Μπαρτσελόνα – Ζαλγκίρις: Μίρο & Βέσελι έδιωξαν το άγχος και έφεραν πιο κοντά το Final Four!

2023-04-28T21:55:09+00:00 2023-04-28T22:11:10+00:00.

28/Apr/23 21:55

nikola-mirotic-barcelona

Η Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστές τους Μίροτιτς και Βέσελι έκανε δύσκολα με 89-81 το 2-0 στη σειρά των playoffs της Ευρωλίγκα κόντρα στη Ζαλγκίρις και απέχει μία νίκη από την πρόκριση. Επόμενο ραντεβού στο Κάουνας στις 3 Μαΐου (20:00) για το Game 3.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακή με το πρώτο ματς της σειράς των playoffs της Ευρωλίγκα με τη Ζαλγκίρις, αλλά έκανε το 2-0 με 89-81 χάρη στο εξαιρετικό δίδυμο Μίροτιτς και Βέσελι και απέναντι στους ψυχωμένους και πολύ βελτιωμένους Λιθουανούς.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπαρτσελόνα απέχει μία νίκη από τα ημιτελικά και μπορεί να την πάρει στο Game 3 του Κάουνας, το οποίο και θα διεξαχθεί στις 3 Μαΐου (20:00), ενώ σε περίπτωση 2-1 της Ζαλγκλίρις, θα υπάρξει και Game 4 (5/5, 20:00).

Mεγάλο ντέρμπι στο πρώτο μέρος στη Βαρκελώνη

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ζαλγκίρις και με 7/10 σουτ προηγήθηκε με 19-14 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν παρόμοιο ρυθμό και η διαφορά στο σκορ ήταν μικρή με 33-31 υπέρ της Ζαλγκίρις (στο 15′), η οποία παρουσίαζε πολύ καλύτερη εικόνα από το Game 1.

Η ισοπαλία συνεχίστηκε στην αναμέτρηση με 40-40 (στο 18′) και τον Βέσελι να έχει 16 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους μπλαουγκράνα μπροστά με 45-44 και την Μπάρτσα να έχει 10/13 δίποντα.

Το “καθάρισε” στο τέλος η Μπαρτσελόνα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Palau ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει πόντους από τον Μίροτιτς (16π.) και να προηγείται με 57-56 (στο 27′), αφού η άμυνα της συνέχισε να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Λαπροβίτολα και προβάδισμα με 68-66 για τους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με Βέσελι και Μίροτιτς και μικρό σερί 4-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +6 (72-66) στο 32ο λεπτό και έγιναν φαβορί για τη νίκη.

Μπορεί ο Σμιτς με 2/2 τρίποντα να μείωσε για τη Ζαλγκίρις, αλλά η Μπάρτσα άντεχε και είχε προβάδισμα με +5 (78-73 στο 36′). Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Γιοκουμπάιτις με ένα μεγάλο τρίποντο έφερε τη διαφορά στους 7 (85-78) και οι γηπεδούχοι “αγκάλιασαν” τη μεγάλη νίκη.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτσελόνα έκανε το 2-0 με 89-81.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (85-78) στο 38′ και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βέσελι με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Μίροτιτς με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-44, 68-66,89-81