Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 88-83: Με… καρδιοχτύπι και career-high των Πίτερς, Φαλ η πέμπτη νίκη!

2023-11-16T22:18:10+00:00 2023-11-16T23:31:46+00:00.

gadamopoulos

16/Nov/23 22:18

Alec-Peters-Olympiacos-Crvena-Zvezda

Τα δύο ρεκόρ καριέρας των Πίτερς και Φαλ στην Ευρωλίγκα με 27 πόντους και 14ριμπ. αντίστοιχα, “έσπρωξαν” τους “κόκκινους” στην απρόσμενα αγχωτική νίκη επί των Σέρβων, από τους οποίους οι πρωταθλητές μετρούσαν τέσσερις διαδοχικές ήττες.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Ο Άλεκ Πίτερς είχε αφήσει κάτι στη μέση δύο 24ωρα νωρίτερα, με την αποβολή του στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Μακάμπι στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός, είχε αφήσει για τρεις σεζόν κάτι… στην άκρη, μετρώντας τέσσερις διαδοχικές ήττες από τον Ερυθρό Αστέρα.

Το βράδυ της Πέμπτης (16/11), όμως, ο Αμερικανός πήρε μία τρόπον τινά προσωπική ρεβάνς και με 28π. οδήγησε τους πρωταθλητές σε νίκη 88-83 επί της σερβικής ομάδας του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου, πρώτης επί των «κόκκινων» του Βελιγραδίου μετά το 2020-21. Οι Πειραιώτες, χάρη και στο νέο μεγάλο ματς του Μουσταφά Φαλ (14π., και ρεκόρ καριέρας 14ριμπ.), ανέβασαν το ρεκόρ τους στη φετινή Ευρωλίγκα σε 5-4, «ρίχνοντας» τους αντιπάλους τους στο 3-6, με τον Πίτερς να διώχνει το άγχος με 3/3βολ. στο τελευταίο λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν από τους 15π. στους 4π. και στα 11,4″ και στους 3π..

Παρά τις απουσίες της (Μιλουτίνοφ, ΜακΚίσικ, Ουίλιαμς-Γκος), η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «έδεσε» στην τρίτη περίοδο τους φιλοξενούμενους, καθώς μετά το 45-44 της ανάπαυλας, τους κράτησε σε μόλις 9π. στο δεκάλεπτο! Στην άλλη, πλευρά του παρκέ, όμως, ο Πίτερς ήταν εκείνος που «κουβάλησε» την ομάδα του επιθετικά, πετυχαίνοντας την καλύτερη επίδοση της καριέρας του στη διοργάνωση (στις 17/11/20, ως παίκτης της Μπασκόνια κόντρα στη Φενερμπαχτσέ, είχε 25)!

Πολύτιμη η βοήθεια του Κάνααν, που είχε 15π. και 4/7τριπ.. Για τον Ερυθρό Αστέρα, οι 26π. του Νεμάνια Νέντοβιτς και το καλό βράδυ του Μίλος Τεόντοσιτς (15π., 4ασ.) δεν ήταν αρκετοί για πέμπτη σερί νίκη και τρίτη διαδοχική στο ΣΕΦ.

Για την επόμενη, 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός υποδέχεται στις 24/11 τη Ζαλγκίρις Κάουνας, ενώ την ίδια μέρα ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενεί την Αρμάνι Μιλάνο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Μία τριάδα και δύο γνώριμοι…

Ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε καλά το ματς και προηγήθηκε με 7-2 στο 2΄, πριν από την απάντηση του Ολυμπιακού, για το 8-7 του 4΄. Οι Σέρβοι πήραν και πάλι τα ηνία, με 11π. του άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού, Νεμάνια Νέντοβιτς και έφτασαν στο 15-10 του 7΄. Οι 5π. του πρώην σέντερ των Πειραιωτών, Τζόελ Μπολομπόι κράτησαν μπροστά την ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου, αφού για τους γηπεδούχους σκόραραν μόνοι οι Κάνααν, Πίτερς (από 7π.) και Φαλ (6π.). Τα τρία λάθη των παικτών του κόουτς Μπαρτζώκα επέτρεψαν στον Αστέρα να έχει προβάδισμα 23-20 στο δεκάλεπτο.

Αντίδραση…

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και χάρη στα 6/11τριπ. και τους 6π. των Τεόντοσιτς και Μίτροβιτς, προηγήθηκαν 35-28 στο 14΄. Μάλιστα, ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (39-31) του 16΄, αφού με έξι επιθετικά ριμπάουντ εκμεταλλεύτηκαν την ξεκούραση του Φαλ από τον Σίκμα. Οι Πειραιώτες, όμως, με σταθερές τους Πίτερς-Φαλ (από 12π.) και τους 7π. του Λαρεντζάκη στο δεκάλεπτο, πέτυχαν σερί 10-0 και προσπέρασαν 41-39 στο 18΄, πριν από το 45-44 του ημιχρόνου.

Τρίποντα και άμυνα

Το μομέντουμ που απέκτησε ο Ολυμπιακός στο τέλος του ημιχρόνου, το «εξαργύρωσε» στο τρίτο δεκάλεπτο. Με άμυνα που «εγκλώβισε» τους Σέρβους, οι «ερυθρόλευκοι» υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους σε μόλις 6π. στα πρώτα 9΄ της περιόδου, περιορίζοντας και τη δημιουργία τους (μόλις επτά ασίστ)! Επιπλέον, με 4/8τριπ. στο ίδιο διάστημα, κατάφεραν να «ανοίξουν» την «ψαλίδα» στο +14 (64-50) του 29΄, και με τους Κάνααν και Πίτερς να σκοράρουν, πήραν για τα καλά κεφάλι στο σκορ και δεν κοίταξαν πάλι πίσω, παρότι μετά το +15 (78-63) του 35΄ οι Σέρβοι πλησίασαν στο 86-83 του 39΄.

Πού κρίθηκε: Στην άμυνα του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο είχε επιμέρους σκορ 19-9 και έβαλε τις βάσεις της, έστω αγχωτικής στο φινάλε, νίκης.

Παίκτες-κλειδιά: Τα δύο career-high των Πίτερς σε πόντους (28) και Φαλ σε ριμπάουντ (14) δίνουν και στους δύο δικαιωματικά τη μοιρασιά του MVP της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 45-44, 64-53, 88-83.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (1/5τριπ., 8ασ.), Κάνααν 15 (4/7τριπ.), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Φαλ 14 (7/10διπ., 14ριμπ.), Παπανικολάου 11 (2/4τριπ.), Μπρανζτέικις 2, Πίτερς 28 (5/7διπ., 4/8τριπ., 6/6βολ.), Σίκμα 2.

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 15 (4/7τριπ., 4ασ.), Νταβίντοβατς 5 (1), Μίτροβιτς 8, Τόμπι 7 (1), Μπολομπόι 7 (1), Ίλιτς, Νέντοβιτς 26 (4/8διπ., 5/12τριπ.), Γκιεντράιτις 6 (3/4διπ., 0/5τριπ.), Ντος Σάντος 9 (3/4τριπ.).