Μπασκόνια: “Διέλυσε” τη Βιλερμπάν και πάει στο ΣΕΦ για ΤΕΛΙΚΟ πρόκρισης στα playoffs!

2023-04-06T22:58:17+00:00 2023-04-06T23:06:08+00:00.

06/Apr/23 22:58

Η Μπασκόνια με έναν εκπληκτικό Τόμπσον, πολλά τρίποντα (17/33) και με ρεκόρ στο σκοράρισμα από οποιαδήποτε ομάδα φέτος κέρδισε εύκολα στη Βιτόρια με 120-100 τη Βιλερμπάν και θα δώσει “τελικό” πρόκρισης στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (14/4) για τα playoffs της Ευρωλίγκα.

Η Μπασκόνια έκανε το καθήκον της στη Βιτόρια και “διέλυσε” με 120-100 την αδιάφορη βαθμολογικά και ουραγό (8-25) της Ευρωλίγκα Βιλερμπάν και συνέχισε με νίκες την πορεία προς την οκτάδα και στην 33η αγωνιστική, έχοντας για MVP τον Τόμπσον και για “όπλο” το μακρινό της σουτ (16/32).

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπασκόνια με ρεκόρ 18-15 θέλει νίκη στο ΣΕΦ την τελευταία αγωνιστική, για να προκριθεί στα playoffs και πάλι, ενώ σε περίπτωση ήττας θα πρέπει να χάσει και η Ζαλγκίρις στο Μόναχο αλλιώς θα αποκλειστεί.

Οι 120 πόντοι αποτελούν την κορυφαία επίδοση από όλες τις ομάδες της Ευρωλίγκα στο σκοράρισμα τη φετινή σεζόν.

Τόμπσον και Γκεντράιτις έσωσαν τα προσχήματα στο πρώτο μέρος για τους Βάσκους

Εξαιρετική ήταν στο ξεκίνημα επιθετικά η Μπασκόνια και με 9/11 δίποντα και 3/7 μακρινά σουτ προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 32-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι με εξαιρετικά ποσοστά (11/16 σουτ) έμεναν κοντά στο σκορ (38-36 στο 15′), όμως οι Βάσκοι πήγαν ξανά στο +7 (47-40 στο 18′), αλλά δεν έπειθαν με την εικόνα τους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 55-51 και τους Τόμπσον – Γκεντράιτις με 24 πόντους και 7 ασίστ, να κρατάνε όρθιους τους Βάσκους και τον Μάθιους να είναι εκπληκτικός με 17 πόντους!

Ο Τόμπσον το “καθάρισε” με τρομερή εμφάνιση

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους Βάσκους να κάνουν επιμέρους σκορ 11-3 και να προηγούνται για πρώτη φορά με +12 (66-54 στο 23′) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Η διαφορά πήγε και στους 14 (75-61) με την Μπασκόνια να είναι σαφώς καλύτερη.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 87-75 και ο Τόμπσον να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τόμπσον πραγματικά “οργίαζε” στο παρκέ και με 23 πόντους και 12 ασίστ και έδωσε ουσιαστικά προβάδισμα νίκης με 100-85 στο 34ο λεπτό.

Ο Κότσαρ με καλάθι και φάουλ στο 37′ έδωσε προβάδισμα με 108-91 στην Μπασκόνια και “καθάρισε” το ματς, το οποίο στο τέλος πήραν οι γηπεδούχοι με 120-100.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Μπασκόνια σκόραρε 32 πόντους πήρε προβάδισμα με +12 (87-75) και δεν κοίταξε πάλι πίσω της.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόμπσον με 23 πόντους, 12 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 6 κερδισμένα φάουλ και 36 στο PIR ήταν ο κορυφαίος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 55-51, 87-75, 120-100