Η ΤΣΣΚΑ συνέτριψε την Εφές (videos)

2023-09-15T21:36:27+00:00 2023-09-15T21:36:27+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

15/Sep/23 21:36

Η Εφές έχασε με κατεβασμένα τα χέρια από την καλύτερη ΤΣΣΚΑ (88-60), ενώ η Μπασκόνια του Νίκου Ρογκαβόπουλου αγωνίστηκε απέναντι στην Μπιλμπάο του Γιώργου Τσαλμπούρη, με το ματς να διακόπτεται εξαιτίας ενός προβλήματος στο παρκέ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Αναντολού Εφές έδωσε ακόμη ένα φιλικό προετοιμασίας, ενόψει της νέας σεζόν που αρχίζει σε λίγο καιρό, αυτή τη φορά απέναντι στην ΤΣΣΚΑ.

Οι Τούρκοι ήταν κακοί καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, σε αντίθεση με τους Ρώσους, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί. Η ΤΣΣΚΑ λοιπόν επιβλήθηκε εύκολα και δίχως κανένα πρόβλημα της Εφές με 88-60 στο 16ο ετήσιο τουρνουά TUBAD.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν καταιγιστικοί από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με την Εφές να κάνει αρκετά λάθη στο ξεκίνημα. Έτσι κατάφεραν και πέρασαν μπροστά από το πρώτο δεκάλεπτο με +13 (26-13), μία διαφορά που αντί να μειωνόταν αυξανόταν συνεχώς. Έτσι στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε μέχρι και τους 28 πόντους, με τον Μπράιαντ να είναι ο μοναδικός… επιζών αυτού του επικίνδυνου ταξιδιού.

Πρώτος σκόρερ για την Εφές ο Μπράιαντ με 17 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο ψηλός της ομάδας, Ζίζιτς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 32-49, 46-70, 60-88

Μπασκόνια – Μπιλμπάο: Δύο δεκάλεπτα και διακοπή στο ματς

Η Μπασκόνια αντιμετώπισε την Μπιλμπάο σ’ ένα φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν στην ACB, την Ευρωλίγκα και το EuroCup.

Η ομάδα του Γιώργου Τσαλμπούρη μπήκε δυνατά στο παρκέ, όμως η άμυνα των Βάσκων έδωσε την ευκαιρία στον Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να πετύχει συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα του και να τους δώσει έναν αέρα έξι πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια συνέχιζε να σουτάρει καλά έξω από τη γραμμή των 6,75μ. έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 8 πόντους, όμως εκεί η Μπιλμπάο βρήκε τον τρόπο μέσα από παγίδες στο μισό γήπεδο να επιστρέψει στο ματς.

Έτσι κι έγινε.

Το 22-14 έγινε 30-29 στα 05:29 πριν το φινάλε του πρώτο ημιχρόνου, όμως οι εκπλήξεις δεν σταμάτησαν εκεί, αφού μετά από συνεννόηση των διαιτητών με την γραμματεία και τους υπεύθυνους, αποφασίστηκε να διακοπή το ματς στο 15:71, λόγω ενός προβλήματος στο παρκέ, προκειμένου να αποφευχθούν τραυματισμοί.

Photo Credits: Baskonia/Twitter