Κόλσον: Πήρε από το χέρι τη Μακάμπι στο μεγάλο διπλό επί του Παναθηναϊκού

2023-10-20T23:36:29+00:00 2023-10-20T23:37:05+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

20/Oct/23 23:36

Ο Μπόνζι Κόλσον ήταν ο MVP της Μακάμπι και καταλυτικός στην εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν καλύτερη στην παράταση, όμως το μοιραίο λάθος στο φινάλε του Λούκα Βιλντόζα ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε τον νικητή στο ΟΑΚΑ.

Οι νικητές είχαν το προβάδισμα συνεχώς και όλα κρίθηκαν στις 2/3 βολές Σλούκα για το 81-82, τις 2/2 βολές του Μπράουν για το 81-84 και το μοιραίο λάθος του Βιλντόζα.

Ο Μπόνζι Κόλσον ήταν ο καλύτερος παίκτης των Ισραηλινών και ίσως ο πιο καθοριστικός, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 21 πόντους (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές), με 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος σε συνολικά 35:58 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε και 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Μάλιστα, μετά το φινάλε του αγώνα μίλησε στην flash interview για την εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας του και τόνισε πως τα σουτ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Ήταν μια μεγάλη ομαδική προσπάθεια. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό που μας έβαλε δύσκολα, όμως μείναμε στις αρχές μας και είμαι χαρούμενος που πήραμε νίκη. Μείναμε ενωμένοι, πήραμε επιθετικά ριμπάουντ, βάλαμε τα σουτ όταν χρειάστηκε και πήραμε μία σημαντική νίκη”.

Photo Credits: Vaggelis Stolis

Κάτας: “Δώσαμε μία υπόσχεση στους εαυτούς μας να αφοσιωθούμε στο μπάσκετ”

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 81-86: Οδυνηρή ήττα με “αυτοχειρία”