Παναθηναϊκός: Το νέο πάθημα στο Βελιγράδι ήταν η τρίτη φετινή ήττα σε παράταση στην Ευρωλίγκα…

2023-11-30T23:22:49+00:00 2023-12-01T00:03:21+00:00.

gadamopoulos

30/Nov/23 23:22

LeDay-Mitoglou-Partizan-Panathinaikos

Μετά την ήττα της πρεμιέρας στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό, αλλά και άλλο ένα “στραβοπάτημα” σε έξτρα πεντάλεπτο στην έδρα του κόντρα στη Μακάμπι, ο Παναθηναϊκός έπαθε το ίδιο και στο Βελιγράδι και έχει 0/3 σε παρατάσεις στη φετινή Ευρωλίγκα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η παράταση δίνει μία ακόμη ευκαιρία για τη νίκη, όμως… δεν πάει φέτος στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν το βράδυ της Πέμπτης (30/11) στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν στο έξτρα πεντάλεπτο, αν και δύο λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας ήταν μπροστά με 78-71.

Το σερί 7-0 της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς οδήγησε το παιχνίδι σε έξτρα πεντάλεπτο, κάτι που μάλλον αρχίζει να γίνεται… συνήθεια για το «τριφύλλι» φέτος στην Ευρωλίγκα. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν υπέστησαν την πέμπτη ήττα τους σε 11 αγώνες στη διοργάνωση, εκ των οποίων οι τρεις είναι στην παράταση.

Είχε προηγηθεί εκείνη στην πρεμιέρα της 6ης Οκτωβρίου με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, με 88-78. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 74-72, όμως ο Άλεκ Πίτερς ισοφάρισε στα 56΄΄ για τη λήξη. Ακολούθησαν τα λάθη των Σλούκα, Λεσόρ, δύο άστοχα σουτ του Ουόκαπ στα 23΄΄και στα 5΄΄, αλλά και το άστοχο τρίποντο του Σλούκα στην εκπνοή. Οι «πράσινοι» δεν είχαν δυνάμεις στην παράταση, στην οποία σκόραραν μόλις 4π. και ηττήθηκαν.

Στις 20 Οκτωβρίου, πάλι στο ΟΑΚΑ, συνέβη το… δις εξαμαρτείν για τον Παναθηναϊκό. Οι γηπεδούχοι υποδέχονταν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και στα τελευταία 43΄΄ οι Λεσόρ και Μήτογλου είχαν από 1/2 βολές, δίνοντας την ευκαιρία στον Νίμπο να ισοφαρίσει με επιθετικό ριμπάουντ στα 5΄΄ για το φινάλε… Ο Λούκα Βιλντόζα αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή. Στο έξτρα πεντάλεπτο, και πάλι δίχως καθαρό μυαλό, οι «πράσινοι» δέχθηκαν 14 πόντους και ηττήθηκαν με 86-81.