Άλμπα – Ζαλγκίρις 64-62: Ο επιμένων νικά

2023-12-05T22:07:47+00:00 2023-12-05T23:44:25+00:00.

Μάνος Φυρογένης

05/Dec/23 22:07

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Η Άλμπα προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι 6.7” για το τέλος και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν (64-62 τη Ζαλγκίρις).

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Λιθουανική αυτοχειρία στο Βερολίνο και αντίστροφα, δικαίωση για την Άλμπα των τόσων και τόσων απουσιών. Οι Γερμανοί που αγωνίστηκαν χωρίς τους Στέρλινγκ Μπράουν, Ματ Τόμας, Μάρκους Έρικσον, Ζίγκα Σάμαρ και Λουίς Ολίντε, κυνηγούσαν στο σκορ για 39’53”, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με το τρίποντο του Μάτισεκ και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στη σεζόν.

Πλήρωσε τα 23 λάθη της η Ζαλγκίρις, η οποία βρέθηκε μπροστά και με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιοχάνες Τίμαν, έπαιξε με σπασμένο δάχτυλο ο Προσίντα.

Με αυτόν τον τρόπο, η Άλμπα έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί έξι αγώνων και γεύτηκε τη χαρά της νίκης – αν και ελλιπής – μετά από 40 μέρες περίπου και την επικράτηση κόντρα στην Αρμάνι. Έκανε το ντεμπούτο του με τους Λιθουανούς ο Σάμνερ των 4 πόντων.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Η εξέλιξη

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα και είχε τα ηνία στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο (13-26), με την Άλμπα παρόλα αυτά να δυναμώνει την άμυνά της και να δέχεται μόλις δύο πόντους σε δύο λεπτά πετυχαίνοντας ταυτόχρονα 12, εκμηδενίζοντας ουσιαστικά τη διαφορά ενόψει του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι Λιθουανοί είχαν σταθερά το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου (51-58, 36′). Ο Γκιεντράτιτις πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 59-62 ωστόσο ο κορυφαίος της Άλμπα για ένα ακόμα παιχνίδι Γιοχάνες Τίμαν αρχικώς και ο Μάτισεκ με τρίποντο στο τέλος του χρόνου έφεραν τούμπα το ματς και χάρισαν στην αρμάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ τη δεύτερη νίκη στη σεζόν.

Κορυφαίος δίχως αμφισβήτηση ο Γιοχάνες Τίμαν (16π.) όμως με buzzer beater τρίποντο ο Μάτισεκ διεκδικεί τον τίτλο.