Ρεάλ – Ζαλγκίρις 93-79: Κάποιος να την σταματήσει!

2023-10-17T22:33:54+00:00 2023-10-17T23:27:25+00:00.

17/Oct/23 22:33

CampazzoFacundo-RealMadrid

Η Ρεάλ κέρδισε και την Ζαλγκίρις με 93-79, συνεχίζοντας αήττητη στην Ευρωλίγκα, αλλά και γενικά στην σεζόν 2023/24!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Κάποιος να την σταματήσει!

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε και την Ζαλγκίρις με 93-79, για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, κάνοντας το 3/3.

Και όχι μόνο αυτό, με την ”Βασίλισσα” να παραμένει αήττητη με 10-0 την σεζόν 2023/24 σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Καμπάτσο έδειξε ξανά τον δρόμο με 18 πόντους, ενώ πολλές βοήθειες έδωσαν Ντεκ και Πουαριέ με 18 και 19 αντίστοιχα.

Όσο για τους Λιθουανούς του 2-1, Μάνεκ (11), Σμιτς (12) και Μήτρου-Λονγκ (11) προσπάθησαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα τους.

Για την τέταρτη αγωνιστική, η Ρεάλ υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο (19/10), ενώ η Ζαλγκίρις φιλοξενείται από την Μπασκόνια (19/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

H Ρεάλ μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και άμεσα πήρε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως η Ζαλγκίρις να μένει πίσω. Ουσιαστικά, δεν έχασε την επαφή με το σκορ στην πρώτη περίοδο, για το 25-19 μετά από δέκα λεπτά αγώνα.

Η εικόνα του ματς άλλαξε στην συνέχεια, όταν ο Καμπάτσο έδωσε πολλές λύσεις στην Ρεάλ για την πρώτη διψήφια διαφορά. Το 33-30 έγινε 43-30, με τους Λιθουανούς να μην βρίσκουν τις λύσεις και μοιραία έμειναν πίσω με 10 (53-43) στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος δεν άλλαξε σε πολλά, με τους Ντεκ και Πουαριέ να κάνουν ”ζημιά” στην ρακέτα της Ζαλγκίρις. Ουσιαστικά, οι Μαδριλένοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να μείνουν μπροστά στο σκορ και μπήκαν στη τέταρτη περίοδο με +10 (72-62).

Όλα τελείωσαν και… τυπικά στα τελευταία λεπτά του ματς, όταν η Ρεάλ πήγε στο 83-65 και κάπου εκεί, η έκβαση του αγώνα κρίθηκε υπέρ των Ισπανών. Το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ, το οποίο έφτασε στο 93-79.

Πού κρίθηκε

Το 33-30 έγινε 43-30 και κάπου εκεί η Ρεάλ δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Ο Καμπάτσο ήταν εξαιρετικός ξανά με 18 πόντους-9 ασίστ-4 ριμπάουντ με 6/9 σουτ σε 23:18′.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-43, 72-62, 93-79

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ 3, Ρούντι 9, Καμπάτσο 18, Χεζόνια 5, Σέρχι 3, Ντεκ 19, Πουαριέ 18, Ταβάρες 4, Γιουλ 5, Γιαμπουσέλε 5, Ενταγιέ

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 8, Μήτρου-Λονγκ 11, Λεκαβίτσιους 10, Χέιζ 4, Γκιεντράιτις 10, Σμιτς 12, Μπιρούτις 6, Ντίμσα 2, Λαβρινοβίτσιους, Μανέκ 11, Ουλάνοβας 5