Σφαιρόπουλος: “Όποιος έχει πιο μεγάλο-δυνατό ρόστερ, έχει και την τύχη..”

2023-11-17T00:03:30+00:00 2023-11-17T00:35:25+00:00.

Μάνος Φυρογένης

17/Nov/23 00:03

Ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του εμφανίστηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στη Συνέντευξη Τύπου της ήττας από τον Ολυμπιακό.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέστρεψε στο ΣΕΦ ως αντίπαλος με τον Ερυθρό Αστέρα και παρότι φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο πως το σύνολό του είναι ικανό να “πληγώσει” την πρώην ομάδα του, εντούτοις οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που επιβίωσαν.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Έλληνας τεχνικός εμφανίστηκε ικανοποιημένος με την αντίδραση που έδειξαν οι παίκτες του παρότι βρέθηκαν να κυνηγούν διαφορά 15 πόντων ενώ “φωτογράφισε” τη συσσωρευμένη κούραση ως βασική αιτία των αρκετών τραυματισμών ανά την Ευρώπη.

“Νομίζω ότι σήμερα δώσαμε μια καλή μάχη απέναντι σε μια καλή ομάδα, ειδικά στην έδρα της. Είχαμε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο και αν εξαιρέσουμε τα 3-4 τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η άμυνά μας ήταν πάρα πολύ καλή. Στο ημίχρονο συζητήσαμε με τους παίκτες μας, είπαμε ότι πρέπει να συνεχίσουμε να παίζουμε την ίδια άμυνα αλλά να παίξουμε πιο γρήγορα στην επίθεση.

Θεωρώ ότι δεν είχαμε τόσο καλές επιλογές επιθετικά. Κρατήσαμε περισσότερο από όσο θα έπρεπε την μπάλα στα χέρια μας, χάσαμε κάποια ανοιχτά σουτ και έτσι αυτό έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι. Παρά το προβάδισμα του Ολυμπιακού, δεν τα παρατήσαμε, προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε. Αυτό με ικανοποιεί. Παλέψαμε για τη νίκη. Πρέπει να πάρουμε ένα μάθημα από αυτό το παιχνίδι, να δούμε τι κάναμε λάθος, να το βελτιώσουμε και να εμφανιστούμε καλύτεροι στη συνέχεια” ήταν το αρχικό του σχόλιο περί του ματς για να απαντήσει σε ερώτηση που του έγινε σχετικά με τα συνεχή παιχνίδια και την κούραση.

“Σίγουρα οι παίκτες είναι καταπονημένοι, όταν παίζουν τόσα πολλά παιχνίδια αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτό είναι το καλεντάρι, δεν μπορούμε να μιλάμε για κούραση πια, όταν έχεις μέρα παρά μέρα αγώνες, πρέπει να είσαι έτοιμος. Βλέπουμε ότι η κατάσταση με τους παίκτες και τους τραυματισμούς γίνονται από υπερβολική κούραση.

Πρέπει να το σκεφτούμε αυτό και να κάνουμε ένα ενιαίο καλεντάρι, το έχω πει αυτό πολλές φορές. Όποιος έχει πιο μεγάλο-δυνατό ρόστερ, έχει και την τύχη ρόστερ να αποφύγει τους τραυματισμούς, είναι σε καλύτερη θέση. Για παράδειγμα εμείς στο προηγούμενο ματς είδαμε τα δυο πλέι μέικερ να τραυματίζονται (σ.σ. Νέιπιερ, Ντος Σάντος). Καμιά φορά πρέπει να είσαι και τυχερός. Μια σεζόν κρίνεται από πολλά πράγματα. Είναι ένας μαραθώνιος που πρέπει να κρατηθείς σε υψηλό επίπεδο”.

Τέλος κλήθηκε να βάλει σε σύγκριση τον κόσμο του Ολυμπιακό με τον αντίστοιχο των “ερυθρολεύκων” του Βελιγραδίου, με τον Σφαιρόπουλο να κρατά διπλωματική στάση.

“Ο κόσμος στη Σερβία είναι πολύ δυναμικός, βοηθάει την ομάδα και γεμίζει το γήπεδο. Ακόμα δεν μπορώ να κάνω σύγκριση, είναι πολύ νωρίς“.

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 88-83: Με… καρδιοχτύπι και career-high των Πίτερς, Φαλ η πέμπτη νίκη!