Αταμάν: “Ήμασταν soft στην άμυνα και φοβισμένοι να παίξουμε το παιχνίδι μας”

2023-10-17T21:29:56+00:00 2023-10-17T22:07:55+00:00.

17/Oct/23 21:29

ataman

Ο Εργκίν Αταμάν στάθηκε στα λάθη του Παναθηναϊκού στην ήττα από την Φενέρ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 83-69 από την Φενέρ στην Πόλη για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Εργκίν Αταμάν στάθηκε στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του, τα λάθη και τα άστοχα σουτ της.

”Το πρόβλημα ήταν το πρώτο δεκαλεπτο, ξεκινήσαμε άσχημα το ματς, αμυντικά ήμασταν soft, κάναμε γελοία λάθη, δεν κάναμε φάουλ, αστοχήσαμε σε πολλά σουτ. Πήραν μεγάλη διαφορά και είναι δύσκολο να επιστρέψεις μετά σε αυτή την έδρα. Παλέψαμε στην συνέχεια, αλλά η Φενέρ κέρδισε, θα δούμε την συνέχεια. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με πολλά λάθη. Μετά τα λάθη δώσαμε στη Φενέρ εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ελεύθερα σουτ με τον Γκούντουριτς και τον Ουίλμπεκιν. Η πρώτη περίοδος ήταν πολύ περίεργη για εμένα, γιατί δεν δείξαμε χαρακτήρα. Ήμασταν φοβισμένοι να παίξουμε το παιχνίδι μας. Φυσικά, όταν βρεθήκαμε στο -20 προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε και να αλλάξουμε το ματς. Ειδικά στην τέταρτη περίοδο παίξαμε σωστά και παλέψαμε. Όμως, ήταν δύσκολο να αλλάξουμε την εικόνα του αγώνα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, τους δώσαμε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο”

Ιτούδης για Καλάθη: “Έπαιξε τεράστιο ρόλο, είναι ηγετικός”