Μπαρτσελόνα: Έβαλε 104 στη νίκη επί της Χιρόνα (videos)

2023-09-11T22:29:57+00:00 2023-09-11T22:43:48+00:00.

11/Sep/23 22:29

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε την Χιρόνα με 104-92 σε φιλικό προετοιμασίας επί ισπανικού εδάφους.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Κανένα πρόβλημα για την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Χιρόνα σε φιλική αναμέτρηση.

Η ομάδα του Γκριμάου πήρε τη νίκη με 104-92, στο πλαίσιο του Lliga Catalana, που διεξάγεται κάθε χρόνο στην Καταλονία.

Η Χιρόνα έβαλε δύσκολα στην πρωταθλήτρια Ισπανίας μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 46-51 στο 20′.

Το δεύτερο μέρος, όμως, ήταν υπόθεση της Μπαρτσελόνα, με το επιμέρους 31-17 να κάνει την διαφορά υπέρ των νικητών.

Μάλιστα, η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα στα τελευταία λεπτά, όταν η έκβαση του αγώνα είχε πια κριθεί.

Ο Λαπροβίτολα ήταν ο κορυφαίος του ματς με 20 πόντους, ενώ ο Πάρκερ είχε 10. Ο Πονς με 10 πόντου δεν ήταν αρκετός για την Χιρόνα.

Η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει στον τελικό του τουρνουά την Μανρέσα, η οποία στο άλλο ματς της ημέρας (11/9) κέρδισε την Μπανταλόνα (82-65).

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 46-51, 77-68, 104-92