Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 86-85: Ο Ναν έσωσε την παρτίδα και κράτησε το αήττητο!

2023-11-20T18:08:11+00:00 2023-11-21T11:15:49+00:00.

gadamopoulos

20/Nov/23 18:08

kendrick nunn - pnathinaikos

O Κέντρικ Ναν, με το καλύτερο παιχνίδι του στον Παναθηναϊκό, “υπέγραψε” την επικράτηση της ομάδας του, με πέντε σερί πόντους στα τελευταία 42΄΄ και τις δύο νικητήριες βολές στα 13΄΄. Άστοχος για την Ένωση στο φινάλε ο Ραντλ σε ανοικτό σουτ.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Μπήκε στο ματς με συνολικά 0/13 τρίποντα. Ξεκίνησε με άστοχο (0/14), όμως πέτυχε τα τέσσερα επόμενα και απέτρεψε την έκπληξη το απόγευμα της Δευτέρας (20/11) στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 86-85 της ΑΕΚ στην κεκλεισμένων των θυρών έδρα του, με τον Κεντρικ Ναν να «καθαρίζει» στην τέταρτη περίοδο. Ο νεοφερμένος Αμερικανός είχε 18 πόντους, και ήταν εκείνος που μείωσε με τρίποντο σε 85-84 στα 42΄΄, αλλά και ο άνθρωπος που «υπέγραψε» την «πράσινη» νίκη με 2/2 βολές στα 13΄΄.

Η ΑΕΚ άγγιξε την πρώτη εκτός έδρας νίκη επί του «τριφυλλιού» μετά τον Νοέμβριο του 1996 (με 94-77, τότε, και κόουτς τον Γιάννη Ιωαννίδη) και 36 σερί ήττες, όμως ο Τσέισον Ραντλ αστόχησε στο σουτ της νίκης στην εκπνοή και η ομάδα του έμεινε με την πολύ καλή προσπάθεια, όπως φέτος ηττήθηκε στις λεπτομέρειες και στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό.

Χάρη σε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΕΚ προηγήθηκε στο τέλος του ματς, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά της. Ο «Δικέφαλος» προσπέρασε 82-79 με τρίποντο του Κουζμίνσκας (16π.) στο 2:19 για λήξη, ξέφυγε 85-81 με καλάθι του κορυφαίου παίκτη της, Τζάστιν Τίλμαν (20π., 9ριμπ.) στα 58΄΄, αλλά υπέστη την τέταρτη ήττα στη σεζόν, παρά το καλό ματς και των Καμπενγκέλε (15π.) και Νετζήπογλου (11π.).

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 7/7 με το μεγάλο ματς του Ναν, τη βοήθεια του Σλούκα (15π.) και το καλό πρώτο μέρος των Γκριγκόνις (13π.), Λεσόρ και Μήτογλου (από 11π.).

Για την επόμενη, 8η αγωνιστική της Basket League, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από τον Κολοσσό στη Ρόδο, στις 26/11, ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται στις 25/11 τον ΠΑΟΚ στα Άνω Λιόσια.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

ΠΑΟ-ΑΕΚ… 5-2 (σε σκόρερ)

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του ματς ως το 5΄, όταν και προηγήθηκε με 9-8. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους 9-2 για το 18-12 στο 7΄, ενώ με 9π. του Γκριγκόνις έφτασε και στο +8 (23-15) του 9΄, παρά τα πέντε λάθη της ομάδας του.

Οι «πράσινοι» είχαν σκορ από πέντε παίκτες, με αποδοτικό τον Μπαλτσερόφσκι (6π.), σε αντίθεση με την Ένωση, για την οποία στο 25-18 του δεκαλέπτου είχαν σκοράρει μόνο ο εξαιρετικός Τίλμαν (12π.) και ο ΜακΛεμόρ (6π.). Οι δύο Αμερικανοί είχαν μαζί 8/10 σουτ, ενώ οι υπόλοιποι «κιτρινόμαυροι» είχαν 0/11…

Ώθηση από Λεσόρ-Μήτογλου

Ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδο παρέμεινε υψηλός, αν και οι δύο αντίπαλοι δεν υπέπεσαν σε κανένα λάθος στο δεκάλεπτο! Το «τριφύλλι» έφτασε πάλι στο +8 (30-22) του 13΄, όμως οι 6π. του Καμπενγκέλε βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν 31-28 στο 15΄. Στο 16΄, το καλάθι του Ραντλ «έγραψε» το 32-30, με τον «Δικέφαλο» να έχει 6/8διπ. στην περίοδο. Οι γηπεδούχοι, όμως, με τους Λεσόρ και Μήτογλου να κυριαρχούν, με 11 και 7π. αντίστοιχα, ήταν υπεύθυνοι ενός νέου 9-2, για το 41-32 του 18΄ και το +11 (48-37) του ημιχρόνου.

«Κίτρινη» κυριαρχία!

Παρά το γεγονός ότι σε 48 ώρες έχει καθοριστικό ματς με τη Σζέτσιν, για το BCL, η ΑΕΚ δεν τα παράτησε στο -11. Με τον Καμπενγκέλε να σκοράρει 9π. στην τρίτη περίοδο, η Ένωση πλησίασε αρχικά στο 52-51 του 25΄, με σερί 7-0, ενώ με τους Νετζήπογλου και Κουζμίνσκας να φτάνουν τους 10π., η ομάδα του Ζοάν Πλάθα κατάφερε να προσπεράσει 55-60 στο 27΄, με επιμέρους 23-7 στο δεκάλεπτο! Το τρίποντο του Καμπενγκέλε «έγραψε» το 60-66, πριν από το 63-66 του 30΄, που προμήνυε συναρπαστικό τέλος.

Πού κρίθηκε: Στα τρίποντα του Παναθηναϊκού, που είχε τα 3/3 του Ναν στην τέταρτη περίοδο και συνολικά 11/22 στο παιχνίδι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέντρικ Ναν έκρινε τα πάντα στο ΟΑΚΑ, με τους πέντε από τους 18π. του στα τελευταία 42΄΄, έχοντας 2/4διπ., 4/5τριπ., 2/2βολ., 6ριμπ. και 4ασ!

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 4 (1), Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 6 (3/5διπ., 6ριμπ.), Σλούκας 15 (2/3τριπ.), Γκραντ 3 (1), Ναν 18 (4/5τριπ.), Λεσόρ 11 (3/5διπ., 7ριμπ.), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις 13 (1/4τριπ.), Μήτογλου 11 (1/3τριπ., 6ριμπ.), Μαντζούκας 3 (1).

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 20 (10/16διπ., 9ριμπ.), Χολ 2 (1/3διπ., 5ασ.), Ραντλ 2 (1/4διπ., 0/4τριπ., 5ασ.), Καράμπελας 2 (1/3διπ., 0/3τριπ., 5ασ.), Φλιώνης 5 (1), Νετζήπογλου 11 (2/5διπ., 2/3τριπ.), Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας 16 (1/5διπ., 4/5τριπ.), ΜακΛεμόρ 6 (2/4τριπ.), Κουζέλογλου 6, Καμπενγκέλε 15 (5/8διπ., 1/1τριπ., 2/2βολ., 5ριμπ.).