Μονακό: Κέρδισε και Άλμπα για το 2/2 στην “διαβολοβδομάδα”

2023-10-20T20:49:49+00:00 2023-10-20T20:54:22+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

20/Oct/23 20:49

Η Μονακό ολοκλήρωσε ιδανικά την πρώτη “διαβολοβδομάδα” στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας και την Άλμπα Βερολίνου (86-75) μετά τον Ερυθρό Αστέρα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μονακό πήρε φορά, μετά την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (82-76) ολοκλήρωσε νικηφόρα την πρώτη “διαβολοβδομάδα” στην Ευρωλίγκα, καθώς επιβλήθηκε και της Άλμπα Βερολίνου με 86-75.

Πρωταγωνιστής της δεύτερης συνεχόμενης νίκης της Μονακό ήταν ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 17 πόντους (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), με 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, σε 27:48 λεπτά συμμετοχής.

Στην 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Μονακό θα υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (26/10 στις 22:00), ενώ η Άλμπα θα αγωνιστεί στο Βερολίνο κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο (26/10 στις 21:00).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολίντε να σκοράρει για την Άλμπα από μακριά και ν’ ανοίγει το σκορ στο ματς, όμως κάπου εκεί οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πεντάλεπτο και μ’ ένα 8-0 σερί πήραν το προβάδισμα με +5.

Ο Κέμπα Ουόκερ στο πρώτο του εντός έδρας ματς με τη Μονακό, μπήκε και πήρε τα πρώτα του λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου είχε 5 πόντους με 1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, με 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ στα πρώτα 05:51 και ουσιαστικά συστήθηκε στο κοινό της Μονακό με… τρίποντη “βόμβα”.

Ο Τζον Μπράουν έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα, σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους και λίγο αργότερα με καλάθια του Μπλόσομγκειμ, οι Μονεγάσκοι πήραν για πρώτη φορά μία διαφορά πάνω από δέκα πόντους.

Ο Ματ Τόμας όμως ήταν εκεί για την Άλμπα.

Ο πρώην σουτέρ του Παναθηναϊκού, με δύο συνεχόμενα σουτ τριών πόντων (και 3/3 συνολικά μέχρι εκείνο το σημείο) μείωσε τη διαφορά και έδωσε το σύνθημα για αντεπίθεση.

Ο Έλι Οκόμπο ανέβασε λίγο αργότερα τη διαφορά ξανά στο +9, με ένα ασύλληπτο tomahawk κάρφωμα, κάνοντας πόστερ τον Ματέο Σπανιόλο.

Ο Μάλτε Ντίλοου έριξε τη διαφορά στο -4 κι οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλεζ έδειξαν να έχουν σφυγμό, ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς ξεκίνησαν με λάθος, με τον Ματ Τόμας να συνεχίζει από εκεί που το είχε αφήσει στο πρώτο.

Πέτυχε ακόμη ένα σουτ τριών πόντων (4/4 τρ.) και έδειξε να είναι σε εξαιρετικό βράδυ. Οι Μονεγάσκοι έτρεξαν από εκεί και πέρα ένα 9-0 σερί και με καλάθι από μέση απόσταση του Μπράουν και μεγάλο σουτ του Τζέιμς, η διαφορά έφτασε στο +13.

Ο “καυτός” Τόμας όμως ήταν και πάλι εκεί. Δεν άφηνε την Μονακό να ξεφύγει, πετυχαίνοντας το πέμπτο τρίποντό του για απόψε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά από το 7ο λεπτό της τρίτης περιόδου και μετά ανέβαινε συνεχώς, η Άλμπα δεν κατάφερε να μειώσει, παρά τις προσπάθειες των Τόμας και Ντίλοου, με αποτέλεσμα στο τέταρτο και τελευταία περίοδο να ολοκληρωθεί με τη Μονακό να φεύγει με τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μάικ Τζέιμς με 17 πόντους (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), με 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, σε 27:48 λεπτά συμμετοχής. Από 9 πόντους είχαν οι Κορνελί, Ντιαλό και Ουατάρα.

Όσο για τους ηττημένους, ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Ματ Τόμας έβαλε 17 πόντους (5/8 τρίποντα, 2/2 βολές), με 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη. Στους 15 σταμάτησε ο Στέρλινγκ Μπράουν με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 47-40, 67-56, 86-75

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μπλόσομγκεϊμ 8 (2), Μπράουν 8 (4/5 δίποντα), Ντιάλο 9 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κορνέλι 9 (3/3 τρίποντα), Τζαϊτέ 2, Γουόκερ 5 (1), Μοτιεγιούνας 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουατάρα 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Στράζελ 2, Χολ 4, Τζέιμς 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Μπράουν 15 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρόσιντα 7 (3/3 δίποντα), Σπανιόλο, Ντέλοου 10 (2), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Τόμας 17 (5/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Νίκιτς, Ολίντι 8 (2), Τίμαν 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιν 6