Μακάμπι – Ρεάλ 70-99: Με Χεζόνια & Ταβάρες το 10-0, δεκαπέντε σερί νίκες στην Ευρωλίγκα!

2023-11-28T21:59:59+00:00 2023-11-28T23:58:35+00:00.

28/Nov/23 21:59

Ασταμάτητη η Ρεάλ, κέρδισε και την Μακάμπι στο Βελιγράδι με 70-99, για να παραμείνει αήττητη στην φετινή Ευρωλίγκα με 10-0. Φοβερό ματς από Ταβάρες, Χεζόνια και Καμπάτσο.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Γραφικότητα, αλλά… δεν έχει αντίπαλο!

Η Ρεάλ πέρασε νικηφόρα από το Βελιγράδι μετά το 70-99 κόντρα στην Μακάμπι, για το εξ αναβολής ματς της έκτης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα.

Οι Μαδριλένοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και παρέμειναν αήττητοι φέτος, κάνοντας τρομερά πράγματα, ειδικά στην επίθεση.

Και όχι μόνο έχουν 10-0 φέτος, αλλά αν πάρουμε και το φινάλε της περσινής σεζόν, τότε οι πρωταθλητές Ευρώπης έχουν 15 σερί νίκες στην διοργάνωση!

Η Ρεάλ έχασε τελευταία φορά στο Game 2 από την Παρτιζάν στις 27/4. Τι ακολούθησε; Ένα ιστορικό 3-0 στην σειρά αυτή και 2-0 στο Final Four του Κάουνας.

Το ματς είχε την υπογραφή των Ταβάρες, Χεζόνια και Καμπάτσο, με τον Κροάτη να ”καθαρίζει” όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 6 (54-60) από τους 19 (21-40).

Όσο για την ομάδα του Τελ Αβίβ, που σκόραρε μόλις 29 πόντους μετά το 20′ και έχει ρεκόρ 5-5, Νίμπο και Μπράουν ξεχώρισαν με 16 και 14 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετοί.

Για την ενδέκατη αγωνιστική, η Μακάμπι υποδέχεται την Άλμπα στο Βελιγράδι (30/11), ενώ η Ρεάλ φιλοξενείται από την Φενέρ (30/11).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Από την αρχή σε ρόλο οδηγού

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Ταβάρες να έχει 3/3 δίποντα, προηγήθηκε με 2-6. Η Μακάμπι αντέδρασε με τον Νίμπο για το 12-13, πριν ο Ταβάρες φτάσει τους 15 πόντους (7/7 δίποντα) και ο Καμπάτσο τους 8 (5 ασίστ) για το 0-10 της Ρεάλ και το 12-23. Η διαφορά πήρε και στο +15, με το 21-36 να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο για τους σαρωτικούς Ισπανούς.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μαζί μεγάλα ποσοστά ευστοχίας (21-40), ακόμα και με τον Ταβάρες εκτός παρκέ. Η αντίδραση των -τυπικά- γηπεδούχων δεν άργησε με Μπράουν, Νίμπο και Κόλσον για το 37-47 στο 18′, βάζοντας πίεση στην Ρεάλ. Ακόμα και έτσι, όμως, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να μείνουν στο +11 (41-52) στο ημίχρονο.

Χεζόνια και… τέλος

Ίδιο σκηνικό με το πρώτο μέρος στο ματς, όταν η Ρεάλ και ειδικά ο Ταβάρες (19 πόντους) υπέγραψε το +17 (43-60) στο 25′. Η Μακάμπι προσπαθούσε να αντιδράσει ξανά και το κατάφερε με ένα σερί 11-0, πλησιάζοντας στο 54-60. Όχι παραπάνω, όμως, με τους Χεζόνια και Μούσα να κάνουν 0-9 (54-69), με τον πρώτο να κάνει το 56-74 (10 πόντοι από τους 14) στη τρίτη περίοδο.

Η Ρεάλ συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και γρήγορα η διαφορά πήγε ακόμα και στους 21 πόντους (65-86) στο 35′, με την εικόνα του ματς να δείχνει ότι ήταν σχεδόν ακατόρθωτο να υπάρξει επιστροφή της Μακάμπι. Και αυτό γιατί οι Ισπανοί δεν χαλάρωσαν και πήγαν στο +30 (66-96), με τη Μακάμπι να μένει σε ρόλο θεατή, για την βαριά εντός έδρας ήττα με 70-99.

Πού κρίθηκε

Το 21-40 έγινε 54-60, αλλά σε εκείνο το σημείο η Ρεάλ πάτησε το γκάζι και με επιμέρους 2-14 πήγε στο 56-74 και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Ο Ταβάρες ήταν τρομερός με 19 πόντους-8 ριμπάουντ (15 στη πρώτη περίοδο), όμως ο Χεζόνια είχε 10 πόντους από το 54-60 στο 56-74 και συνολικά 16 με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-36, 41-52, 56-74, 70-99

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 4, Ουέμπ 5, Μπράουν 16, Μπόλντγουϊν 7, Μένκο, Σόρκιν 5, Ριβέρο 8, Κοέν 2, Μέιερ, Νίμπο 14, Μπλατ 5, Κόλσον 4

Ρεάλ (Ματέο): Φερνάντεζ 6, Αμπάλντε 3, Καμπάτσο 11, Γκονζάλεζ 2, Χεζόνια 16, Ροντρίγκεζ 3, Ντεκ 10, Πουαριέ 8, Ταβάρες 19, Γιουλ 3, Ενταγιέ 3, Μούσα 15