Βίρτους – Φενερμπαχτσέ 87-79: Ιταλικός θρίαμβος και τέταρτη σερί τουρκική ήττα…

2023-11-23T22:34:05+00:00 2023-11-23T23:50:44+00:00.

gadamopoulos

23/Nov/23 22:34

Hackett vs Fener

Η ομάδα της Μπολόνια επικράτησε της “Φενέρ” και φτάνοντας σε ρεκόρ 7-3, “έριξε” τους Τούρκους – που αγωνίστηκαν από το 24΄ χωρίς τον κόουτς Ιτούδη, λόγω αποβολής – στο 5-5. Ρεκόρ ο Καλάθης, 2π. ο Παπαγιάννης και DNP ο Ντόρσεϊ.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η έδρα «μίλησε» το βράδυ της Πέμπτης (23/11) στη Μπολόνια. Η Βίρτους νίκησε με 87-79 τη Φενερμπαχτσέ και έφτασε σε ρεκόρ 7-3, με την πέμπτη νίκη της σε έξι ματς στο «σπίτι» της!

Οι παίκτες του κόουτς Λούκα Μπάνκι υποχρέωσαν τη «Φενέρ» στην τέταρτη σερί ήττα της, που την έφερε στο 5-5, καθώς ο Ιταλός προπονητής… δεν είχε αντίπαλο από τα μέσα της τρίτης περιόδου, λόγω αποβολής του Δημήτρη Ιτούδη.

Ο Έλληνας κόουτς διαμαρτυρήθηκε έντονα στα 6:05 για τη λήξη του δεκαλέπτου (με το σκορ στο 55-46) για ένα επιθετικό φάουλ του Σενγκέλια που δεν δόθηκε. Οι διαιτητές τον απέβαλαν με δύο τεχνικές ποινές. Ο βοηθός του, Στέφανος Δέδας, τον αντικατέστησε ως το τέλος του ματς, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τις ισορροπίες που είχαν διαμορφωθεί.

Η Βίρτους, με κορυφαίους τους Σενγκέλια (15π.) και Χάκετ (14π.), έφτασε στη νίκη καθώς από το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου – σημείο στο οποίο ο Νικ Καλάθης ξεπέρασε το «φράγμα» των 3.000 πόντων – πήρε διαφορά 12π. (70-58). Στη συνέχεια διαχειρίστηκε το ματς με έξυπνο τρόπο και κέρδισε, με πολύτιμη βοήθεια από Ντόμπριτς (11π.), Κέικοκ (10π.), Λούντμπεργκ (9π.) και Μπελινέλι (8π.). Το μεγάλο ματς του Μότλεϊ (25π., 8ριμπ.), δεν «πλήγωσε» τους γηπεδούχους, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 2π. σε 23΄ και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ δεν αγωνίστηκε καθόλου…

Για την επόμενη, 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Βίρτους φιλοξενείται στις 30/11 από τη Μπάγερν στο Μόναχο, ενώ η Φενερμπαχτσέ υποδέχεται την ίδια μέρα τη Ρεάλ στην Κωνσταντινούπολη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Σόου Μότλεϊ, αλλά…

Η «Φενέρ» μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 5΄ προηγήθηκε με 16-9, χάρη σε εννέα γρήγορους πόντους του Μότλεϊ, με 4/4 σουτ. Ο σέντερ της τουρκικής ομάδας συνέχισε να κυριαρχεί και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 15 πόντους, όμως η ομάδα του δεν κατάφερε να ξεφύγει. Οι Ιταλοί, με τον Χάκετ να σκοράρει 8π., μείωσαν σε 22-21 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -2 (27-25).

Προσπέρασμα με Σενγκέλια

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έλεγξαν καλύτερα τον ρυθμό και στο 16΄ κατάφεραν να προσπεράσουν με 36-35, με 4π. του Ντόμπριτς. Μάλιστα, με καλάθι και φάουλ του Κέικοκ έφτασαν στο +6, με 41-35 και επιμέρους 16-8 στο δεκάλεπτο! Η άνοδος του Σενγκέλια, με 9π., «έγραψε» το 46-44 του ημιχρόνου, με συνολικά 16/29 σουτ (11/17διπ., 5/12τριπ.).

Αποβολή Ιτούδη…

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι «έχτισε» πάνω στο μομέντουμ του πρώτου μέρους και κατάφεραν να ξεφύγουν με 55-46 στο 24΄. Σημείο, πάντως, από το οποίο η «Φενέρ» συνέχισε χωρίς τον προπονητή της. Ο κόουτς Ιτούδης διαμαρτυρήθηκε έντονα για ένα επιθετικό φάουλ του Σενγκέλια που δεν δόθηκε και οι διαιτητές τον απέβαλαν με δύο τεχνικές ποινές, με τον Στέφανο Δέδα να τον αντικαθιστά στον πάγκο των Τούρκων. Η Βίρτους δεν έχασε την ευκαιρία και βρέθηκε στο +12 (70-58) του 30΄, που σχεδόν «τελείωσε» το ματς.

Πού κρίθηκε: Στην καλή δημιουργία της Βίρτους, η οποία είχε 21 ασίστ για 11 λάθη, αλλά και στα μόλις 5/24 (και 20,8%) τρίποντα της «Φενέρ».

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόκο Σενγκέλια συνέχισε τις εξαιρετικές φετινές εμφανίσεις του και οδήγησε εκ του ασφαλούς τη Βίρτους στην 7η νίκη της, με 15 πόντους, 6/11 σουτ, 8ριμπ. και 5 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 46-44, 70-58, 87-79.

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Λούντμπεργκ 9 (1/5τριπ.), Μπελινέλι 8 (2/4τριπ.), Παγιόλα 2, Σμιθ 8 (2/6τριπ.), Ντόμπριτς 11 (1), Κέικοκ 10 (4/5διπ., 7ριμπ.), Σενγκέλια 15 (5/8διπ., 1/3τριπ., 8ριμπ., 5ασ.), Χάκετ 14 (4/5διπ., 1/3τριπ.), Ντάνστον 5, Αμπάς 5.

Φενερμπαχτσέ (Ιτούδης): Μότλεϊ 25 (12/17διπ., 8ριμπ.), Ουίλμπεκιν 13 (1/6διπ., 3/8τριπ.), Σανλί 7, Παπαγιάννης 2 (1/1διπ. σε 23΄), Μαχμούτογλου 5 (1/3τριπ.), Χέιζ-Ντέιβις 10, Γκούντουριτς 9 (1/5τριπ.), Καλάθης 8 (4/5διπ., 4ασ.), Μαντάρ, Σέστινα.