Η Ρεάλ ΔΕΝ χάνει, 100-74 την Βίρτους και 16-0 φέτος!

2023-11-09T22:46:50+00:00 2023-11-10T00:25:35+00:00.

09/Nov/23 22:46

Η Ρεάλ συνεχίζει αήττητη στην Ευρωλίγκα, μετά και το εντυπωσιακό 100-74 κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια. Όλα τα λεφτά Καμπάτσο και Ταβάρες.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Ρεάλ ΔΕΝ μπορεί να χάσει!

Οι Μαδριλένοι κέρδισαν και την Βίρτους με 100-74, αυτή την φορά για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας 2023/24.

Το εντυπωσιακό της υπόθεσης για τους νικητές δεν είναι το 6-0 στην Ευρωλίγκα, αλλά το 16-0 φέτος σε όλες τις διοργανώσεις!

Η Ρεάλ πάτησε το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγε στην τρίτη με διαφορές άνω των 20 πόντων, χωρίς να κινδυνεύσει.

Καμπάτσο και Ταβάρες ήταν ασταμάτητοι για τους νικητές με 18 πόντους-11 ασίστ και 17 πόντους-7 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Για την ιταλική ομάδα του 5-2, αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά την πρεμιέρα. Ο Μπελινέλι είχε 15 πόντους και ο Σενγκέλια 12.

Για την όγδοη αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από την Βαλένθια (14/11), ενώ η Βίρτους υποδέχεται την Αρμάνι (14/11).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ ωραίο ρυθμό, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Ο Ταβάρες έκανε τα πάντα για την Ρεάλ, η Βίρτους είχε πολυφωνία στην επίθεση και έτσι φτάσαμε στο οριακό προβάδισμα της δεύτερης με 26-27 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Ο Καμπάτσο μπήκε στην εξίσωση για τους Μαδριλένους, οι Ιταλοί είχαν εμφανές επιθετικό πρόβλημα και γρήγορα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με +18 (53-35) και επιμέρους 27-6, για το 53-37 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ισπανοί βγήκαν αγριεμένοι στο δεύτερο μέρος και με τρία σερί τρίποντα ξέφυγαν με 62-39. Η Μπολόνια έκανε το 62-44, χωρίς όμως να μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω, μένοντας σε ρόλο θεατή. Ο χρόνος κύλησε υπέρ των γηπεδούχων, με την Βίρτους να μειώνει σε 68-51.

Το σκηνικό ίδιο και στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, με την Ρεάλ να μην έχει πρόβλημα να κρατήσει διαφορές ασφαλείας, αν και η Βίρτους 75-63 στο 34′. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +25 (90-65) και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 100-74.

Πού κρίθηκε

Το 27-10 στην δεύτερη περίοδο έκανε το -1 (26-27) της Ρεάλ σε +16 (53-37) στο τέλος του ημιχρόνου, χωρίς να κοιτάξει ξανά πίσω.

Ο Καμπάτσο ξεχώρισε με 18 πόντους-11 ασίστ-6 ριμπάουντ και 4/8 σουτ, 9/9 βολές σε 28:29′.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 53-37, 68-51, 100-74

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 10, Φερνάντεθ 1, Αμπάλντε, Καμπάτσο 18, Χεζόνια 9, Ροντρίγκεθ 1, Ντεκ 11, Πουαριέ 5, Ταβάρες 17, Γιουλ 2, Γιαμπουσέλε 16, Μούσα 10

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 7, Λούντμπεργκ, Μπελινέλι 15, Παγιόλα 2, Σμιθ 7, Ντόμπριτς 5, Κακόκ, Σενγκέλια 12, Χάκετ 9, Μίκι 8, Ντάνστον 9, Αμπάς