Καλαϊτζάκης στο Eurohoops: “Ήξερε τι έκανε ο κόουτς Αταμάν στην αποβολή”

2023-10-21T03:11:15+00:00 2023-10-21T10:27:46+00:00.

21/Oct/23 03:11

kalaitzakis

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης μίλησε στο Eurohoops μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 81-86 από την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ, για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πράσινοι επέστρεψαν από το -15, κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους με το 72-70 στο -7”, όμως οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Εκεί, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, αν και ο Κώστας Σλούκας είχε 2/3 βολές στο 79-82 στο -6” της αναμέτρησης.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης αγωνίστηκε για 9:42′ και έδωσε πολλές βοήθειες στο διάστημα αυτό. Είχε 2 πόντους (1/1 δίποντα), μαζί με 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Αμέσως μετά, ο 24χρονος μίλησε στο Eurohoops και στάθηκε σε ένα ακόμα κακό ξεκίνημα της ομάδας του τη φετινή σεζόν.

”Δεν θα σταθώ στην τελευταία φάση, αλλά στο ξεκίνημά μας, για μία ακόμα φορά ήταν πολύ άσχημο. Αν εξαιρέσουμε το ματς με τον Ολυμπιακό, το ξεκίνημά μας σε όλα τα υπόλοιπα ματς είναι πάρα πολύ κακό. Όταν παίζεις κόντρα σε ομάδες του πρωταθλήματος είναι εύκολο να επανέλθεις. Αλλά σε τέτοιο επίπεδο με ομάδες της Ευρωλίγκας, που είναι καλά δουλεμένες και επικίνδυνες επιθετικά, όπως η Μακάμπι, είναι δύσκολο. Παρόλα αυτά, τα καταφέραμε. Βγάλαμε ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο, βάλαμε τον κόσμο στο παιχνίδι. Ένα χαμένο ριμπάουντ, ένα φάουλ που δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι έφερε την ήττα”

Το 24-39 στο ημίχρονο έγινε 33-44 στο 24′, όταν δηλαδή ο Εργκίν Αταμάν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή. Για να φτάσουμε στο 67-66 το 36′.

Ήταν ξεκάθαρο πως μετά την αποχώρηση του Τούρκου προπονητή, οι παίκτες του έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν πολύ κοντά στην νίκη-ανατροπή.

”Νομίζω ότι ο κόουτς ήξερε τι έκανε. Σίγουρα θα μπορούσε να είχε γυρίσει το παιχνίδι, αλλά ήξερε τι έκανε, το έκανε ξεκάθαρα για να μας ξεσηκώσει, να μας δώσει μία ώθηση, αυτό κάναμε. Γυρίσαμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε, αλλά πρέπει να αρχίσουμε να παίρνουμε τέτοια ματς. Είναι η δεύτερη φορά που χάνουμε μετά τον Ολυμπιακό. Πρέπει να αρχίσουμε να παίρνουμε αυτά τα ματς, κυρίως στην έδρα μας”

Η επιστροφή του Ντίνου Μήτογλου, η εμφάνιση των Κώστα Αντετοκούνμπο και Λούκα Βιλντόζα είναι μερικά από τα ”κέρδη” του Παναθηναϊκού από το εν λόγω ματς.

”Είναι μεγάλη η σεζόν, εμείς οι Έλληνες ξέρουμε πού είμαστε, σε ποια ομάδα είμαστε, εμείς πρέπει να δώσουμε και στους ξένους να το καταλάβουν κάθε μέρα. Είναι μεγάλη η συνέχεια και πιστεύω θα είναι καλύτερη, είναι πολλά και συνεχόμενα τα ματς”

Μήτογλου: “Κανείς δεν έγινε πρωταθλητής Ευρώπης μέσα σε δύο μήνες”

Βιλντόζα: Η καλύτερη του εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό δεν έφερε χαμόγελα

Κώστας Αντετοκούνμπο: Step up με Μακάμπι στο ΟΑΚΑ, step back ο Παναθηναϊκός