Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 80-72: Έχασε εύκολα, αλλά δεν “κατέρρευσε”

2023-11-03T22:21:25+00:00 2023-11-04T00:03:31+00:00.

gadamopoulos

03/Nov/23 22:21

Parker-Mitoglou-Barcelona-Panathinaikos
Dinos Mitoglou of Panathinaikos in action during the Turkish Airlines EuroLeague, match played between FC Barcelona and Panathinaikos Athens at Palau Blaugrana on November 03, 2023 in Barcelona, Spain.

Οι “πράσινοι” ήταν… εξαφανισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ σε κανένα σημείο του αγώνα στη Βαρκελώνη δεν έδειξαν πως μπορούν να απειλήσουν, στην τέταρτη ήττα τους σε έξι ματς στην Ευρωλίγκα και στην 13η σερί στην Καταλονία…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η άμυνα (προ ημερών) του ΣΕΦ δεν εμφανίστηκε ποτέ το βράδυ της Παρασκευής (3/11) στη Βαρκελώνη. Η επίθεση, από την άλλη, φάνηκε λίγο στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν όμως όλα είχαν κριθεί και οι Καταλανοί «άδειασαν» τον πάγκο τους…

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα με 80-72 τον Παναθηναϊκό στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και με την πέμπτη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα, υποχρέωσε το «τριφύλλι» στην τέταρτη ήττα του. Οι «πράσινοι» ήταν άφαντοι στην τρίτη περίοδο, όταν το επιμέρους 26-14 των γηπεδούχων, τους έφερε στο -24 του 30΄.

Η διαφορά έφτασε και στους 28π. (75-47) στο 32΄, όμως ένα σερί 14-0 των παικτών του κόουτς Εργκίν Αταμάν, για το 75-61 στο 36΄ και εν συνεχεία το 78-70 του 39΄, απλώς περιόρισε την έκταση της ήττας, αλλά δεν άλλαξε την κακή εικόνα των «πράσινων» στην Καταλονία… Η ελληνική ομάδα δεν βρήκε ποτέ λύσεις στις απουσίες των Σλούκα και Βιλντόζα, καθώς μόνο ο Τζέριαν Γκραντ (κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο) και οι Γκριγκόνις (11π.) και Μπαλτσερόφσκι (12π.), Μωραΐτης (5π., 4ασ. σε 10΄) έδειξαν λίγη διάθεση στην τελευταία περίοδο.

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έμεινε άποντος στην αναμέτρηση με τον αδερφό του, Ουίλι (5π.) και η Μπάρτσα δεν «πληγώθηκε» από τις δικές της απώλειες (Λαπροβίτολα, Γιουκουμπάιτις). Ο Παουλί είχε δέκα από τους 12π. του στο πρώτο μέρος, ενώ ο Τζαμπάρι Πάρκερ «κουβάλησε» την ομάδα του με 17π., με βοήθεια από Κάλινιτς και Σατοράνσκι (από 10π.) και την έσπρωξαν στην επικράτηση, παρά τα μόλις 4/18 τρίποντά της (ποσοστό 22,2%).

Αυτή ήταν η 13η διαδοχική ήττα του Παναθηναϊκού στη Βαρκελώνη, από την οποία φεύγει ηττημένος εδώ και μία δεκαετία… Τελευταία νίκη των «πράσινων» στην έδρα της Μπάρτσα, στον δεύτερο προημιτελικό των playoffs του 2013, με 66-65 και το τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη μπροστά στον Τζαουάι! Με την επικράτησή του, ο Παναθηναϊκός είχε ισοφαρίσει σε 1-1, όμως παρότι έκλεψε το αβαντάζ έδρας, το έχασε στο ΟΑΚΑ και αποκλείστηκε από το Final Four στον 5ο αγώνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Καυτός» Γκραντ – πολλά λάθη

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο παρκέ πιο δυνατά και προηγήθηκε 13-7 στο 5΄, παρά τη χαμηλή δημιουργία της. Οι «πράσινοι», αν και είχαν πέντε λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, βρήκαν επιθετικές λύσεις από τον Τζέριαν Γκραντ, που σκόραρε 10π. και κράτησε τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ, με το 21-20 του 10΄ για τους γηπεδούχους.

«Συντριβή» στα ριμπάουντ

Οι φιλοξενούμενοι δεν συνέχισαν στην ίδια ένταση και υποχρεώθηκαν να κυνηγούν στο σκορ. Η Μπάρτσα ξέφυγε πάλι με 31-22 στο 14΄, χάρη σε 10π. του Παουλί. Η άνοδος και των Τζαμπάρι Πάρκερ (8π.) και Βέσελι (7π.) βοήθησε τους Καταλανούς να μείνουν μπροστά, καθώς στο 45-33 του ημιχρόνου, η ομάδα του κόουτς Γκριμάου κυριάρχησε στα ριμπάουντ, με 24 έναντι εννέα του «τριφυλλιού». Η Μπαρτσελόνα είχε δέκα επιθετικά, έχοντας και 17π. από δεύτερη ευκαιρία, αντί μόλις 4π. του Παναθηναϊκού.

«Κατάρρευση» στην τρίτη περίοδο

Ο Παναθηναϊκός… δεν εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο στο παρκέ του «Παλάου Μπλαουγκράνα» και η διαφορά άρχισε να «εκτοξεύεται» υπέρ της Μπαρτσελόνα. Με τον Πάρκερ να μην έχει αντίπαλο (15π.) και τους Κάλινιτς και Σατοράνσκι να προσθέτουν από 10π., οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 71-47 του 30΄, το οποίο έδωσε πρόωρα τέλος στο ματς, ενώ η «ψαλίδα» άνοιξε ως και το +28 (75-47), στο 32΄.

Πού κρίθηκε: Στα ριμπάουντ (42-29 για τη Μπάρτσα, με 13 επιθετικά), αλλά και το επιμέρους 26-14 των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, στην οποία κρίθηκαν όλα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζαμπάρι Πάρκερ αρχίζει να βρίσκει τον ρυθμό του στην Ευρώπη και με την κορυφαία επίδοσή του στην Ευρωλίγκα, με 17π., 7/10διπ. και 5ριμπ., οδήγησε τους Καταλανούς στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 71-47, 80-72.

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Παουλί 12 (4/5διπ., 1/3τριπ.), Βέσελι 9 (2/7διπ.), Μπριθουέλα 8, Κάλινιτς 10 (2/2διπ., 2/2τριπ., 4ριμπ.), Σατοράνσκι 10 (1/3τριπ., 7ριμπ,), Ερνανγκόμεθ 5, Αμπρίνες 2, Πάρκερ 17 (7/10διπ., 0/2τριπ., 5ριμπ.), Νάτζι 3, Σαρ, Πάρα 2.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1/2τριπ.), Γκάι 6 (1/4τριπ.), Μωραΐτης 5 (1/4διπ., 1/2τριπ., 4ασ.), Μπαλτσερόφσκι 12 (5/5διπ., 0/1τριπ., 2/3βολ., 4ριμπ.), Σαμοντούροβ 3 (1), Γκραντ 15 (4/7διπ., 2/2τριπ., 1/1βολ.), Λεσόρ 9 (2/5διπ., 5/5βολ., 4ριμπ.), Γκριγκόνις 11 (2/5τριπ., 3ασ.), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 6 (2/6διπ., 0/2τριπ., 6ριμπ.), Μαντζούκας.