Ολυμπιακός – Μπασκόνια: Ερυθρόλευκο μπλακ-άουτ με επιμέρους 6-34!

2023-11-09T18:59:56+00:00 2023-11-09T19:08:44+00:00.

09/Nov/23 18:59

Brazdeikis-Sedekerskis-Olympiacos-Baskonia

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα του Ολυμπιακού με την Μπασκόνια άνηκε πλήρως στους Βάσκους.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας έφερε τον Ολυμπιακό (3-3) αντίπαλο της Μπαασκόνια (2-4) στο ΣΕΦ.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά το ματς με 26-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η συνέχεια άνηκε πλήρως στους Βάσκους.

Από το 26-16 οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 26-28 στο 12′, για να φτάσουν ακόμα και στο 32-50 με ένα φοβερό 6-34 λίγο πριν το 20′.

Τελικά, το ημίχρονο έληξε με σκορ 35-50, με τον Ολυμπιακό να έχει μόλις 9 πόντους στην περίοδο, μένοντας χωρίς σκορ για σχεδόν 5′.

Αυτό σημαίνει πως οι γηπεδούχοι δέχθηκαν συνολικά 43 πόντους από το 6′ και έπειτα, όταν το σκορ ήταν στο 15-7 και 30 στη δεύτερη περίοδο.

Ο Μονέκε είχε 11 πόντους με 5/5 σουτ και οι Μαρίνκοβιτς-Σεντεκέρσκις από 8 για την Μπασκόνια, η οποία μέτρησε 12/16 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 5/6 βολές, 20 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 6 λάθη.

Όσο για τον Ολυμπιακό των 7/14 διπόντων, 6/14 τριπόντων, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 6 λαθών, ο Πίτερς είχε 14 πόντους με 4/7 σουτ.