Βαλένθια: Σάρωσε στο Κάουνας και 4-1!

2023-10-27T20:52:09+00:00 2023-10-27T21:13:01+00:00.

27/Oct/23 20:52

chris-jones-valencia

Η Βαλένθια έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση στο Κάουνας, κερδίζοντας την Βαλένθια με 72-87, για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Βαλένθια συνεχίζει ακάθεκτη!

Η ισπανική ομάδα πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας, κερδίζοντας την Ζαλγκίρις με 72-87, για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η αναμέτρηση ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους νικητές να ξεφεύγουν ακόμα και με 29 πόντους και να μην κοιτούν ξανά πίσω.

Τζόουνς και Χάρπερ έκαναν την διαφορά με 29 πόντους για την Βαλένθια των 8/19 τριπόντων, που πλέον είναι στο 4-1 της βαθμολογίας.

Όσο για την Ζαλγκίρις (7/28 τρίποντα), που πλέον έχει ”πέσει” στο 3-2 και δεν ισοφάρισε καν ποτέ στο ματς, ο Έβανς είχε 18 πόντους.

Για την έκτη αγωνιστική, η Ζαλγκίρις υποδέχεται την Βιλερμπάν (2/11), ενώ η Βαλένθια φιλοξενεί την Άλμπα (2/11).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε με αρκετή ισορροπία στο σκορ. Η Βαλένθια πήρε το προβάδισμα με πολύ καλά ποσοστά και άφησε την Ζαλγκίρις από νωρίς σε ρόλο κυνηγού. Μάλιστα, οι Ισπανοί κατάφεραν να ξεφύγουν και 8 (12-20) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια ήταν σαρωτική για την Βαλένθια με 16/27 σουτ και +20 (!) με 19-39 στο 16′, την ώρα που οι Λιθουανοί είχαν 7/26 σουτ. Και δεν έμειναν με την διαφορά να ξεφεύγει για το +22 στο ημίχρονο (30-52) με τους Τζόουνς και Τουρέ να έχουν μαζί 20 πόντους.

H συνέχεια έφερε το 30-57 στο 22′, με την εικόνα του ματς να μην αλλάζει. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να βάλει πίεση με το 35-61 στο 24′ με Σμιτς και Έβανς, όμως η διαφορά πήγε ξανά στους 20+ (40-63). Ο Χάρπερ μπήκε στην εξίσωση για την Βαλένθια και έτσι φτάσαμε στο 53-72.

Η τελευταία περίοδος ήταν εντελώς τυπική διαδικασία με την Βαλένθια να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς και την Ζαλγκίρις να μην μπορεί να μειώσει την διαφορά σε ικανοποιητικό βαθμό. Έτσι φτάσαμε στο τελικό 72-87.

Πού κρίθηκε

Η Βαλένθια ξέφυγε με 20+ πόντους στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Ο Τζόουνς με 16 πόντους-4 ασίστ και 6/9 σουτ σε 23:09′.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 30-52, 53-72, 72-87

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 18, Μήτρου-Λονγκ, Λεκαβίτσιους 9, Χέιζ 10, Γκιεντράιτις 4, Σμιτς 11, Μπιρούτις 2, Μπούτκα, Ντίμσα 7, Μάνεκ 4, Μπουτκεβίτσιους, Ουλάνοβας 7

Βαλένθια (Μούμπρου): Χάρπερ 13, Κλαβέρ 2, Πουέρτο 2, Ρόβερς 11, Πραντίγια 2, Τζόουνς 16, Ίνγλις 3, Γιόβιτς 3, Τουρέ 9, Ρόμπερτσον 5, Ντέιβις 11, Οτζελέγιε 9