Βαλένθια – Ερυθρός Αστέρας 85-81: Καρδιοχτύπησε, αλλά έσπασε το σερί των πέντε ηττών

2023-12-06T22:38:41+00:00 2023-12-06T23:04:11+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

06/Dec/23 22:38

Η Βαλένθια χαμογέλασε επιτέλους μετά από πέντε σερί ήττες στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας τον Ερυθρό Αστέρα στο φινάλε με 85-81.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά από πέντε σερί ήττες στην Ευρώπη, η Βαλένθια κέρδισε στις λεπτομέρειες τον Ερυθρό Αστέρα (85-81) για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι ανέβηκε στο 6-6.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου  παρόλο που μετά την ήττα από την Αρμάνι πήρε τα πάνω της και κέρδισε στο Βελιγράδι την Εφές, αυτή τη φορά αν και επέστρεψε στο ματς, ο Μίλος Τεόντοσιτς αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο κι έπεσε ακόμη περισσότερο στην κατάταξη, φτάνοντας την 8η ήττα στην διοργάνωση (4-8).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπράντον Ντέιβις με 21 πόντους (8/13 σουτ, 5/6 βολές), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 μπλοκ. Στους 17 σταμάτησε ο εξίσου κομβικός Σέμι Οτζελέγε, ο οποίος μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Τζόελ Μπολομπόι έβαλε 12 πόντους έχοντας 7 ριμπάουντ, ενώ από 14 σημείωσαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Σαμπάζ Νέιπιερ. Στους 11 σταμάτησε ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος είχε 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στο ξεκίνημά του με τον Μπράντον Ντέιβις για αρχή να δίνει τον ρυθμό στους υπολοίπους και τον Σέμι Οτζελέγε να παίρνει την… μπακέτα και να ευστοχεί σε συνεχόμενα καλάθια από την περίμετρο, δίνοντας μία ώθηση στις “νυχτερίδες”.

Ο ίδιος μάλιστα με σουτ από μέση απόσταση κι ενώ τελείωνε η επίθεση της ομάδας του, έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο έφτασε μέχρι και στο +16 (56-40).

Στο δεύτερο μέρος, ο Μίλος Τεόντοσιτς με την 5η του ασίστ ξεπέρασε τον Τομά Ερτέλ και σκαρφάλωσε στην 6η θέση των κορυφαίων πασέρ της Ευρωλίγκας έχοντας 1.341 ασίστ και ο Ερυθρός Αστέρας σαν να… ξύπνησε.

Οι Σέρβοι έτρεξαν ένα σερί 21-6 (με τον Ρόκας Γκιεντράιτις να ευστοχεί σε τρίποντο) και το -16 έγινε -1, βάζοντας νέους όρους στο παιχνίδι μέσα σε μόλις ένα δεκάλεπτο, εκεί που οι Ισπανοί περίμεναν να κυλίσει στον ίδιο ρυθμό.

Η aggressive άμυνα που έπαιζε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε δύσκολα στις “νυχτερίδες”, όμως ο Βίκτορ Κλαβέρ με μεγάλο τρίποντο και ο Κρις Τζόουνς αμέσως μετά, έδωσαν και πάλι ένα προβάδισμα επτά πόντων στη Βαλένθια.

Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και πάλι με καλάθια του Μίτροβιτς, ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 81-81 μετά από μεγάλο σουτ τριών πόντων του Νεμάνια Νέντοβιτς στα 54.6″ πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Τζάρεντ Χάρπερ έβαλε το δύσκολο λέι απ δίνοντας το προβάδισμα και πάλι στους Ισπανούς, ο Τεόντοσιτς αστόχησε στο τέλος και ο επίλογος γράφτηκε με τους Ισπανούς να χαμογελούν μετά από πέντε σερί ήττες.

Σε δύο 24ωρα από τώρα για την επόμενη αγωνιστική, η Βαλένθια φιλοξενείται από τη Βιλερμπάν (8/12, 22:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας δοκιμάζεται στην έδρα της Μπασκόνια (8/12, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 56-40, 72-65, 85-81