Μπάγερν: Νίκησε και τον Ερυθρό Αστέρα και κατέκτησε το MagentaSport Cup (video)

2023-09-17T20:47:28+00:00 2023-09-17T20:52:00+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

17/Sep/23 20:47

Η Μπάγερν επέστρεψε στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφυγε με τη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (84-82), κατακτώντας το τουρνουά MagentaSport Cup. Φιλικές νίκες για Βίρτους και Εφές.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Ερυθρός Αστέρας εμφανίστηκε καλύτερος για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, όμως η Μπάγερν επέστρεψε στο ματς και κέρδισε δίκαια τους Σέρβους (84-82) στον τελικό του τουρνουά προετοιμασίας MagentaSport Cup.

Οι Σέρβοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, βάζοντας δύσκολα στους Γερμανούς, οι οποίοι με την πίεση που τους έβαλαν έκαναν εύκολα το λάθος και τους έδιναν την ευκαιρία να τρέξουν στον αιφνιδιασμό για να πετύχουν εύκολους πόντους.

Ο Ντέβιν Μπούκερ ήταν ο μόνος που ουσιαστικά προσπαθούσε στην επίθεση και αυτός που έπαιρνε την μπάλα στην ρακέτα για να τελειώσει τις φάσεις.

Είχε 10 πόντους στο πρώτο 20λεπτο, ενώ ο Μπιέλιτσα με τον Χάνγκα ήταν αυτοί που με καθοριστικά καλάθια λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους εννέα πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα άλλαξαν…

Η Μπάγερν μπήκε αλλαγμένη στο παρκέ, έδωσε έμφαση στην άμυνά της και από εκεί πήρε ψυχολογία στην επίθεση.

Ο Μπούκερ μαζί με τον Έντουαρντς έκαναν τα πάντα -σχεδόν- στην επίθεση για την ομάδα τους και με ένα σερί 7-0 στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο αλλά και με άστοχη τελευταία επίθεση του Ερυθρού, κατάφεραν και πήραν τη νίκη και το τουρνουά MagentaSport Cup.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Έντουαρντς με 20 πόντους, ενώ από 18 είχε ο Μπούκερ (8 ριμπάουντ) και 13 πόντους ο Φρανσίσκο.

Όσο για τους ηττημένους, ο Χάνγκα έβαλε 15 πόντους, ο Μίτροβιτς 13, ενώ ο Τεόντοσιτς έβαλε 7 και μοίρασε και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 35-44, 55-58, 84-82

Βίρτους: Κέρδισε την Άλμπα με επιθετικό πλουραλισμό

Η Βίρτους έκανε αυτό που έπρεπε, κέρδισε την Άλμπα (90-76) και συνεχίζει την προετοιμασία της ενόψει της νέας σεζόν σε Ευρωλίγκα και ιταλικό πρωτάθλημα.

Η Άλμπα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, όμως η Βίρτους το έκανε ντέρμπι και με συνεχόμενους πόντους του Αμπάς και του Κορντινιέ, ισοφάρισε λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Τα πράγματα εξελίχθηκαν με τον ίδιο τρόπο και στο πρώτο δίλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου, μέχρι που οι Ιταλοί έτρεξαν ένα επιμέρους 25-11, για να φύγουν με τη σημαντική νίκη ψυχολογίας.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μίκι με 14 πόντους, ενώ στους 13 έμεινε ο Κορντινιέ και στους 11 πόντους σταμάτησε ο Αμπάς. Από 10 πόντους είχαν οι Σενγκέλια και Σμιθ.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 40-42, 65-65, 76-90

Εφές: Νίκη επί της Καρσίγιακα με τρεις πρωταγωνιστές

Η Εφές επικράτησε της Καρσίγιακα με 83-77 στην Αττάλεια, συνεχίζοντας τα νικηφόρα αποτελέσματά της ενόψει της νέας σεζόν σε Ευρωλίγκα και τουρκικό πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Τσαν μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, έδωσαν έμφαση στην άμυνα και παρά τις δυσκολίες που της έβαλε η Καρσίγιακα, πήραν το ματς στο φινάλε, έχοντας σε καλό βράδυ τον Ελάιζα Μπράιαντ, τον Άντε Ζίζιτς και τον Ερκάμ Γιλμάζ.

Τρεις παίκτες της Εφές σκόραραν από 14 πόντους, ο Ελάιζα Μπράιαντ (7ασ.), ο Ερκάμ Γιλμάζ (6ρ.) κι ο Άντε Ζίζιτς (9ρ.), ενώ ο Σέιν Λάρκιν (10π., 6ασ.) συμπλήρωσε το γκρουπ των διψήφιων.

Βασίλης Σπανούλης: Στον ουρανό του ΣΕΦ το #7 του ΘΡΥΛΟΥ (videos)

Παναγιώτης Αγγελόπουλος για Βασίλη Σπανούλη: “Είναι ο κορυφαίος στην ιστορία του Ολυμπιακού!”

Γιάννης Αντετοκούνμπο για Σπανούλη: “Goat, συγχαρητήρια για την εκπληκτική καριέρα σου” (photo)