Παναθηναϊκός – Μακάμπι 81-86: Οδυνηρή ήττα με “αυτοχειρία”

2023-10-20T22:54:21+00:00 2023-10-21T09:32:49+00:00.

20/Oct/23 22:54

VildozaLuca-Panathinaikos-MaccabiTelAviv

Η Μακάμπι έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό στην παράταση με 81-86.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Άντεξε στην πίεση του ΟΑΚΑ και κέρδισε.

Η Μακάμπι κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 81-86, σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση, για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πράσινοι γύρισαν από το -15 (24-39) στο ημίχρονο, είχαν το προβάδισμα στα χέρια τους (72-70), αλλά ο Νίμπο πήρε ριμπάουντ από χαμένη βολή και ισοφάρισε.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, τα πράγματα δεν πήγαν καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι χρειάστηκαν πάνω από 4′ για να βάλουν σουτ (3/4 βολές).

Οι νικητές είχαν το προβάδισμα συνεχώς και όλα κρίθηκαν στις 2/3 βολές Σλούκα για το 81-82, τις 2/2 βολές του Μπράουν για το 81-84 και το μοιραίο λάθος του Βιλντόζα.

Ο Αργεντινός 15 πόντοι-4 ασίστ) έκανε λάθος πάσα στα τελευταία 5” και οι πράσινοι δεν μπόρεσαν ποτέ να ψάξουν το τρίποντο της ισοφάρισης.

Ο Κόλσον με 21 πόντους και ο Μπράουν με 12 πόντους-12 ασίστ ήταν μπροστάρηδες της Μακάμπι, όπως και οι ΝτιΜπαρτολομέο-Μπατ-Νίμπο.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 1-3, ενώ η Μακάμπι είναι στο 2-1 με ματς λιγότερο.

Όλα αυτά την ώρα που η Μακάμπι, όπως και τρεις ακόμα ομάδες από το Ισραήλ θα έχουν έδρα την Κύπρο, χωρίς όμως την παρουσία φιλάθλων.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι υπό… δρακόντεια αστυνομικά μέτρα

Για την πέμπτη αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Μπασκόνια (27/10), ενώ η Μακάμπι φιλοξενείται από την Μονακό (26/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά επιθετικά το ματς με 9-7 και δυο τρίποντα, αλλά η Μακάμπι γρήγορα βρήκε ρυθμό με 4/8 σουτ και πήρε το προβάδισμα με 9-12, με τον Κόλσον να φτάνει τους 8 πόντους. Η διαφορά πήγε και στους 4 (11-15), με τον Αταμάν να χρησιμοποιεί τους 11 από τους 12 παίκτες του μέσα σε 7′. Ο Λεσόρ έδωσε βοήθειες (3 πόντοι, 1/4 βολές), όμως η αστοχία (4/16) των γηπεδούχων ήταν χαρακτηριστική, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +5 (15-20) υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το σκηνικό ανάλογο και στην δεύτερη περίοδο, με τον Αντετοκούνμπο να αποδεικνύεται ”παράγοντας Χ” για τον Παναθηναϊκό με 5 πόντους και 3 μπλοκς. Η άμυνα είχε βελτιωθεί αισθητά (20-24), όμως για πάνω από 3′ οι πράσινοι δεν σκόραραν, έχοντας 2/12 τρίποντα (6/25 σύνολο), κάτι που η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε (7/13 τρίποντα), για το 20-31. Και δεν έμεινε εκεί για το +15 (24-39) στο ημίχρονο, την ώρα που ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος με 2/13 τρίποντα και 8/30 σουτ με 8 ασίστ-8 λάθη.

Οι πράσινοι βγήκαν με άλλη διάθεση και τα δυο άμεσα τρίποντα το επιβεβαίωσαν. Ακόμα και έτσι, η διαφορά δεν μειώθηκε (31-44), πριν τα πάντα… αλλάξουν στο 24′, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο Αταμάν για διαμαρτυρίες σε μία φάση που δεν δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ. Ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση, ο Μήτογλου έδωσε το σύνθημα και έτσι φτάσαμε στο 47-52, με τους πράσινους να βγάζουν πολλή ενέργεια (49-54) και ουσιαστικά να επιστρέφουν στο παιχνίδι για το 49-57 στο 30′.

Η Μακάμπι άντεξε και με 10/19 τρίποντα πήγε ξανά στο +10 (52-62), με τον Αντετοκούνμπο να αποδεικνύεται ξανά ”κλειδί” για την ομάδα του (56-62). Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά, με τον Παναθηναϊκό να έχει σε κέφια τον Αντετοκούνμπο για το 65-66 στο 36′. Ο Μήτογλου έδωσε το πρώτο προβάδισμα μετά τη πρώτη περίοδο (67-66), με τον Βιλντόζα να κάνει το 70-68, πριν ο Λεσόρ κάνει το 71-70 στο -43” με 1/2 βολές.

Η Μακάμπι έχασε την επίθεση, ο Μήτογλου έκανε το 72-70 με 1/2 βολές στο -7”, πριν ο Σόρκιν πάρει φάουλ στο ριμπάουντ (-6”), όμως, είχε 0/2, αλλά ο Νίμπο ήταν εκεί για το follow και το 72-72. Ο Βιλντόζα πήρε το σουτ της νίκης, όμως δεν βρήκε στόχο και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση.Εκεί, οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν πιο δυνατά και ”χτύπησαν” στο τρανζίσιον για το 73-78. Ο Μπράουν, αν και άστοχος, βρήκε σουτ για το 75-80, με τους γηπεδούχους να έχουν σκοράρει μόνο με βολές (3/4) στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Λεσόρ έβαλε το πρώτο καλάθι της ομάδας του μετά το 40′ (77-80), ο Γκριγκόνις έφερε το σκορ στο -1 (79-80), με τον Μπλατ να έχει 2/2 βολές στο -14” (79-82). Ο Σλούκας πήρε φάουλ στο -6” για τρεις βολές, όμως ευστόχησε στις δυο (81-82), πριν ο Μπράουν με 2/2 βολές ”γράψει” το 81-84 στο -5”. Ο Βιλντόζα έκανε λάθος στην επαναφορά και η Μακάμπι σκόραρε για το τελικό 81-86.

Πού κρίθηκε

Στις 2/2 βολές του Μπράουν (81-84) και στο λάθος φυσικά του Βιλντόζα που στέρησε την ευκαιρία από την ομάδα του να ψάξει το σουτ της ισοφάρισης. Νωρίτερα, στο 79-82 ο Σλούκας είχε 2/3 βολές και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Ο Κόλσον με 21 πόντους-8 ριμπάουντ και 8/16 σουτ σε 35:58′.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72, 81-86

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 15 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12 (3/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις 13 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεζ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 7, Ουέμπ, Μπράουν 12 (1/7 τρίποντα, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 15 (5/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ριβέρο (0/3 δίποντα), Κοέν 3 (1), Νίμπο 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπλατ 12 (3/5 τρίποντα), Κόλσον 21 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ)