Ολυμπιακός: Άρεσε στη νίκη επί της Ζαλγκίρις, με μπροστάρη τον Πίτερς και “διπλό” Μιλουτίνοφ

2023-09-22T22:47:18+00:00 2023-09-22T23:46:17+00:00.

gadamopoulos

22/Sep/23 22:47

Peters_Oly-Zalgiris
ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΑΣΚΕΤ "ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΧΑΝΔΡΙΩΤΗΣ" / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΑΡΑΚΑΛΟΣ / EUROKINISSI)

Με κορυφαίο τον Πίτερς και 11π.-12ριμπ. του “Μίλου”, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας, στην πρώτη μέρα του 4ου τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” στη Λευκωσία.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Για 39΄ λεπτά ο Άλεκ Πίτερς «κουβαλούσε» επιθετικά τον Ολυμπιακό, στην πρεμιέρα του 4ου τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» στην Κύπρο, κόντρα στη Ζαλγκίρις, το βράδυ της Παρασκευής (22/9). Δεν ήταν, ωστόσο, απλώς ο πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων».

Ο Πίτερς ήταν εκείνος που πέτυχε ουσιαστικά το νικητήριο καλάθι των πρωταθλητών Ελλάδας, σκοράροντας με λέι απ στα 40΄΄, για το προβάδισμα με 73-72! Στη συνέχεια οι Λιθουανοί έχασαν τη μπάλα και ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος διαμόρφωσε το τελικό 75-72, στα 13,4΄΄.

Η ομάδα του Κάουνας, πάντως, είχε δύο ευκαιρίες να στείλει το ματς στην παράταση, με ισάριθμα άστοχα τρίποντα.

Για τον Ολυμπιακό, που το Σάββατο θα παίξει (19:00) με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, εκτός 12αδας έμειναν οι ΜακΚίσικ και Φαλ, καλή ήταν η παρουσία και του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος είχε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, στο πρώτο φιλικό της ομάδας του, με τον κόουτς Μπαρτζώκα να χρησιμοποιεί δέκα παίκτες, αλλά τον νεοφερμένο Τανούλη για μόλις 1:55…

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς με αστοχία (3/16 στο πρώτο δεκάλεπτο), όμως βρήκε ρυθμό στη συνέχεια (συνολικά 19/33διπ. και 8/22τριπ.), με βοήθεια από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, αλλά κι ένα δείγμα «οικονομίας» του Λουκ Σίκμα, ο οποίος σε 17΄ είχε 8π. με 4/4 σουτ και δύο ασίστ. Για τη Ζαλγκίρις, ξεχώρισαν οι Μήτρου-Λονγκ και Έβανς.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Ερυθρόλευκη» αστοχία…

Ο αρχικός ενθουσιασμός του Ολυμπιακού, με το 4-0, δεν είχε συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάκιστες επιλογές στην επίθεση και μετά το υπέρ τους 8-5 του 5΄, έμειναν πίσω με 10-8 στο 7΄. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, παρά τους 7π. του Πίτερς, βρέθηκε στο -1 (15-14) του δεκαλέπτου, «πληρώνοντας» τα μόλις 3/16 σουτ (2/9διπ., 1/7τριπ.) που δεν της επέτρεψαν να βρει ρυθμό.

Άμυνα και (καλύτερη) δημιουργία

Η δεύτερη περίοδος είχε το ίδιο άνευρο ξεκίνημα για τους πρωταθλητές Ελλάδας, με τη Ζαλγκίρις να φτάνει στο +7, με 21-14 στο 13΄. Με αφετηρία την άμυνα, όμως, οι «κόκκινοι» πάτησαν καλύτερα στο παρκέ και με σερί 8-0 προσπέρασαν με 22-21 στο 15΄. Παρά τα δέκα λάθη του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός είχε 9/14 σουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μάλιστα, με τον Σίκμα και να δημιουργεί και να σκοράρει (6π.), αλλά και τον Παπανικολάου να φτάνει τους 7π., ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος στο +4 (34-30), έχοντας έξι από τις εννέα ομαδικές ασίστ από το 11΄ ως την ανάπαυλα.

Ίδιο σκηνικό…

Οι ομάδες συνέχισαν να δοκιμάζουν σχήματα και τακτικές στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ καμία δεν κατόρθωνε να ξεφύγει. Μετά το «μηδέν» στη δεύτερη περίοδο, ο Πίτερς βρήκε πάλι ρυθμό με 5π. στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ με την επιθετική αφύπνιση του Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός έκλεισε το 30΄ στο 55-54. Για τους Λιθουανούς, ο Μήτρου-Λονγκ έδινε λύσεις με 12π. και βοήθησαν πολύ τα επτά επιθετικά ριμπάουντ. Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το σασπένς του φινάλε.

Πού κρίθηκε: Στην καλύτερη δημιουργία του Ολυμπιακού, ο οποίος μετά τα δέκα λάθη του ημιχρόνου, είχε μόνο έξι στο δεύτερο μέρος, αλλά και 22 ασίστ, έναντι 15 των Λιθουανών.

Παίκτης-κλειδί: Ο Άλεκ Πίτερς είχε κέφια από την αρχή, με 7π. στο πρώτο δεκάλεπτο, ολοκλήρωσε το ματς με 19π. (3/5διπ., 3/7τριπ., 8ριμπ.) και πέτυχε το καλάθι που έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό στα 40΄΄.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 34-30, 55-54, 75-72.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1/3διπ., 0/1τριπ., 5ασ.), Ουίλιαμς-Γκος 5 (1/2τριπ., 4ασ.), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 12 (3/6τριπ.), Κάνααν 4 (1/2διπ., 0/4τριπ.), Παπανικολάου 9 (3/5διπ., 1/2τριπ., 4ριμπ., 4ασ.), Πίτερς 19 (3/7τριπ., 8ριμπ.), Μιλουτίνοφ 11 (5/9διπ., 12ριμπ.), Σίκμα 8 (4/4διπ., 2ασ.), Τανούλης.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 11 (1), Μήτρου-Λονγκ 12 (3/3διπ., 2/7τριπ., 5ριμπ., 4ασ.), Λεκαβίτσιους 2, Χέιζ 7, Γκιεντράιτις, Σμιτς 2, Μπιρούτις 5, Ντίμσα 8 (2/3τριπ.), Λαβρίνοβιτς 2, Μάνεκ 9 (3/5τριπ.), Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλάνοβας 10 (1/6διπ., 1/3τριπ.).