Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 92-87: Ο Πάντερ και η “καυτή” Stark Arena έφεραν τα πάνω-κάτω!!!

2023-11-30T22:58:35+00:00 2023-11-30T23:44:33+00:00.

30/Nov/23 22:58

nunn

Ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά σε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Παρτιζάν στο Βελιγράδι, όμως τελικά ηττήθηκε με 92-87.

Αποστολή στο Βελιγράδι: Σταύρος Μπαρμπαρούσης / info@eurohoops.net

Κρίμα για τον Παναθηναϊκό που έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα αποτέλεσμα-χρυσάφι.

Οι πράσινοι ήταν μπροστά με 71-78 δυο λεπτά πριν το τέλος, όμως η Παρτιζάν δεν τα παράτησε και πήρε τελικά μία σπουδαία νίκη με 92-87.

Η αναμέτρηση της ενδέκατης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας κρίθηκε στην παράταση, με τους Σέρβους να βάζουν μεγάλα σουτ στο τέλος και να είναι πιο εύστοχοι.

Ο ΛεΝτέι ήταν σταθερά ο πρωταγωνιστής των νικητών με 23 πόντους, μέχρι να βγει μπροστά ο Πάντερ, στην επιστροφή του στην δράση μετά τις 26/10.

Παρτιζάν – Παναθηναϊκός: Αποθεώθηκε ο Λεσόρ – Βίντεο με την είσοδο των “πρασίνων”

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές ευκαιρίες στη κανονική διάρκεια να ”σφραγίσουν” το διπλό, όμως δεν αξιοποίησαν καμία, μένοντας χωρίς νίκη φέτος σε παράταση (0/3).

O Ναν έκανε τη καλύτερη εμφάνισή του με τα πράσινα με 19 πόντους, ΛεσόρΜήτογλου-Γκραντ-Γκριγκόνις ήταν εκεί, όμως δεν έφταναν για τη νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Παρτιζάν επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στο 5-6, ενώ ο Παναθηναϊκός των τεσσάρων συνεχόμενων νικών υποχώρησε στο 6-5.

Για την δωδέκατη αγωνιστική, η Παρτιζάν υποδέχεται τη Μονακό (5/12), ενώ ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Εφές (5/12).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς καλύτερα και πιο εύστοχα με 5/8 σουτ για το 11-17, την ώρα που ο Γκριγκόνις είχε βγει μπροστά επιθετικά για τους πράσινους. Η αντίδραση της Παρτιζάν δεν άργησε και με ΛεΝτέι-Καμπόκλο έφτασαν στο -1 (18-19), με την διαφορά να μένει μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου με το σκορ στο 20-21.

Ο Γκριγκόνις συνέχισε ανάλογα (20-24), αλλά πλέον το ματς ήταν ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός ήταν τόσο καλός που ”έχτισε” μια διαφορά 8 πόντων (24-32) στο 15′ με ΝανΜπαλτσερόφσκι, πριν οι Σέρβοι επιστρέψουν ξανά στο ματς με τον ΛεΝτέι για το 39-36 με σερί 11-0 (από 28-36), με τους πράσινους να μένουν χωρίς σκορ για 3μιση λεπτά, πριν το 39-38 στο ημίχρονο.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Η Παρτιζάν ξέφυγε για λίγο με 48-42 με τον ΛεΝτέι να σκοράρει συνεχόμενα. Το ίδιο, όμως, έκανε και ο Λεσόρ, με το ”τριφύλλι” να επιστρέφει, πριν οι Ναν και Γκραντ κάνουν το 52-54, με τη τρίτη περίοδο να κλείνει στο +2 (54-56) για τους φιλοξενούμενους.

Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στο τρίποντο (4/16, 2/15), όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Παναθηναϊκό από το ξεκινήσει με 0-8 για το 54-64. Ο ΛεΝτέι κράτησε την ομάδα του με 61-67 και ακολούθως για το 68-73 στο 37′. Ο Ντόζιερ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 71-75 και ο Γκραντ ακόμα μεγαλύτερο (71-78), πριν ο Πάντερ κάνει το 76-78 στο -1:19′.

Το ματς έγινε… ροντέο με τον Πάντερ να κάνει το 78-78 στο -34”, αφού πριν ο Ναν έχει χάσει διπλή ευκαιρία για το +4. Ο Πάντερ έχασε τη μπάλα από τον Γκραντ, αλλά ο Γκριγκόνις ευστόχησε σε τρίποντο, που όμως δεν ήταν εντός χρόνου.

Ντόζιερ και Πάντερ σκόραραν για την Παρτιζάν στο 43′ για το 86-80, με τον Άντζουσιτς να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ για το 88-80 στο -1:30′. Ναν με τρίποντο και Λεσόρ-Σλούκας με βολές έκαναν το 88-85 στο -36” με τρεις χαμένες βολές, όμως. Ο ΛεΝτέι κάρφωσε για το 90-85, ο Σλούκας μείωσε σε 90-87, αλλά ο Πάντερ με 2/2 βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 92-87.

Πού κρίθηκε

Ο Πάντερ ύψωσε και ο ΛεΝτέι κάρφωσε στο -15” για το 90-85, καλάθι που έφερε τελικά την επικράτηση για τους Σέρβους.

Ο ΛεΝτέι με 23 πόντους-5 ριμπάουντ σε 39:29′ με 8/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78, 92-87

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 23, Αβράμοβιτς 5, Πάντερ 13, Σμαϊλάγκιτς 7, Γιαραμάζ, Νάναλι 7, Άντζουσιτς 2, Ντόζιερ 16, Πονίτκα, Καμίνσκι 5, Καμπόκλο 12

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Γκάι, Γκραντ 14, Σλούκας 6, Βιλντόζα, Ναν 19, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 12, Μήτογλου 13, Μπαλτσερόφσκι 7, Λεσόρ 16, Μαντζούκας

Κέντρικ Ναν: Άγγιξε την 20άρα, αλλά “θα πάρουμε τη νίκη στο επόμενο”

Ζακ Λεντέι: Πρώτος σκόρερ στο θρίλερ του Βελιγραδίου, «πλήγωσε» τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός: Το νέο πάθημα στο Βελιγράδι ήταν η τρίτη φετινή ήττα σε παράταση στην Ευρωλίγκα…

Αταμάν: “Δεν είχαμε καλή συνεισφορά από Σλούκα, μέχρι το τελευταίο δίλεπτο είχαμε το τέλειο παιχνίδι”