Ολυμπιακός – Μονακό 76-62: Με ΘΡΥΛΙΚΗ ανατροπή έκανε το “Κάτι Μαγικό” και πήγε τελικό!!!

2023-05-19T18:52:10+00:00 2023-05-19T23:50:53+00:00.

19/May/23 18:52

EUROLEAGUE / FINAL 4 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΟΝΑΚΟ (LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ένας ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Ολυμπιακός κέρδισε τη Μονακό με 76-62, μετά από μία εξίσου ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ανατροπή και βρίσκεται ξανά στον τελικό της Ευρωλίγκας μετά από έξι χρόνια!

Αποστολή στο Κάουνας: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Εκεί που αξίζει!

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Μονακό με 76-62 και έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό της Ευρωλίγκας την Κυριακή (21/5, 21:00)!

Και γράφουμε ”ισοπέδωσε”, γιατί από το 20′ και μετά αυτό ακριβώς έκανε. Έκανε ό,τι ήθελε!

Από το -12 του ημιχρόνου βρέθηκε στο +13 (56-43) στο τρίτο δεκάλεπτο, σε μία… ιστορική ανατροπή!

Ουσιαστικά, δεν έχουμε δει ποτέ ξανά κάτι τέτοιο σε αγώνα Final Four, δηλαδη μια ομάδα να σκοράρει μόλις 2 πόντους σε μία περίοδο!

Για την ακρίβεια, η Μονακό είχε 5/15 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 8/11 βολές στο δεύτερο ημίχρονο!

Όλα αυτά σε μία κατακόκκινη ατμόσφαιρα με σχεδόν 7.000 φίλους του Ολυμπιακού να μετατρέπουν το γήπεδο σε… ΣΕΦ!

Αυτός θα είναι ο ένατος τελικός στην ιστορία του Ολυμπιακού (3-5 ρεκόρ), με πιο πρόσφατο αυτόν του 2017.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Eurohoops Show: LIVE από τον Κάουνας για τον ημιτελικό του Ολυμπιακού με τη Μονακό

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε με αρκετή ένταση στις δυο πλευρές του παρκέ. Η Μονακό το εκμεταλλεύτηκε με τον Λόιντ κυρίως και έκανε το 4-8, με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται 3:40′ και πέντε άστοχα σουτ για να βρει σκορ. Η αστοχία των ερυθρολεύκων ήταν χαρακτηριστική (1/8 σουτ), με τον Τζέιμς να υπογράφει το 6-12. Κάπου εκεί (11-18), ο ρυθμός άνοιξε και με τέσσερα τρίποντα (μοιρασμένα για τις δυο ομάδες), φτάσαμε στο 14-20 για την πρώτη περίοδο.

Η Μονακό συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό και πήγε μέχρι το +7 (15-22), πριν ο Σλούκας οργανώσει το παιχνίδι όπως πρέπει, για να ισοφαρίσει ο ΜακΚίσικ σε 22-22. Ο Λόιντ έκανε το 24-27, με την ”πληγή” των βολών να παραμένει για τον Ολυμπιακό (6/10). Οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν με 26-33, με την διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (28-38), με τον Οκόμπο να είναι καθοριστικός. Όπως και ο Τζέιμς, ο οποίος έκανε το 29-41, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Η επιστροφή του Ολυμπιακού δεν άργησε ούτε… τρία λεπτά. Τόσο χρειάστηκε για να μειώσει σε 40-41, με την Μονακό να μένει χωρίς σκορ για 5:40′. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ασταμάτητοι σε άμυνα και επίθεση, με το 14-0 (43-41) να μιλάει από μόνο του! Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι με μπροστάρη τον Παπανικολάου, πριν… εξαφανιστεί, σε μία αδιανόητη ανατροπή από το -12 για το +13 στο 30′ με 56-43. Δηλαδή, έκανε επιμέρους 27-2!

Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό να παίζει πλέον με τον δικό του ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Την ίδια στιγμή, η Μονακό είχε τεράστιο πρόβλημα και ουσιαστικά δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό της, παρά το 58-49 στο 32′. Ο Σλούκας έκανε αυτό που… ξέρει, ο Φαλ επίσης και κάπως έτσι οι διαφορές των Πειραιωτών ήταν σταθερά σε διψήφιες διαφορές για την μεγαλειώδη νίκη του με 76-62!

Πού κρίθηκε

Πού αλλού; Στο αδιανόητο 27-2 του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο με 8/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 10 ασίστ και μόλις ένα λάθος!

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν… παντού για τον Ολυμπιακό με 15 πόντους (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές), 8 ριμπάουντ σε 30:18′, αλλά φοβερή ενέργεια σε όλη την διάρκεια του ματς, ειδικά στο σημείο της ανατροπής.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Κάναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4 (1/3 τρίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 9 (7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 19 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, ΜακΚίσικ 5 (1)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Μονέκε 2, Λόιντ 11 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντιάλο 2 (4 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 2 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)

Ολυμπιακός: 9ος τελικός στην ιστορία του, για έβδομη φορά αντίπαλος με Ισπανούς!

Ο Λαρεντζάκης τρέλανε τον κόσμο του Ολυμπιακού με τρίποντο από τα δέκα μέτρα με ταμπλό! (video)

Ολυμπιακός: Οι ερυθρόλευκες κερκίδες δεν σταματούν τα τραγούδια (videos)