Φενέρ – Παναθηναϊκός 83-69: Παράδοση άνευ όρων στην Πόλη

2023-10-17T21:03:50+00:00 2023-10-17T23:28:41+00:00.

17/Oct/23 21:03

guy-papagiannis

O Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ στην Πόλη και έχασε με κάτω τα χέρια από την Φενέρ με 83-69 για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Παράσταση για έναν ρόλο.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν ανταγωνιστικός σε κανένα σημείο του ματς κόντρα στην Φενέρ και γνώρισε την ήττα με 83-69.

Η αναμέτρηση της τρίτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας κρίθηκε… από νωρίς, με τους Τούρκους να κάνουν εξαιρετική εμφάνιση.

Οι πράσινοι ήταν χαρακτηριστικά άστοχοι και παρά τους 13 πόντους του Γκάι (όλοι στη δεύτερη περίοδο), δεν βρήκαν τις λύσεις.

Ο Παπαγιάννης ήταν πολύ καλός με 15 πόντους (3/3 τρίποντα), ενώ ο Μότλεϊ έκανε επίσης ”ζημιά” στη ρακέτα με 14 πόντους για το 2-1 της ομάδας του.

Για τον Παναθηναϊκό του 1-2, ο Λεσόρ είχε 19 πόντους-4 ριμπάουντ, ενώ ο Καλάθης για την Φενέρ είχε 12 πόντους-5 ασίστ.

Μετά το τέλος του ματς, δεν έλειψε η ένταση, με την κατάσταση όμως να μην ξεφεύγει, με πρωταγωνιστές Σλούκα και Ουίλμπεκιν.

Για την Φενέρ δεν αγωνίστηκε ο Ντόρσεί, ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού έμειναν οι Παπαπέτρου και Μήτογλου.

Για την τέταρτη αγωνιστική, η Φενέρ υποδέχεται την Βιλερμπάν (19/10), ενώ ο Παναθηναϊκός την Μακάμπι Τελ Αβίβ (20/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Καταστροφική εκκίνηση

Το ματς ξεκίνησε δυνατά και από τις δυο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να έχει 3/6 σουτ, αλλά η Φενέρ πήρε το προβάδισμα με 11-6 (5/9 σουτ). Η διαφορά πήγε και στους 11 (19-8) με 3/3 τρίποντα, με τους πράσινους να μην έχουν καθόλου ρυθμό, κυρίως στην επίθεση, μένοντας χωρίς σκορ για σχεδόν 3′. Την ίδια ώρα, Καλάθης και Μότλεϊ έκαναν μεγάλη ”ζημιά”, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 18 (27-9) στο δεκάλεπτο, με τους πράσινους να έχουν 4/13 σουτ, 6 λάθη και μηδέν ασίστ!

Το επιθετικό πρόβλημα των φιλοξενούμενων βρήκε λύση στο πρόσωπο του Γκάι, ο οποίος είχε 8 σερί πόντους, όμως η άμυνα δεν βελτιώθηκε για το 33-17 στο 13′ (από 33-14). Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος και συνέχισε ανάλογα, φτάνοντας τους 13 πόντους και την διαφορά στους 10 (36-26), αλλά ο Παπαγιάννης σκόραρε για τρεις (2/2) για το 40-26. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, με την Φενέρ των 8/20 τριπόντων να παίρνει το προβάδισμα με 43-28.

Στο ίδιο έργο θεατές

Η Φενέρ μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε ”κολλήσει” επιθετικά ξανά. Αποτέλεσμα, το 54-32 στο 24′ με τους Μότλεϊ και Γκούντουριτς να σκοράρουν συνεχόμενους πόντους για το +22. Το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε παράσταση για ένα ρόλο με τους Τούρκους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο για το 58-34. Όσο κι αν προσπάθησαν οι πράσινοι, η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 20, για το 67-45 στο 30′.

Και δεν έμειναν εκεί οι γηπεδούχοι με το +25 στο 32′ με 72-47 και τον Παπαγιάννη να έχει 15 πόντους με 3/3 δίποντα σε εκείνο το σημείο. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού άργησε πολύ, αλλά τελική ήρθε στα τελευταία πέντε λεπτά του ματς, όταν μείωσε σε 72-58 κυρίως μέσω του Λεσόρ. Τίποτα δεν άλλαξε, όμως, παρά το 76-64 στο 38′, με την Φενέρ να φτάνει εύκολα στη νίκη με 83-69.

Πού κρίθηκε

Το 27-9 της πρώτης περιόδου ήταν κομβικό για την συνέχεια, με την Φενέρ να μην κινδυνεύει ουσιαστικά σε κανένα σημείο του ματς.