Φενέρ – Ολυμπιακός: Τρίποντη εκτέλεση των Τούρκων στο τέταρτο δεκάλεπτο (Videos)

2023-05-05T22:10:35+00:00 2023-05-05T22:58:46+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

05/May/23 22:10

dyshawn-pierre-fenerbahce

Το (σχεδόν) απόλυτο της Φενέρ έξω από τα 6,75μ. στην τέταρτη περίοδο, “σκότωσε” τον Ολυμπιακό στην “Ούλκερ Αρίνα”!

Tου Νίκου Μαστρογιαννόπουλου / info@eurohoops.net

Η Φενέρ εκτέλεσε τον Ολυμπιακό στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας τρομερά ποσοστά έξω από τα 6,75μ.

Οι παίκτες της Φενέρ μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το ματς στην τέταρτη περίοδο, σούταραν συνολικά με 50% (9/18), ενώ τα 6 από τα 9 τρίποντα μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Συγκεκριμένα, στο 38ό λεπτό η Φενέρ κατάφερε και έκανε ένα επιμέρους 11-3, με τους Πιερ και Χέις να την παίρνουν απ’ το χέρι κι από το 58-56 που ήταν το σκορ μέχρι το 35′, βρέθηκαν στο +6 (67-61).

Μάλιστα, το ποσοστό των γηπεδούχων έφτασε το απόλυτο  – είχαν 6/6 – λίγο πριν αστοχήσει ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Οι πρωταγωνιστές των Τούρκων που πέτυχαν 7/10 σουτ τριών πόντων, ήταν οι Πιέρ (17 πόντους με 4/6 τρίποντα) και Χέιζ (12 πόντους με 3/4 τρίποντα). Ο δεύτερος μάλιστα, δεν βγήκε ούτε λεπτό από το ματς (αγωνίστηκε 40 λεπτά), με τον Δημήτρη Ιτούδη να τον εμπιστεύεται, αφού υπό την καθοδήγησή του έχει καταφέρει να εξελίξει αρκετά το παιχνίδι του σε σχέση με πέρυσι.