Ο Ποτσέκο είπε στον Πάρις Λι να μπει στο ματς κι αρνήθηκε για καλό λόγο: “Πιο σημαντικό και από τη νίκη μας!”

2023-11-03T11:10:22+00:00 2023-11-03T11:10:22+00:00.

03/Nov/23 11:10

gianmarco-pozzecco-asvel

O Tζιανμάρκο Ποτσέκο πέτυχε την πρώτη του νίκη ως χεντ κόουτς της Βιλερμπάν και στην Ευρωλίγκα συνολικά, περιγράφοντας μετά το τέλος του αγώνα την πιο σημαντική στιγμή για αυτόν και την ομάδα του…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η Βιλερμπάν απείλησε τη Βίρτους την προηγούμενη εβδομάδα και έριξε κάτω τη Ζαλγκίρις μέσα στο Κάουνας με ανατροπή, χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 8-19 στην τελευταία περίοδο.

Φανταστείτε πόσο σωστά λειτούργησε η άμυνα, αναλογιζόμενοι πως στα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα είχαν μπει από 44 ως 56 πόντοι σε καθένα!

Ο Ποτσέκο έτρεξε… 100άρι για να πανηγυρίσει με τους παίκτες του την πρώτη νίκη της Βιλερμπάν

Ο Ποτσέκο ξεχώρισε μία στιγμή τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με πρωταγωνιστή τον ίδιο και τον Πάρις Λι.

Ο Ιταλός κόουτς ζήτησε από τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να μπει στο παιχνίδι, ωστόσο αυτός αρνήθηκε ευγενικά!

Όχι από απειθαρχία, αλλά για το σωστό λόγο.

Ο Ποτσέκο περιγράψει τι ακριβώς έγινε και πόση σημασία είχε για τον ίδιο και τη Βιλερμπάν:

“Δεν με νοιάζει η πρώτη μου νίκη στην Ευρωλίγκα ως προπονητής.

Κάτι απίστευτο συνέβη απόψε. Θα σας εξηγήσω τι εννοώ.

Τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, φώναξα τον Πάρι Λι. Ήθελα να τον βάλω στο παρκέ για την επίθεση του. Τον χρειαζόμασταν στην επίθεση εκείνη τη στιγμή, αλλά στην άμυνα παίζαμε εκπληκτικά (σ.σ. δείτε στον πρόλογο τι εννοούσε).

Με κοίταξε και έκανε έκανε μία γκριμάτσα. Είσαι σίγουρος; μου είπε.

Τι θέλεις να κάνεις, του απάντησα με ερώτηση.

Άστους να παίξουν, μου είπε!

Αυτό είναι πιο σημαντικό για μένα. Να χτίζουμε αυτήν την ατμόσφαιρα, αυτές τις σχέσεις στα αποδυτήρια μεταξύ των παικτών. Σημαίνει πολλά για μένα. Αυτό το σημάδι είναι απίστευτο. Νιώθω πραγματικά χαρούμενος”.

Ο Πάρις Λι είχε ως εκείνη τη στιγμή μόλις έξι πόντους με 2/2 τρίποντα και καμία άλλη προσπάθεια. Είχε όμως μοιράζει πέντε ασίστ χωρίς λάθος και προφανώς ο Ποτσέκο ήθελε το … κατιτίς παραπάνω για να εξασφαλίσει τη νίκη, κάτι που τελικά έγινε χάρη στην άμυνα των συμπαικτών του Λι, ο οποίος ο ίδιος προέτρεψε τον Ποτσέκο να κρατήσει στο γήπεδο.