Παναθηναϊκός – Άλμπα 84-88: Πικρό ευρωπαϊκό αντίο στο ΟΑΚΑ (videos)

2023-04-07T21:57:19+00:00 2023-04-07T22:56:00+00:00.

07/Apr/23 21:57

Ο Παναθηναϊκός αποχαιρέτισε με ήττα με 88-84 από την Άλμπα το ΟΑΚΑ για φέτος στην Ευρωλίγκα, αφού ο Μπέικον αστόχησε στο κρίσιμο νικητήριο τρίποντο στην τελευταία επίθεση του.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη χωρίς τους Ουόλτερς – Πονίτκα, επιστρέφοντας από το -9 του πρώτου μέρους στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Άλμπα και έχοντας σε καλή βραδιά τους Μπέικον, Γκριγκόνις και Παπαγιάννη δεν κατάφερε να κερδίσει την Άλμπα και ηττήθηκε στο τέλος με 88-84, αφού ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ αστόχησε στο κρίσιμο σουτ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Παναθηναϊκός κλείνει με αρνητικό ρεκόρ τη σεζόν του στην Ευρωλίγκα στο ΟΑΚΑ, αφού έχει 8 νίκες και 9 ήττες και συνολικό ρεκόρ 11-22, πριν το τελευταίο ματς με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι (14/4).

Πίσω στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός με “πληγή” την άμυνα

Άσχημα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και μετά το πρώτο καλάθι του ματς, που σημείωσε ο Λι με λέι απ δέχθηκε σερί 10-0 δια χειρός Σμιθ (6π, 1ασ) και βρέθηκε πίσω με 12-2 (στο 4′).

Ο Ουίλιαμς με 5 πόντους και ο Τόμας με το πρώτο πράσινο τρίποντο μείωσαν σε 14-11 στο (6′) με επιμέρους 9-2, όμως οι Γερμανοί ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +8 (21-13 στο 8′) με 8/17 σουτ και μηδέν λάθη.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 25-17 και το τριφύλλι να έχει 1/8 τρίποντα, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί ο Γκριγκόνις να έδωσε επιθετική πνοή (5π, 2 κερδισμένα φάουλ) στον Παναθηναϊκό, όμως ο Κουμάτζε (7π) και η επίθεση της Άλμπα σκόραραν όπως ήθελαν με τη διαφορά για πρώτη φορά να πηγαίνει στους 14 (34-20 στο 12′).

Η πράσινη άμυνα “έσφιξε” με τον Γκουντάιτις (2 μπλοκ) και με τη δική του συνεισφορά μαζί με του Γκριγκόνις στην επίθεση (15π μαζί), οι πράσινοι κέρδισαν το 3ο φάουλ του Σμιθ και το 2ο του Κουμάτζε και με επιμέρους 14-5 μείωσε σε 39-34 (στο 16′).

Η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο σε 41-38 (στο 18′) με τους πράσινους να έχουν 18/22 βολές και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-42 μετά από τρίποντο του Ζουσμάν και μπλοκ του Βέτζελ στον Λι.

Το γύρισε με Μπέικον και άμυνα ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Μπέικον να παίρνει μπρος στο σκοράρισμα και με 6 πόντους να μειώνει για τους γηπεδούχους σε 53-50 (στο 24′).

O Παναθηναϊκός αν και δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές με Παπαγιάννη και Μπέικον, χάρη στην εξαιρετική του άμυνα κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 57-56 (στο 28′) με το πρώτο τρίποντο του Λι.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Σμιθ και 68-66 με τον Μπέικον να σκοράρει 13 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Ολίντε και Σμιθ κρατούσαν όρθια την Άλμπα και της έδωσαν πάλι το προβάδισμα με 72-70 (στο 33′). Ο Παπαγιάννης με 7 σερί πόντους και συνολικά με 13 έβαλε και πάλι μπροστά το τριφύλλι με 78-75 και με τη βοήθεια και του Γκριγκόνις η διαφορά πήγε στο +5 (80-75) στο 36ο λεπτό!

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Σίκμα με 2/2 βολές μείωσε σε 83-80 και ο Λο αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο (1/8), όμως ο Σίκμα και πάλι στο 1:35 διαμόρφωσε το 83-82.

Ο Αγραβάνης ευστόχησε σε 1/2 βολές (84-82), αλλά ο Λο με φλότερ μπροστά στον Παπαγιάννη ισοφάρισε στα 53” σε 84-84. Ο Μπέικον αστόχησε στα 37” και ο Λο με 2/2 βολές στα 17” έδωσε προβάδισμα νίκης στην Άλμπα με 86-84. Στην τελευταία του επίθεση το τριφύλλι αστόχησε με τον Μπείκον (τρίποντο) και ηττήθηκε.

Που κρίθηκε: Στα δύο άστοχα σουτ του Μπέικον στο τελευταίο λεπτό, αλλά και στο φάουλ του Γκριγκόνις στα 17” που έδωσε βολές νίκης στον Λο.

Παίκτης-κλειδί: Ο άστοχος Λο (13π, 4/14 σουτ) που στο τέλος πέτυχε 4 καθοριστικούς πόντους για την Άλμπα και ο Σμιθ με 14 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 7, Λι 12, Παπαγιάννης 13, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 7, Αγραβάνης 1, Γ. Καλαϊτζάκης, Τόμας 3, Μπέικον 16, Μαντζούκας 2, Γκριγκόνις 15, Γκουντάιτις 8

Άλμπα (Γκονζάλεθ): Λο 13, Σμιθ 14, Ντέλοου 3, Ουέτζελ 7, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Ολίντε 7, Κουμάντζε 7, Σίκμα 6, Λάμερς 8, Ζούσμαν 10, Τίμαν 11