Πίτερς στο Eurohoops: “Ευτυχώς δεν μπήκε το σουτ του Σλούκα γιατί θα γράφατε για το… απόλυτo story!”

2023-10-07T10:01:17+00:00 2023-10-07T18:08:33+00:00.

07/Oct/23 10:01

Ο Άλεκ Πίτερς μίλησε στο Eurohoops μετά την τεράστια νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την περσινή σεζόν και έφυγε θριαμβευτής από το ΟΑΚΑ για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν τον Παναθηναϊκό με 78-88 μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι ”αιωνίων” που κρίθηκε στην παράταση.

Ο Άλεκ Πίτερς ξεχώρισε για τους νικητές και αμέσως μετά την μεγάλη του εμφάνιση, μίλησε στo Eurohoops για την εξίσου μεγάλη νίκη της ομάδας του.

”Ήταν εξουθενωτικό. Κάθε ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό είναι εξουθενωτικό, με την καλή έννοια πάντα. Μείναμε πίσω στο ματς, αλλά είχαμε όλοι την ίδια νοοτροπία και συμπεριφορά, δεν μας ενδιέφερε με πόσους πόντους χάναμε, πιστεύαμε ότι θα είχαμε την ευκαιρία μας και ευτυχώς ο Σλούκας έχασε το σουτ της νίκης στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Στην παράταση, είχαμε το μομέντουμ και τελικά αυτό χρειαζόμασταν για τη νίκη”

Τίποτα από αυτά δεν θα είχε γίνει, αν ο Κώστας Σλούκας είχε ευστοχήσει στο τέλος της κανονικής διάρκειας (74-74). Όμως, το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

”Τώρα που το ξανασκέφτομαι, τα μίντια θα γράφατε για την… απόλυτη ιστορία, αν έμπαινε αυτό το σουτ, αν σκόραρε για τη νίκη κόντρα στην παλιά του ομάδα στο πρώτο ματς της ευρωπαϊκής σεζόν. Όμως, ήμασταν εμείς στην ευτυχή πλευρά του πράγματος και κερδίσαμε”

Ο Αμερικανός φόργουρντ μέτρησε 17 πόντους (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολές), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα σε 36:50′, κάνοντας δυο ρεκόρ καριέρας σε PIR (31) και ριμπάουντ.

Ήταν, μάλιστα και MVP της πρώτης αγωνιστικής στην φετινή Ευρωλίγκα, με τον προσωπικό του στόχο να είναι ξεκάθαρος.

”Είναι το πρώτο ματς της σεζόν στην Ευρωλίγκα. Δεν είμαι τέλειος και δεν θα γίνω. Οι προσδοκίες των φιλάθλων είναι απλά η άποψή τους, δεν με αφορούν οι προσδοκίες και τα αποτελέσματα, αλλά το πώς θα γίνω η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μου για εμένα, την ομάδα, τους συμπαίκτες και τους προπονητές μου. Προσπαθώ να δίνω το καλύτερο δυνατό και αν αυτό απαιτεί περισσότερες ευκαιρίες, περισσότερα λεπτά ή περισσότερα σουτ, ας είναι. Εγώ θα φροντίζω να είμαι στην κατάλληλη κατάσταση για όποια ευκαιρία και να προκύψει”

Η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ από σχεδόν 19.000 φίλους του Παναθηναϊκού ήταν κάτι που εντυπωσίασε τον Πίτερς, με τον ίδιο να ανυπομονεί για την συνέχεια.

”Την λατρεύω, ανυπομονώ για το επόμενο ντέρμπι. Είναι ιδιαίτερο να λες στους φίλους σου ή στα παιδιά σου ότι παίζεις σε τέτοια παιχνίδια και να τους δείχνεις στα βίντεο την ατμόσφαιρα. Δεν υπάρχει κάτι ανάλογο”

Ο 28χρονος έκανε και το σχόλιό του για τον clutch Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος, με τον συμπατριώτη του να έχει 16 πόντους και 12 πόντους στην τέταρτη περίοδο και την παράταση.

”Πήρε την σκυτάλη, παίρνει την μπάλα και φτιάχνει φάσεις όταν χρειάζεται. Και έκανε μερικές απίστευτες φάσεις απόψε, ειδικά όταν το χρειαζόμασταν απελπισμένα”

Φυσικά, δεν γινόταν να μην δώσει το σχόλιό του για τον νέο Παναθηναϊκό, ξεκαθαρίζοντας ότι πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει για τους ”πράσινους”.

”Είναι δύσκολο να τους… δώσω αυτοπεποίθηση όντας παίκτης του Ολυμπιακού. Προσέφεραν ένα τρομερό ματς, ξέρουμε ότι η συνέχεια απέναντί τους θα είναι πολύ ανταγωνιστική. Δεν περιμένω να μπαίνουμε στο γήπεδο και να υπάρχει η προσδοκία ότι θα κερδίσουμε, όπως έγινε σε μερικά ματς πέρυσι. Είναι μία ομάδα έτοιμη να παίξει και το έδειξε απόψε. Αλλά ευτυχώς, κερδίσαμε εμείς στο τέλος”

Ολυμπιακός: 4 χρόνια αήττητος στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα, στο 18-1 το σερί επί του Παναθηναϊκού!

Τόμας Ουόκαπ: Έγινε… σουτέρ, με νέο ρεκόρ τριπόντων στην Ευρωλίγκα!

Νίκολα Μιλουτίνοφ: “Μείναμε ενωμένοι. Αυτή η ομάδα δεν τα παρατά ποτέ!”

Μπαρτζώκας: “Μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει στην κανονική διάρκεια με το σουτ του Ουόκαπ”