Μούσα: Βομβάρδισε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και υπέγραψε το διπλό της Ρεάλ

2023-12-05T22:15:57+00:00 2023-12-05T23:23:21+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

05/Dec/23 22:15

Musa-Real

Ο Ντζάναν Μούσα ήταν ο παίκτης-κλειδί στο ματς της Ρεάλ με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ κι αυτός που βομβάρδισε με τα πέντε του τρίποντα τους “ερυθρολεύκους”.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το σημαντικό διπλό από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό για ακόμη μία φορά, μετά από τον περσινό τελικό του Final Four στο Κάουνας.

Οι “ερυθρόλευκοι” έπεσαν στο 6-6, ενώ οι Μαδριλένοι ανέβηκαν στο 11-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής αυτής της νίκης ήταν φυσικά ο Ντζάναν Μούσα, ο οποίος έδωσε το μομέντουμ στην Ρεάλ στο δεύτερο μέρος, σκοράροντας απανωτά σουτ τριών πόντων, από το ίδιο σημείο!

Ο γκαρντ-φόργουορντ των πρωταθλητών Ευρώπης πέτυχε 16 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αρχίζοντας με 4/4τριπ. και έφερε το +7 των Ισπανών, με 59-52 στο 28΄.

Πιο συγκεκριμένα, ο άσος της “Βασίλισσας” ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 23 πόντους με 2/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη σε 25:35 λεπτά συμμετοχής, ενώ πήρε και 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Είμαι υπερήφανος για τα παιδιά αλλά και για όλους εμάς που καταφέραμε να πάρουμε αυτή τη νίκη μέσα εδώ. Ο Ολυμπιακός παίζει σκληρά και παλεύει καθ’ όλη τη διάρκεια μέχρι το τέλος, όποιο κι αν είναι το σκορ και η διαφορά. Είμαι υπερήφανος που επιστρέψαμε στις νίκες. Δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία το τι κάνω εγώ. Με νοιάζει να κερδίζει η ομάδα και τίποτα παραπάνω”, δήλωσε χαρακτηριστικά μετά το τέλος του αγώνα στην flash interview.

Για να συνεχίσει σε δηλώσεις του στα ελληνικά Μέσα: ”Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο, ότι ο Ολυμπιακός θα ήθελε εκδίκηση, μπήκαμε δυνατά από την αρχή. Έχουμε κι άλλο ματς στην Ελλάδα, ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα, ήταν σημαντική νίκη για εμάς. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι. Προσπάθησα να ηρεμήσω στο ημίχρονο, δεν πήρα καλά σουτ στο πρώτο μέρος, είπα να δοκιμάσω και στο δεύτερο. Σέβομαι πολύ τον Ολυμπιακό, είναι μία από τις μεγαλύτερες ομάδες της  Ευρώπης”