Ολυμπιακός – Μπασκόνια 86-78: Πρώτος και καλύτερος περιμένει αντίπαλο! (videos)

2023-04-13T21:51:31+00:00 2023-04-13T22:58:44+00:00.

13/Apr/23 21:51

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοφ, Σλούκα και Παπανικολάου κέρδισε την Μπασκόνια στο ΣΕΦ με 86-78 και πανηγύρισε μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα, περιμένοντας να μάθε πλέον τον αντίπαλο του στα playoffs με στόχο την πρόκριση στο Final Four του Κάουνας.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση αμυντικά και με την τριάδα Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Σλούκα και 12/30 τρίποντα κέρδισε την Μπασκόνια με 86-78 στο σχεδόν κατάμεστο ΣΕΦ και ολοκλήρωσε ως πρώτος την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 24-10 τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο για πρώτη φορά στην ιστορία του από το 2016/17 και μετά και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στα playoffs, όπου θα είναι μία εκ των Φενέρ, Μακάμπι ή Μπασκόνια.

Οι Βάσκοι με ρεκόρ 18-16, για να προκριθούν θέλουν ήττα της Ζαλγκίρις στο Μόναχο (14/4, 21:30), αλλιώς θα αποκλειστούν και μαθηματικά.

Μάλιστα αν οι Λιθουανοί χάσουν στο Μόναχο από την Μπάγερν, τότε θα έχουμε repeat του “Ολυμπιακός – Μπασκόνια” της τελευταίας αγωνιστικής στα playoffs.

Ερυθρόλευκο διψήφιο προβάδισμα στο ημίχρονο με άμυνα και Σλούκα – Βεζένκοφ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά καλά μέσα από την άμυνα (1/7 σουτ οι Βάσκοι) του και προηγήθηκε με 10-2 στο 5ο λεπτό έχοντας 2/3 τρίποντα και παρά τα 4 λάθη του.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τους ερυθρόλευκους να έχουν 6 λάθη, αλλά να προηγούνται με 19-11 και τον Βεζένκοφ να έχει ήδη 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην παίζει καλά στην επίθεση και ο Χάουαρντ με δύο τρίποντα και 8 πόντους μείωσε σε 23-20 (στο 13′).

Σλούκας (4π, 3ασ), Πίτερς και ΜακΚίσικ (7π) έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 9 (34-25 στο 16′) με επιμέρους σκορ 11-5. Οι Βάσκοι βρήκαν κάποιους πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, αλλά το δίδυμο Σλούκα – Βεζένκοφ (18π και 4ασ μαζί) διαμόρφωσε το σκορ σε 44-30 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-33 και τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +15!

Με την τριάδα Παπ, Βεζένκοφ και Σλούκα “καθάρισε” το ματς και την πρωτιά!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μην ξεκινάει καλά, αλλά το δίδυμο Παπανικολάου – Φαλ να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (48-38 στο 24′).

Οι Βάσκοι έβγαλαν αντίδραση και με τον εξαιρετικό Χάουαρντ (21π.) μείωσαν σε 53-49 (στο 27′) με τους Πειραιώτες να δείχνουν εκνευρισμένοι και η τρίτη περίοδο έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 66-55 και την τριάδα Βεζένκοφ (21π, 10ριμπ), Σλούκα (10π) και Παπανικολάου (13π), να κάνει τη διαφορά!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα από Παπανικολάου και Πίτερς και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +17 (72-55 στο 32′) “αγκαλιάζοντας” ουσιαστικά τη νίκη.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε σημάδια “χαλάρωσης” και η διαφορά έπεσε στους 10 (78-68 στο 37′) με τον Τόμπσον (9π) να παίρνει μπροστά, αλλά μαζί με τον Γκεντράιτις να έχουν μαζί 0/4 βολές στο ίδιο χρονικό σημείο.

Ο Χαουαρντ με 27 πόντους και 7/13 τρίποντα μείωσε σε 80-73 στο 38ο λεπτό και έδωσε λιγοστές ελπίδες στην ομάδα του, όμως δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 86-78.

Που κρίθηκε: Στο 27ο λεπτό η Μπασκόνια μείωσε σε 53-49, όμως ο Ολυμπιακός με επιμέρους 13-6 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 66-55 και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη, αφού δεν άφησε τους Βάσκους από εκεί και πέρα να αντιδράσουν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σάσα Βεζένκοφ με ένα ακόμα double double (23π, 10ριμπ, 3ασ, 5κερδισμένα φάουλ, 1 κλέψιμο) και ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου με 16 πόντους (4/5 τρίποντ), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν 3, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 2, Σλούκας 15, Βεζένκοφ 23, Παπανικολάου 16, Μπολομπόι 3, Πίτερς 5, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 9

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 29, Χέιντεγκερ 2, Ραϊέστε, Μαρίνκοβιτς 9, Ντίεθ, Τόμπσον 11, Κότσαρ 6, Ίνοκ 2, Κοστέλο 5, Γκεντράιτις 13, Χόμες, Κούρουκς 1