Βίρτους – Μπαρτσελόνα 80-75: Ανατροπή από το -16 και θρίαμβος χαρακτήρα με “clutch” Λιούντμπεργκ!

2023-12-06T22:35:49+00:00 2023-12-07T12:56:11+00:00.

gadamopoulos

06/Dec/23 22:35

shengelia-satoransky-virtus-barça

Με σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο από τους Λιούντμπεργκ και Σενγκέλια, η Βίρτους έριξε στο καναβάτσο τη Μπάρτσα, “γύρισε” από διαφορά 16π. και έφτασε σε ρεκόρ 8-4. Τέλος σε σερί τριών νικών για τους Καταλανούς, που βρέθηκαν στο 9-3.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η έδρα της Μπολόνια «μίλησε» και πάλι το βράδυ της Τετάρτης (6/12). Για την ακρίβεια, βροντοφώναξε πως η ομάδα του κόουτς Λούκα Μπάνκι έχει αληθινές βλέψεις στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η Βίρτους επικράτησε με 80-75 της Μπαρτσελόνα ανατρέποντας διαφορά 16 πόντων και έφτασε σε ρεκόρ 8-4, με 6-1 στο… αφιλόξενο «σπίτι» της! Οι Ιταλοί κράτησαν τους Καταλανούς σε 30π. στο δεύτερο ημίχρονο, σε κανένα εντός πεδιάς καλάθι στα πρώτα πέντε λεπτά το τέταρτου δεκαλέπτου και θριάμβευσαν, με την υπογραφή των Λιούντμπεργκ, Σενγκέλια και Χάκετ.

Ο πρώτος σκόραρε τους 16 από τους 21π. του στο δεύτερο μέρος και πέτυχε στα 17,2΄΄ το τρίποντο που «κλείδωσε» το ματς, «γράφοντας» το 79-75! Ο Τόκο Σενγκέλια, αν και είχε μόλις 2π. ως το 20΄, πέτυχε 12 στις δύο επόμενες περιόδους. Ο Χάκετ «κουβάλησε» τους γηπεδούχους σε όλο το ματς με 14π. και πήρε πολύτιμο επιθετικό φάουλ από τον Αμπρίνες στα 38,9΄΄, με το σκορ στο 76-75.

Η Μπάρτσα πλήρωσε το κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Ιταλοί είχαν επιμέρους 24-14. Χωρίς αντίκρισμα οι 15π. του Ερνανγκόμεθ, ενώ 13π. είχε ο Βέσελι, 9π. και 8ασ. ο Λαπροβίτολα και άλλους τόσους ο Μπριθουέλα.

Για την επόμενη, 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Βίρτους υποδέχεται στις 8/12 τη Μακάμπι, ενώ η Μπαρτσελόνα φιλοξενεί την ίδια μέρα τη Φενερμπαχτσέ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαφορά… «θερμοκρασίας»

Παρά την αστοχία της, η Βίρτους κατάφερε να έχει το προβάδισμα ως το 7΄, με 14-11 και καλό βράδυ από τον Ντάνιελ Χάκετ (6π.). Οι Ιταλοί, όμως, ήταν «κρύοι» και είχαν 1/7διπ. στο δεκάλεπτο, το οποίο η Μπάρτσα έκλεισε με επιμέρους 13-4 σε τρία λεπτά, φτάνοντας αρχικά στο +8 και στη συνέχεια στο 24-18 του 10΄, με «ζεστό» χέρι και 4/5τριπ. και σκορ από Αμπρίνες (6π.) και Λαπροβίτολα (5π.).

Καλή εκκίνηση και «stop» σε Σενγκέλια

Οι Καταλανοί είχαν περισσότερες λύσεις και με δέκα πόντους από τους Ερνανγκόμεθ και Μπριθουέλα, άρχισαν τη δεύτερη περίοδο με 12-2 και ξέφυγαν με 36-20 στο 14΄! Με τον Βίλι να φτάνει τους 11π. ως το ημίχρονο, τον Βέσελι τους 8 και τον Κάλινιτς τους 5, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα προβάδισμα 12π. (45-33) ως την ανάπαυλα, κρατώντας τον Σενγκέλια στους 2π. με 0/5 σουτ και αναγκάζοντας την ομάδα του κόουτς Λούκα Μπάνκι σε 11 λάθη!

Διπλή επιστροφή της Βίρτους

Το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι του Σενγκέλια έφερε τη Βίρτους στο -7 (40-47) στο 22΄ και ο μεγάλος σταρ των γηπεδούχων ζεστάθηκε και σκόραρε 9π. στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί πλησίασαν σε 49-44 στο 25΄, όμως οι «μπλαουγκράνα» απάντησαν με 7-0 για το 56-44 στο 26΄, χάρη σε 9π. του Μπριθουέλα σε 11΄. Η ομάδα από τη Μπολόνια, όμως, επέστρεψε και πάλι, μειώνοντας στο 61-56 του 30΄και προσπερνώντας 65-63 στο 32΄!

Πού κρίθηκε: Στην τέταρτη περίοδο της Βίρτους αλλά και στα σουτ από τα 6,75μ.. Οι Ιταλοί είχαν 11/25 και 44%, ενώ η Μπαρτσελόνα, αν και άρχισε με 4/5 στο δεκάλεπτο, σούταρε 3/15 στο υπόλοιπο ματς και το ολοκλήρωσε με 7/20…

Παίκτης-κλειδί: Ο Ίφε Λιούντμπεργκ έβαλε την υπογραφή του στο comeback και τη νίκη της Βίρτους, με 21 πόντους, 4/4διπ., 4/7τριπ.,, 1/2 βολές και το καθοριστικό τρίποντο του ματς!

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-45, 56-61, 80-75.

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 10 (2/2τριπ., 5ριμπ., 4ασ.), Λιούντμπεργκ 21 (4/4διπ., 4/7τριπ.), Μπελινέλι 8 (1/3τριπ.), Σμιθ, Ντόμπριτς 2, Μάσκολο 2, Κέικοκ, Σενγκέλια 14 (2/8διπ., 2/5τριπ., 9ριμπ., 5 λάθη), Χάκετ 14 (2/5τριπ., 6ασ.), Μίκι 8 (4/6διπ., 6ριμπ.), Ντάνστον 1, Αμπάς.

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 3 (1/2διπ., 5ριμπ.), Πάουλι, Βέσελι 13 (6/9διπ., 6ριμπ.), Μπριθουέλα 9, Κάλινιτς 7 (1), Σατοράνσκι 9 (1/4τριπ., 5ασ.), Ερνανγκόμεθ 15 (6/8διπ., 5ριμπ.), Λαπροβίτολα 9 (1/4διπ., 2/4τριπ., 8ασ.), Αμπρίνες 6 (2/4τριπ.), Πάρκερ 4 (1/3τριπ.), Γιοκουμπάιτις.