Μπάγερν – Παρτιζάν 94-85: Τέλος στο αρνητικό σερί με επιθετικό πλουραλισμό

2023-11-15T22:49:34+00:00 2023-11-15T23:41:00+00:00.

15/Nov/23 22:49

Η Μπάγερν κέρδισε την Παρτίζαν με 94-85, για τη όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Τεράστια νίκη για την Μπάγερν κόντρα στην Παρτιζάν με 94-85, για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας 2023/24.

Οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι, παρά το -10 στην πρώτη περίοδο, σε ένα ματς με ωραίο ρυθμό και επιθετικού πλουραλισμό.

Ο Έντουαρντς έδωσε το σύνθημα της νίκης για την ομάδα του μετά από τέσσερις σερί ήττες, για το 3-5 στην βαθμολογία.

Ο Αμερικανός είχε 21 πόντους, ενώ ο Φρανσίσκο (17 πόντοι 6 ασίστ) έδωσε πολλές βοήθειες στην ομάδα του Λάσο.

Όσο για τους Σέρβους του 3-5 πια, ο Καμπόκλο έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα με 19.

Για την ένατη αγωνιστική, η Μπάγερν φιλοξενείται από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας (17/11), ενώ η Παρτιζάν υποδέχεται την Άλμπα (17/11).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε με πολύ ωραίο ρυθμό και από τις δυο ομάδες. Όμως, η ευστοχία της Παρτιζάν ήταν εκείνη που πρωταγωνίστησε, μαζί με τους Καμίνσκι-Τριφούνοβιτς, για το 18-25. Η Μπάγερν είχε 4/6 τρίποντα, αλλά το δίδυμο των Σέρβων ήταν εξαιρετικό (22-32) για το εντυπωσιακό 25-32 στη πρώτη περίοδο.

Το 28-38 έγινε γρήγορα 34-38 για τους Βαυαρούς με μπροστάρη τον Έντουαρντς των 8 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να μένουν χωρίς σκορ για πάνω από 2′. Αλλά και όταν το έκαναν (34-41), οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με 8-0 πήραν το προβάδισμα (42-41), με τον Έντουαρντς να υπογράφει το 53-51 στο ημίχρονο.

Οι Γερμανοί συνέχισαν με την φόρα που είχαν από το πρώτο μέρος και δεν έμειναν απλά μπροστά στο σκορ, αλλά ξέφυγαν ακόμα και με 12 (65-53) με τον Έντουαρντς να συνεχίζει να σκοράρει και τον Μπούκερ να ακολουθεί. Νάναλι και ΛεΝτέι αντέδρασαν για το 65-61, αλλά δεν ήταν αρκετοί για το 70-63 στο 30′.

Το σκηνικό ανάλογο και στην αρχή της τέταρτης περιόδου (72-65), με τον Καμπόκλο να δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση στο ντεμπούτο του για το 82-78. H Παρτιζάν μείωσε σε 86-85 στο -1:25′, αλλά Μπολμάρο και Ουέιλερ-Μπαμπ ήταν εκεί για το 93-85 στο -22” και ενώ πριν Νάναλι και Ντόζιερ αστόχησαν για το τελικό 94-85.