H Ρεάλ το ‘κανε ΞΑΝΑ με Ταβάρες και παίρνει την Παρτιζάν μαζί της στη Μαδρίτη! (videos)

2023-05-04T22:44:01+00:00 2023-05-05T02:51:48+00:00.

gadamopoulos

04/May/23 22:44

Deck-LeDay

Η «βασίλισσα» νίκησε 85-78 στο Βελιγράδι – αλλά μάλλον χάνει τον Ντεκ με τραυματισμό – και έφερε τη σειρά σε Game 5 στην Ισπανία, στις 10/5.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η απάντηση της Ρεάλ στο Βελιγράδι ήταν διπλή και νικώντας 85-78 την Παρτιζάν το βράδυ της Πέμπτης (4/5), ισοφάρισε σε 2-2 και στέλνει τη σειρά σε 5ο ματς, την ερχόμενη Τετάρτη (10/5) στην ισπανική πρωτεύουσα!

Ο Ταβάρες είχε 26π. στο Game 3 και ήταν ο πρωταγωνιστής και στο 4ο ματς, καθώς «καθάρισε» τη «μπουγάδα» με καλάθι και φάουλ στα 54,3΄΄, για το 83-78 , έπειτα από δύο απίστευτα κλεψίματα του Μαντάρ που είχαν φέρει τους γηπεδούχους στο -2, στο 1:19 για τη λήξη.

Η Ρεάλ επιβλήθηκε και θα επιχειρήσει να γίνει η πρώτη ομάδα που θα ανατρέψει το εις βάρος της 0-2 στα playoffs της Ευρωλίγκα, αν και στο επόμενο ματς οι Σέρβοι θα έχουν στο παρκέ τον τιμωρημένο για δύο ματς Κέβιν Πάντερ. Η επιστροφή του Λεσόρ, πάντως, δεν τους βοήθησε, παρά και το σπουδαίο ματς του ΛεΝτέι (25π.) και το season-high του Παπαπέτρου, με 18 πόντους

Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν εννέα βολές, είχαν σε κάκιστο βράδυ τους Έξουμ και Νάναλι (είχαν συνολικά 3/21 σουτ…) και θα κληθούν να νικήσουν και πάλι στη Μαδρίτη, αν θέλουν να φτάσουν στο 5ο φάιναλ φορ της ιστορίας τους. Εκτός από τον Ταβάρες, μεγάλο ματς για τους νικητές έκαναν στο πρώτο ημίχρονο ο Άνταμ Χάνγκα (15π., όλοι ως την ανάπαυλα) και στο δεύτερο ο «Τσάτσο» Ροντρίγκεθ, όμως έχουν και αγωνία για τον όπως όλα δείχνουν σοβαρό τραυματισμό του Γκάμπριελ Ντεκ στο 37΄, σε σύγκρουση με τον ΛεΝτέι.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Ιδανική ισπανική αφετηρία

Η συνήθως «καυτή» και θορυβώδης «Stark Arena» ήταν νωθρή, λόγω του πένθους για το μακελειό στο σχολείο του Βελιγραδίου. Το κοινό πέταξε λουλούδια στο παρκέ, οι παίκτες της Παρτιζάν φόρεσαν ολόμαυρες φανέλες, όμως ήταν σαν να άργησαν να μπουν στο παρκέ. Η Ρεάλ σιώπησε κι άλλο το κοινό με το ξεκίνημα με 17-7, ενώ έφτασε και στο +14 (27-13) στο 8΄, χάρη στα 3/3τριπ. και τους 11 πόντους του Άνταμ Χάνγκα, αλλά και τη δημιουργία με εννέα ασίστ (και ένα λάθος)!

Απάντηση με «Παπ» και ΛεΝτέι

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και δύο τρίποντα του Ιωάννη Παπαπέτρου τους έφεραν στο -6 (32-26) στο 13΄. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έχοντας επτά επιθετικά λόγω της προφύλαξης του Ταβάρες, που είχε δύο φάουλ. Με αυτή τη συνθήκη, ο Ζακ ΛεΝτέι βρήκε ελεύθερο πεδίο, πέτυχε τους οκτώ από τους 14 πόντους (με 7/8 σουτ) του στη δεύτερη περίοδο και οι Σέρβοι μείωσαν στο 40-39 του 19΄, πριν 3/3 βολές του Γιουλ διαμορφώσουν το 45-42 του ημιχρόνου.

Από το ένα «χτύπημα» στο άλλο…

Με τον ΛεΝτέι να ισοφαρίζει 49-49 και τον Άντζουσιτς να δίνει το πρώτο προβάδισμα στην Παρτιζάν, με 51-49 στο 15΄, η ομάδα του Βελιγραδίου πέτυχε ένα επιμέρους 9-4, δείχνοντας να «εγκλωβίζει» τη Ρεάλ. Το νέο τρίποντο του Παπαπέτρου «έγραψε» το 54-52, όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 9-1, για το 61-55 του 30΄. Η Παρτιζάν έχανε βολές, ενώ οι Έξουμ κα Νάναλι είχαν μαζί μόλις 2/17 σουτ, προδικάζοντας το γεμάτο σασπένς φινάλε…

Πού κρίθηκε: Στο άστοχο βράδυ των Έξουμ (2/11 σουτ) και Νάναλι (1/10), στις εννέα χαμένες βολές (10/19) και τα μόλις 6/23 (και 26,1%) τρίποντα της Παρτιζάν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έντι Ταβάρες δεν έχει αντίπαλο στη σειρά και το απέδειξε και πάλι στο Game 4, με 15 πόντους και 7ριμπ., αλλά κυρίως με το επιθετικό ριμπάουντ και το γκολ-φάουλ στα 54,3΄΄, για το 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 42-45, 55-61, 78-85.

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 25 (12/14διπ.), Σμαΐλαγκιτς, Παπαπέτρου 18 (3/4διπ, 3/5τριπ., 3/5βολ., 4ριμπ. σε 30:55), Έξουμ 6 (1/5διπ., 1/6τριπ,), Νάναλι 2 (1/7διπ., 0/3τριπ.), Λεσόρ 11 (3/7διπ., 7ριμπ.), Τριφούνοβιτς 3 (1), Άντζουσιτς 7 (1/3τριπ.), Μαντάρ 6.

Ρεάλ (Ματέο): Ουίλιαμς-Γκος 6, Ράντολφ 3, Φερνάντεθ, Χάνγκα 15 (3/5τριπ.), Χεζόνια 5 (1), Ροντρίγκεθ 8 (1/1διπ., 2/2τριπ., 7ασ.), Ντεκ 14 (5/7διπ., 1/2τριπ.), Κορνελί, Ταβάρες 15 (4/7διπ., 7/8βολ., 7ριμπ.), Γιουλ 5 , Μούσα 14 (5/5διπ., 1/4τριπ., 8ριμπ.).