Κώστας Σλούκας: 31 λεπτά στο παρκέ μετά από 603 ημέρες και 49 αγώνες

2023-10-07T15:08:29+00:00 2023-10-07T15:31:28+00:00.

07/Oct/23 15:08

sloukas

Ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε σε αγώνα Ευρωλίγκας για πάνω από 31΄μετά από πολύ καιρό.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το ΟΑΚΑ, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 78-88 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας 2023/24.

Το ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής τα είχε όλα και πάνω από όλα φοβερή εξέλιξη, για να κριθεί ο νικητής στην παράταση.

Για πολλούς λόγους, ο Κώστας Σλούκας ήταν στο επίκεντρο, με τον Έλληνα γκαρντ να είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Σε 31:12′, είχε 20 πόντους (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη και 11 PIR, ενώ αστόχησε και στο σουτ νίκης στη κανονική διάρκεια.

Η εμφάνιση αυτή δεν έφτανε για τους πράσινους, με τον 33χρονο να κάνει προσωπικό ρεκόρ πόντων ως αντίπαλος του Ολυμπιακού.

Μάλιστα, στα πρώτα 23′ στο παρκέ, είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη, για να ακολουθήσουν 2 πόντοι, 1 ασίστ, 3 λάθη στα τελευταία 8′.

Αυτή η διαχώριση στον χρόνο γίνεται, καθώς 23′ ήταν ο μέσος όρος συμμετοχής του Σλούκα πέρυσι με τον Ολυμπιακό.

Η ουσία, όμως, κρύβεται στον χρόνο συμμετοχής του αρχηγού του Παναθηναϊκού στο πρόσφατο ντέρμπι. Κάτι που δείχνει ότι φέτος θα είναι το Α και το Ω της ομάδας.

Για να βρούμε 31 ή περισσότερα λεπτά συμμετοχής του Σλούκα σε ένα ματς, θα πρέπει να πάμε πίσω τον χρόνο στις 10/2/22.

Τότε, ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει την Εφές με 87-85, με τον Σλούκα να έχει 23 πόντους (4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 23 PIR σε 38:36′.

Η εν λόγω αναμέτρηση είχε επίσης κριθεί στην παράταση και μάλιστα είχε τότε αντίπαλο τον νυν προπονητή του, Εργκίν Αταμάν.

Μπορεί για κάποιους το γεγονός ότι υπήρχε παράταση να βάζει έναν αστερίσκο, όμως τα 31′ δεν θεωρούνται… υπερβολή στην σύγχρονη Ευρωλίγκα.

Μεσολάβησαν 603 ημέρες και 49 ματς Ευρωλίγκας για τον Σλούκα μέχρι να αγωνιστεί ξανά πάνω από 31′ σε αναμέτρηση Ευρωλίγκας.

Πίτερς στο Eurohoops: “Ευτυχώς δεν μπήκε το σουτ του Σλούκα γιατί θα γράφατε για το… απόλυτo story!”

Σλούκας: Ρεκόρ καριέρας ως αντίπαλος του Ολυμπιακού, αλλά και ρεκόρ λαθών στην Ευρωλίγκα

Μάριους Γκριγκόνις: “Είναι κουραστικό να χάνεις συνέχεια από τον συγκεκριμένο αντίπαλο…”