Μονακό: Τρίτη θέση στο πρώτο της Final Four, εύκολα την Μπάρτσα

2023-05-21T17:38:32+00:00 2023-05-21T18:57:17+00:00.

21/May/23 17:38

alpha-diallo-monaco

Η Μονακό κέρδισε με 78-66 την Μπαρτσελόνα στο μικρό τελικό του Final Four της Ευρωλίγκα στο Κάουνας και κατέκτησε την τρίτη θέση στην πρώτη της παρουσία, ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατέλαβε τη χειρότερη της θέση από το 2013 και μετά.

Αποστολή στο Κάουνας: Σταύρος Μπαρμπαρούσης / info@eurohoops.net

Με νίκη έκλεισε η Μονακό το Final Four της Ευρωλίγκα στο Κάουνας, καθώς κέρδισε στο μικρό τελικό την Μπαρτσελόνα με 78-66, κυριαρχώντας πλήρως και στα 40 λεπτά του ματς των απογοητευμένων των χαμένων ημιτελικών.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό κατέκτησε την τρίτη θέση στο παρθενικό Final Four της ιστορίας της, ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία θα αναχωρήσει πριν τη λήξη του τελικού από τη Λιθουανία, πήρε τη χειρότερη της θέση από το 2013 μέχρι και σήμερα.

Μονακό κυρίαρχη από την αρχή μέχρι το… τέλος!

Καλύτερη ήταν η Μονακό στην πρώτη περίοδο και με 6/11 δίποντα και 7 ασίστ προηγήθηκε με 24-13, κυριαρχώντας κόντρα στην Μπάρτσα.

Οι Καταλανοί ήταν εξαιρετικά άστοχοι (10/27 σουτ) και έχοντας και 7 λάθη, είδαν τη διαφορά να φτάνει και στους 17 (40-23 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε η ίδια, αφού η Μονακό διατηρούσε ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα, το οποίο και πήγε στους 15 (60-45 στο 30′), παρότι είχε 3/11 τρίποντα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το μομέντουμ παρέμεινε ίδιο στο παρκέ και οι Μονεγάσκοι πήραν τη νίκη και την τρίτη θέση με 78-66.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Μονακό, η οποία κράτησε την Μπαρτσελόνα στους 66 πόντους με 18/34 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 6/8 βολές και 13 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Στραζέλ με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Χολ με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν οι καλύτεροι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 44-28, 60-45, 78-66

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 10, Μπράουν 2, Λόιντ 4, Μπλόσομγκεϊμ 9, Μονέκε 9, Μακούντου 4, Nτιαλό 10, Μοτιεγιούνας 2, Ουαταρά 2, Στραζέλ 14, Χολ 9, Τζέιμς 3

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Σανλί 2, Βέσελι 6, Μαρτίνεθ 2, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 7, Λαπροβίτολα 5, Αμπρίνες 9, Τόμπι 2, Κούριτς 7, Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 15, Nάτζι 7