Μονακό – Ολυμπιακός 85-77: Έργο Μάικ Τζέιμς η πριγκιπική νίκη στο φινάλε

2023-11-30T21:14:30+00:00 2023-12-01T00:15:38+00:00.

gadamopoulos

30/Nov/23 21:14

walkup-monaco

Ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις έξι πόντους στα τελευταία 4:30 στο Μονακό και έχασε μεγάλη ευκαιρία για “διπλό” στο Πριγκιπάτο. Έβδομη νίκη για τους γηπεδούχους, με καθοριστικό (ξανά) τον Μάικ Τζέιμς στο τελευταίο τρίλεπτο.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι λύσεις του Ολυμπιακού το βράδυ της Πέμπτης (30/11) στο Μονακό «στέρεψαν» στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν το καθαρό μυαλό που χρειάστηκε μετά το υπέρ τους 71-69 στο 36΄ και ηττήθηκαν με 85-77 από την τοπική ομάδα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε πρωταγωνιστή στο πρώτο ημίχρονο τον Αϊζάια Κάνααν, με 17 από τους 20π. του σε αυτό το διάστημα. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άλεκ Πίτερς είχε 11π. και στην τέταρτη περίοδο οι πέντε σερί πόντοι του Τόμας Ουόκαπ (16π.) την έφεραν μπροστά με 71-69.

Μονάχα που μετά το 4:30 για τη λήξη, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν μόνο 2π. με τον Μπραζντέικις στα επόμενα 4΄ και με τον Μάικ Τζέιμς να σκοράρει 10π. στα τελευταία 2:28, η Μονακό επικράτησε, έφτασε σε ρεκόρ 7-4 και υποχρέωσε τους Πειραιώτες – έπειτα από τρεις σερί νίκες – στην πέμπτη ήττα στην Ευρωλίγκα.

Ο Τζέιμς είχε συνολικά 24π. και έξι ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους πήγαν στράφι οι 20π. του Κάνααν και οι 15 του Πίτερς. Ο πρώτος, λόγω και τριών φάουλ από τα μέσα της τρίτης περιόδου, έμεινε άποντος μετά το 24΄. Κακή δημιουργία για τον Ολυμπιακό, με 18 ασίστ μεν, αλλά και 13 λάθη.

Για την επόμενη, 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μονακό φιλοξενείται από την Παρτιζάν στο Βελιγράδι στις 5/12, ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ίδια μέρα στο ΣΕΦ τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Μία σου και μία μου» (τα σερί)

Δεκάλεπτο των σερί ήταν το πρώτο στο Πριγκιπάτο. Ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα 6-0 για να προσπεράσει με 8-5 στο 3΄, όμως οι Γάλλοι απάντησαν με 8-0 για να ξεφύγουν με 15-10, με 6π. του Μοτεγιούνας. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νέο 7-0 για το 17-15 στο 8΄, χάρη σε 7π. του Κάνααν. Ωστόσο, η Μονακό έκλεισε την περίοδο με 7-0, για το 22-17 του 10΄, με 7π. του Τζέιμς.

«Κυνήγι» με Κάνααν και προσπέρασμα

Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς διεύρυναν στο 10-0 το σερί τους (25-17) και το έφτασαν σε επιμέρους 12-1, για το 27-18 του 13΄. Δύο τρίποντα του εκπληκτικού Κάνααν μείωσαν σε 30-24, ενώ με 10π. στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνολικά 17π., ο Αμερικανός μείωσε και στο 34-30.

Ο Ολυμπιακός περιόρισε τη δημιουργία της Μονακό (είχε έξι ασίστ και ένα λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο), υποχρεώνοντάς τη σε τέσσερα λάθη και μόνο δύο τελικές πάσες στη συνέχεια και με καλάθι-φάουλ του ΜακΚίσικ προηγήθηκε 39-38 στο ημίχρονο!

Η ώρα του Πίτερς

Ο Κάνααν συνέχισε «ζεστός» και με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα 47-45 στο 24΄, όμως στη συνέχεια χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και ο κόουτς Μπαρτζώκας τον απέσυρε στον πάγκο. Οι «κόκκινοι», όμως, βρήκαν νέες λύσεις, αυτή τη φορά από τον Άλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός φόργουορντ σκόραρε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο δίνοντας προβάδισμα 52-49 στο 26΄, πριν από το 59-58 του 30΄και το συναρπαστικό φινάλε. Στο 35΄ αποβλήθηκε με τεχνική ποινή και φλόπινγκ ο Μοτεγιούνας.

Πού κρίθηκε: Στο επιμέρους 16-6 της Μονακό στα τελευταία 4:30, αλλά και στην καλύτερη δημιουργία των γηπεδούχων, με 15 ασίστ και οκτώ λάθη (18-13 η αντίστοιχη επίδοση του Ολυμπιακού).

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς δεν ήταν απλώς ο κορυφαίος σκόρερ του ματς, με 24 πόντους και έξι ασίστ, αλλά πέτυχε και 10π. στα τελευταία 2:28, «σφραγίζοντας» τη νίκη της Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2/4τριπ., 5ριμπ., 3ασ.), Μπλόσομγκεϊμ 7, Μπράουν 7, Ντιαλό 5 (1/4τριπ., 5ριμπ.), Κορνελί 3 (1), Τζαϊτέ, Ουόκερ 4 (1/2τριπ.), Μοτεγιούνας 8 (1), Ουαταρά 8, Χολ 8 (4/5διπ., 6ριμπ.), Τζέιμς 24 (5/8διπ., 2/6τριπ., 8/10βολ., 6ασ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 16 (4/8διπ., 1/2τριπ., 2/4βολ., 4ριμπ., 2ασ., 4λαθ.), Κάνααν 20 (0/3διπ., 5/8τριπ,, 5/6βολ., 4ασ.), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8 (4/5διπ., 5ριμπ.), Παπανικολάου, Μπρανζτέικις 4, Πίτερς 15 (1/4διπ., 4/5τριπ.), Μιλουτίνοφ 7 (3/4διπ., 5ριμπ.), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3.