Παρτιζάν – Ρεάλ 104-90: Η Stark Arena «λύγισε» τους Ισπανούς και κάνει σχέδια για την οκτάδα (videos)

2023-03-31T22:39:15+00:00 2023-04-01T00:59:15+00:00.

gadamopoulos

31/Mar/23 22:39

mathias-lessort-partizan-belgrade-crvena-zvezda-aba-league

Η Παρτιζάν επικράτησε της «Βασίλισσας» και αγγίζει τα playoffs, αν και οι νίκες Ζαλγκίρις και Μπασκόνια ανέβαλαν προσωρινά το εισιτήριο.

Μία ανάσα από την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα βρίσκεται η Παρτιζάν, η οποία επιβλήθηκε με 104-90 της Ρεάλ στο Βελιγράδι, το βράδυ της Παρασκευής (31/3) στην κατάμεστη «Stark Arena».

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε σε ρεκόρ 18-14, όμως για τη μαθηματική εξασφάλιση της πρόκρισης χρειαζόταν παράλληλα ήττα ή της Ζαλγκίρις ή της Μπασκόνια (έχουν από 17-15). Αυτό δεν έγινε στην 32η στροφή της κανονικής περιόδου, όμως οι Σέρβοι θα έχουν την ευκαιρία να τσεκάρουν το εισιτήριο στα δύο τελευταία ματς, με Μονακό (εκτός) και Παναθηναϊκό (εντός).

Η Παρτιζάν θα προκριθεί με μία νίκη στα εναπομείναντα παιχνίδια της η ακόμη και με δύο ήττες, αρκεί να κάνει στις δύο τελευταίες αγωνιστικές μία ήττα η Ζαλγκίρις ή η Μπασκόνια.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Για την επόμενη 33η αγωνιστική της διοργάνωσης, η Παρτιζάν θα φιλοξενηθεί (7/4) από τη Μονακό, ενώ η Ρεάλ θα υποδεχθεί (6/4) τη Μπάγερν Μονάχου στη Μαδρίτη.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ρεκόρ περιόδου με τους 104 πόντους (και την τρίτη καλύτερη επίδοση της ιστορίας τους στη διοργάνωση) και έριξαν τη Ρεάλ στο 22-10 και στη 3η θέση, χάρη στην κυριαρχία τους στις δύο ρακέτες. Οι παίκτες του «Ζοτς» είχαν ένα εξαιρετικό τελείωμα στο πρώτο ημίχρονο και μία καταπληκτική αφετηρία στην τέταρτη περίοδο και υποχρέωσαν τους Ισπανούς σε ήττα στο ίδιο γήπεδο που πέρσι έχασαν τον τελικό, από την Εφές.

Χάνγκα και Μούσα έδωσαν ρυθμό

Η «καυτή» ατμόσφαιρα στη «Stark Arena» δεν φάνηκε να επηρεάζει αρχικά τη Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι, χάρη σε 2/2τριπ. του Χάνγκα προσπέρασαν 8-7 στο 3΄ και με τον Μούσα να προσθέτει άλλους έξι πόντους, διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου, με 23-21. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν καλά (6/8διπ., 2/4τριπ.) και η ομαδικότητα των οκτώ ασίστ τούς επέτρεψε να είναι μπροστά στο σκορ.

Ρακέτα και Νάναλι

Μετά το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, η εικόνα άλλαξε. Από το 35-34 του 15΄, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα επιμέρους 14-2 ως το 19΄ και ξέφυγαν με 49-36, με τον Νάναλι να σκοράρει δέκα πόντους και την κυριαρχία στα ριμπάουντ (20 εκ των οποίων επτά επιθετικά, έναντι 13 των Ισπανών) να διαφοροποιεί τα δεδομένα, μέχρι το 49-38 της ανάπαυλας. Η Ρεάλ είχε πια 8/17διπ., 3/10τριπ. και έβρισκε εύκολο σκορ μόνο από βολές (13/15), αφού στα τελευταία 4:32 του δεκαλέπτου δεν πέτυχε καλάθι εντός πεδιάς.

Η «γραμμή της (ισπανικής) φιλανθρωπίας»

Έδειχνε ξεκάθαρο ότι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε το πάνω χέρι και τον έλεγχο του ματς. Η διαφορά έφτασε στο +14 στο 21΄, με 52-38 και ακόμη και όταν οι παίκτες του κόουτς Ματέο πλησίασαν στο 61-56 του 25΄, η Παρτιζάν απάντησε και με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να φτάνει τους δέκα πόντους, επανήλθε στο +12 (68-56) στο 26΄. Οι Ίβηρες, πάντως, έφτασαν και πάλι στο -5 (με 72-67) στο 28΄, πριν από το 78-72 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο, στο οποίο η Ρεάλ είχε 12/15βολ. (σύνολο 25/30) και το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 29-34.

Απόλυτη κυριαρχία

Το τελευταίο κομμάτι του ματς, ωστόσο, άνηκε μόνο στη ομάδα του Βελιγραδίου. Ένα τρίποντο του Λεντέι «έγραψε» το 82-72 στο 31΄ και με τη Ρεάλ να μην έχει πια απαντήσεις, η Παρτίζαν κατόρθωσε να «εκτοξεύσει» τη διαφορά στο +20, με το 98-78 στο 36΄, αποτέλεσμα ενός εντυπωσιακού επιμέρους σκορ 20-6, που έδωσε ουσιαστικό τέλος στο παιχνίδι και άρχισε τους πανηγυρισμούς στην κατάμεστη «Stark Arena».

Πού κρίθηκε: Στα δύο επιμέρους σκορ της Παρτιζάν στη δεύτερη (14-4 για το κλείσιμο του ημιχρόνου) και την τέταρτη (έναρξη με 20-6) περίοδο, τα οποία απομάκρυναν τους γηπεδούχους από τη Ρεάλ,

Παίκτης-κλειδί: Ο Ματίας Λεσόρ νίκησε κατά κράτος στις δύο ρακέτες και δεν είχε αντίπαλο ούτε των θηριώδη Ταβάρες, σκοράροντας 16 πόντους με 7/9 δίποντα και μαζεύοντας και οκτώ ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-38, 78-72, 104-90.

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Λεντέι 6 (1), Αβράμοβιτς 5 (1), Πάντερ 16 (5/12διπ., 1/2τριπ., 6ασ.),  Σμάιλαγκιτς 11 (1), Παπαπέτρου 10, Έξουμ 15 (2), Νάναλι 14 (5/6διπ., 4/4βολ.), Λεσόρ 16 (7/9διπ., 8ριμπ.), Τριφούνοβιτς 4 (1),  Άντζουσιτς 5, Μαντάρ 2.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ, Φερνάντεθ 3 (14τριπ.), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 10 (2), Χεζόνια 17 (4/7τριπ.), Ροντρίγκεθ 3, Ντεκ 17 (1/3τριπ., 7ριμπ.), Πουαριέ 9 (1), Κορνελί, Ταβάρες 7, Εντιαγέ, Μούσα 22 (5/7διπ., 0/2τριπ., 12/13βολ.).