Αταμάν: “Η βασική οδηγία και στρατηγική μου στο τρίποντο του Μάνεκ ήταν να…”

2023-11-16T17:27:10+00:00 2023-11-16T17:47:35+00:00.

John Rammas

16/Nov/23 17:27

AtamanErgin-Panathinaikos-Baskonia

Ο Εργκίν Αταμάν εξήγησε τι έγινε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τη Ζαλγκίρις (73-71) στο ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός περιμένει και την Βίρτους Μπολόνια (17/11, 21:15/NovaSports 4) για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Η Ζαλγκίρις Κάουνας απείλησε τον Παναθηναϊκό με την πέμπτη ήττα σε οχτώ παιχνίδια (4-4) και τρίτη σε πέντε στο ΟΑΚΑ (3-2), ωστόσο, τέλος καλό όλα καλά. Εκτός από το πρώτο “πράσινο” νικηφόρο σερί στην Ευρωλίγκα, το τελικό 73-71 έδωσε και κάτι άλλο.

“Μας δίνει ψυχολογία η νίκη επί της Ζαλγκίρις“, είπε στους εκπροσώπους των Μέσων ο Εργκίν Αταμάν: “Χάσαμε δύο παιχνίδια στην έδρα μας στην παράταση. Χάσαμε το παιχνίδι με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, σαν από θαύμα οδηγήθηκε στην παράταση. Το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις ήταν δύσκολο. Παίξαμε καλύτερα. Στο +3 κάναμε λάθος και δεχτήκαμε τρίποντο, αλλά χρησιμοποιήσαμε σωστά τις τελευταίες κατοχές. Αυτή είναι η Ευρωλίγκα. Όπως βλέπετε, κάθε ομάδα δίνει τον καλύτερό της εαυτό σε κάθε παιχνίδι. Είναι πολύ σημαντικό να βρίσκεις τρόπους να νικάς. Σε κάποια παιχνίδια μπορεί να παίξεις εξαιρετικά, όπως κάναμε στο Βερολίνο, σε άλλα μπορεί να αντιμετωπίσεις κάποια προβλήματα, ειδικά στην άμυνα. Το σημαντικό είναι ο χαρακτήρας, η ομαδική προσπάθεια. Αυτά δείξαμε με τη Ζαλγκίρις και νικήσαμε”.

Η νίκη επί της λιθουανικής ομάδας απαίτησε πολύ κόπο, ιδίως όταν ο Μπρέιντι Μάνεκ έσβησε το πολύτιμο +3 στα τελευταία δευτερόλεπτα (71-71 στα -14,2″). Είχε μείνει ελεύθερος στο τρίποντο.

“Η απόφασή μου ήταν να μην γίνει φάουλ. Έχουμε κακή εμπειρία από το παιχνίδι με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, που δώσαμε το επιθετικό ριμπάουντ και πήγε στην παράταση”, εξήγησε ο 57χρονος Τούρκος προπονητής: “Η βασική οδηγία ήταν να γίνει αλλαγή και μετά να προστατέψουμε το τρίποντο. Όμως, έγινε λάθος στο pick ‘n pop μεταξύ των Γκραντ και Λεσόρ. Θα έπρεπε να αλλάξουν, αλλά ο Γκραντ θεώρησε πως δεν έγινε pick. Αυτό μπορεί να συμβεί. Τελικά, η Ζαλγκίρις βρήκε το τρίποντο. Έτσι είναι το μπάσκετ. Κάποιες φορές κάνεις φάουλ, χάνει ο αντίπαλος τη δεύτερη ελεύθερη βολή και μετά παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ. Επομένως, σε ένα παιχνίδι που το σκορ δεν είναι τόσο υψηλό, προτιμώ να βγάζουμε την άμυνα. Ο Μάνεκ έβαλε μόνο δύο τρίποντα, ο Σμιτς ήταν εκτός. Για αυτούς τους λόγους αποφασίσαμε να αμυνθούμε. Αυτή είναι η στρατηγική μου. Αν μας συμβεί και σε επόμενο παιχνίδι, με τέτοιες συνθήκες, με το σκορ στους 65-70 πόντους, θα αποφασίσω και πάλι να βγάλω την άμυνα”.

“Ελπίζω πως με τη Βίρτους θα έχουμε καλύτερα ποσοστά στις βολές και στα ελεύθερα σουτ”

“Η Βίρτους Μπολόνια παίζει καλό μπάσκετ, ειδικά με τον Σενγκέλια κάτω από το καλάθι. Είναι πολύ αποτελεσματικός. Επίσης, ο Μπελινέλι είναι εξαιρετικός στην έναρξη της χρονιάς. Έρχονται από ένα καλό παιχνίδι κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, που συνδυάστηκε με μία εμφάνιση-έκπληξη του Λούντμπεργκ. Βρήκαν τρόπο να πάρουν έξι νίκες. Κάποιες φορές, βέβαια, είχαν και κακά παιχνίδια, όπως η εντός έδρα ήττα από τη Ζαλγκίρις ή η βαριά ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Θα είναι σημαντικό το ποια ομάδα θα είναι πιο συγκεντρωμένη και πιο επιθετική. Επιπλέον, στην επίθεση κάποιες φορές παίζουμε εξαιρετικά κι άλλες φορές, όπως με τη Ζαλγκίρις, δεν τα πάμε τόσο καλά. Χάσαμε εννιά ελεύθερες βολές στο πρώτο ημίχρονο. Όταν κυκλοφορούμε την μπάλα, κερδίζουμε φάουλ και χάνουμε τις βολές, αυτό έχει αρνητική επίδραση στην ομάδα. Ελπίζω πως με τη Βίρτους Μπολόνια θα έχουμε καλύτερα ποσοστά στις βολές και στα ελεύθερα σουτ”.