Ερυθρός Αστέρας – Μπάγερν 74-68: Ανατροπή στο τέλος και πρώτη νίκη με Σφαιρόπουλο

2023-11-02T20:31:32+00:00 2023-11-02T22:07:39+00:00.

02/Nov/23 20:31

milos-teodosic-crvena-zvezda

Ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε την Μπάγερν Μονάχου με 74-68, για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Επιστροφή στις νίκες ο Ερυθρός Αστέρας!

Οι Σέρβοι κέρδισαν την Μπάγερν Μονάχου με 74-68 και μάλιστα με ανατροπή, για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι για τρία δεκάλεπτα, όμως στα τελευταία 10′ οι νικητές έκαναν 21-9 και ανέβηκαν στο 2-4.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Αστέρα με τον κόουτς Σφαιρόπουλο στον πάγκο του, δίνοντας τέλος στο σερί τεσσάρων ηττών.

Το 53-59 έγινε 65-60 και ακολούθως 68-68, με τον Ντος Σάντος (8 πόντοι) να βάζει το καλάθι του αγώνα στο -20” με τρίποντο.

Ο Τεόντοσιτς ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του και έφτασε σε double double με 16 πόντους-11 ασίστ, θυμίζοντας τα… παλιά.

Οι Γερμανοί ( 2-4) έφτασαν ακόμα και στο +14, με τον Έντουαρντς να έχει 16 πόντους και τους Μπόνγκα-Μπολμάρο από 12.

Για την έβδομη αγωνιστική, ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενείται από τη Μπαρτσελόνα (10/11), ενώ η Μπάγερν από την Μακάμπι (9/11).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία της Ευρωλίγκας

Η εξέλιξη

Η Μπάγερν ξεκίνησε καλύτερα το ματς (5/8 σουτ) με τον Έντουαρντς να φτάνει γρήγορα τους 7 πόντους (8-11). Ο Ερυθρός Αστέρας είχε 0/5 τρίποντα (3/13 σουτ), αλλά όχι και τις απαντήσεις στον Αμερικανό (10 πόντοι με 4/4 σουτ). Ο Ιμπάκα μπήκε στην εξίσωση και έτσι φτάσαμε στο 12-19 των Γερμανών στην πρώτη περίοδο.

Οι Σέρβοι απάντησαν με 5-0 (17-19), πριν οι Βαυαροί πάρουν ξανά ένα καλό προβάδισμα και τον έλεγχο του ματς με 19-27. Ο Ιμπάκα ήταν καθοριστικός, με τη Μπάγερν να φτάνει στο +9 (26-35). Ο Μίτροβιτς βγήκε μπροστά και παρά τα μόλις 2/13 τρίποντα, ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει σε 33-35 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό παρόμοιο και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο +12 (34-46) με τον Μπολμάρο να έχει 2/2 τρίποντα. Νέιπιερ και Τεόντοσιτς ”κράτησαν” τους γηπεδούχους στο ματς και μάλιστα δεν έμειναν εκεί. Έφτασαν στο -3 (53-56), με τον Μπονγκά να κάνει το 53-59 στο τέλος της περιόδου.

Ο Τεόντοσιτς ισοφάρισε σε 59-59 στο 31′. Μίτροβιτς και Τόμπι έκαναν το 63-60 στο 34′, με τη Μπάγερν να μένει χωρίς σκορ για πάνω από 5′ (65-60). Η Μπάγερν επέστρεψε στο 37′ για το 68-68, με τον Τεόντοσιτς να έχει 1/2 βολές (69-68). Ο Έντουαρντς αστόχησε σε τρίποντο, ο Ντος Σάντος έβαλε μεγάλο τρίποντο στο -20” (72-68) για το τελικό 74-68.

Πού κρίθηκε

Το 53-59 έγινε 65-60, αλλά η Μπάγερν επέστρεψε με 68-68, πριν ο Έντουαρντς αστοχήσει στο 69-68 στο τρίποντο και ο Ντος Σάντος ευστοχήσει στο -20” για το 72-68.

Ο Τεόντοσιτς είχε 16 πόντους-11 ασίστ, αλλά ο Ντος Σάντος ήταν ο ”ήρωας” των νικητών με 8 πόντους (2/6 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-35, 53-59,

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 16, Χάνγκα 3, Νταβίντοβατς 5, Μίτροβιτς 11, Σιμόνοβιτς, Νέιπιερ 11, Τόμπι 7, Μπολομπόι 8, Γκιεντράιτις 5, Κούζμιτς, Ντος Σάντος 8

Μπάγερν Μονάχου (Λάσο): Ουέιλερ-Μπαμπ 5, Φρανσίσκο 5, Έντουαρντς 16, Γκιφάι, Μπονγκά 12, Μπολμπάρο 12, Όμπστ 3, Ιμπάκα 10, Χάρις, Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 5, Γκιλεσπί