Μπαρτσελόνα: Εύκολα την Βαλένθια και δεύτερη πίσω από τον Ολυμπιακό (videos)

2023-04-14T22:17:10+00:00 2023-04-14T23:58:44+00:00.

14/Apr/23 22:17

mirotic-barcelona-valencia

Η Μπαρτσελόνα δεν διάλεξε αντίπαλο και επιβλήθηκε της Βαλένθια (85-71), εντός έδρας, εξασφαλίζοντας την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα.

Η Μπαρτσελόνα υπέταξε την Βαλένθια με 85-71, στο Παλαού Μπλαουγκράνα, για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν ασχολήθηκε με το τι συνέβαινε στα άλλα γήπεδα, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 23-11 και εξασφάλισε την δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια της διοργάνωσης.

Στα playoffs η Μπαρτσελόνα θα κληθεί να αντιμετωπίσει, με πλεονέκτημα έδρας, την πρώην ομάδα του προπονητή της, την Ζαλγκίρις Κάουνας.

Από την άλλη η Βαλένθια δεν μπόρεσε να κλείσει την φετινή σεζόν με μια νίκη, υποχωρώντας έτσι στο 15-19.

Πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα τίμησε τον Άλεξ Αμπρίνες, ο οποίος έφτασε τις 500 εμφανίσεις με τα ”μπλαουγκράνα”.

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα μέσω του Eurohoops

Αμπρίνες-Μίροτιτς έδειξαν τον δρόμο

Οι δυο ομάδες μπήκαν εξίσου καλά στο ματς, με την Μπαρτσελόνα να έχει ένα ισχνό προβάδισμα στα μισά του δεκαλέπτου (13-12). Με τον Μίροτιτς σε εξαιρετική κατάσταση (12π.), γρήγορα οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το +10 (22-12). Η Βαλένθια αντέδρασε άμεσα, ”κλείνοντας” την πρώτη περίοδο με ένα επιμέρους 9-2 (24-21).

Στην συνέχεια ο Άλεξ Αμπρίνες πήρε την σκυτάλη από τον Μίροτιτς, σημειώνοντας 15 πόντους (5/7 τρίποντα). Η Βαλένθια ωστόσο κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ. Έτσι στην ανάπαυλα, τις δυο ομάδας χώριζαν 5 πόντοι (51-46).

Στην επανέναρξη οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε τον έλεγχο και στις δυο άκρες του παρκέ, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να πάνε με μια διαφορά 11 πόντων (72-61) στην τελική ευθεία του αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να διαχειριστεί με ευκολία το προβάδισμά της, φτάνοντας στην 23η νίκη της στην διοργάνωση (85-71), η οποία ισοδυναμούσε με την εξασφάλιση της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα.