Ο Ουίλιαμς-Γκος είναι… clutch: 23 πόντοι με τον Ολυμπιακό σε τέταρτη περίοδο & παράταση

2023-10-20T11:05:36+00:00 2023-10-20T19:40:37+00:00.

20/Oct/23 11:05

williams-goss

O Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος έλειψε από τον Ολυμπιακό. Η εμφάνισή του κόντρα στην Παρτιζάν το επιβεβαίωσε.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην Παρτιζάν με 98-94, για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Δεν είναι τυχαίο ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας την χαρακτήρισε ”μία από τις μεγαλύτερες της σεζόν”, αν και τόσο νωρίς ακόμα.

Οι Σέρβοι πήραν το προβάδισμα και τον έλεγχο του ματς στο δεύτερο μέρος, ενώ μάλιστα έστειλαν και το ματς στην παράταση.

Την ίδια ώρα, οι Πειραιώτες δεν είχαν διαθέσιμους τους Σακίλ ΜακΚίσικ, Λουκ Σίκμα, και Ίγκνας Μπραντζέικις. Κανένα θέμα.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης βρήκε μπροστά με 19 πόντους, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είχε 16 (7 ριμπάουντ) και ο Άλεκ Πίτερς 15 (4).

Το πιο σημαντικό καλάθι για τον Ολυμπιακό ήρθε στο -16” της παράτασης, όταν ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος σκόραρε.

Ο Αμερικανός έκανε το 94-91 με δίποντο, με την αντίδρασή του μετά να τα λέει όλα. Είχε 2/12 σουτ μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο 29χρονος γκαρντ επέστρεψε στις επάλξεις μετά τις 8/10 και έδειξε ότι έλειπε από την ομάδα του όλο αυτό το διάστημα.

Τελείωσε το ματς με 9 πόντους (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 31:09′ συμμετοχής.

Αν ρίξουμε μία ματιά στην τέταρτη περιόδο και την παράταση, ο Ουίλιαμς-Γκος ήταν υπεύθυνος για 9 πόντους της ομάδας του.

Πέρα από το εύστοχο δίποντο που αναφέραμε, δημιούργησε και επτά πόντους για τους συμπαίκτες του μέσα από τρεις ασίστ.

Από το 30′ μέχρι το 45′, ο Ολυμπιακός είχε 39 πόντους (26+13), με τον Αμερικανό να ”φτιάχνει” το 23% αυτών των πόντων.

Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο ματς του γκαρντ στην φετινή Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό. Είχε προηγηθεί το ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Στη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 78-88, ο Ουίλιαμς-Γκος ”σφράγισε” το ”διπλό” των ερυθρολεύκων στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο είχε πέντε πόντους και μια ασίστ, ενώ στην τέταρτη περίοδο μέτρησε ακόμα επτά -καθοριστικούς- πόντους.

Μιλάμε για 14 πόντους από σκοράρισμα ή δημιουργία, με τον Ολυμπιακό να έχει 36 πόντους σε τέταρτη περίοδο-παράταση.

Είχε, δηλαδή, το 38,8% των συνολικών πόντων. Συνολικά έχει το 30,6% των πόντων του Ολυμπιακού μετά το 30′ στα δυο ματς.

Σε 29:11′ κατά μέσο όρο μέχρι στιγμής έχει 12,5 πόντους (35,7% δίποντα, 40% τρίποντα, 75% βολές), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 8,5 PIR.

Ουίλιαμς-Γκος: “Οι νίκες με Παναθηναϊκό και Παρτιζάν δείχνουν τον χαρακτήρα μας, είμαι υπερήφανος”