Κέντρικ Ναν: Ρεκόρ καριέρας από το πρώτο ημίχρονο… σίγησε στο δεύτερο κόντρα στη Ρεάλ

2023-12-07T22:15:37+00:00 2023-12-07T23:45:31+00:00.

gadamopoulos

07/Dec/23 22:15

NunnKendrick-Panathinaikos-RealMadrid

Ο Ναν ήταν καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο το βράδυ της Πέμπτης (7/12) στο ΟΑΚΑ, σκοράροντας 20π., όμως η κούραση και η άμυνα της Ρεάλ τον περιόρισαν στη συνέχεια και αυτό “πλήγωσε” τον Παναθηναϊκό.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Συνεχίζει να επιβεβαιώνει ότι προσαρμόζεται στα ευρωπαϊκά δεδομένα και να ανεβάζει στροφές. Μονάχα που η αγωνιστική άνοδός του Κέντρικ Ναν δεν συμπίπτει εσχάτως με την ομαδική επτυχία. Ο Παναθηναϊκός υπέστη το βράδυ της Πέμπτης (7/12) την τρίτη σερί ήττα του στην Ευρωλίγκα, από τη Ρεάλ, “έπεσε” στο ρεκόρ 6-7 αν και σε δύο από αυτές τις ήττες ο Αμερικανός γκαρντ έχει σημειώσει τις δύο καλύτερες επιθετικές βραδιές του στη διοργάνωση.

Κόντρα στη Ρεάλ είχε μπει στο παρκέ με 17,4% και μόλις 4/23 τρίποντα στους έξι πρώτους αγώνες του στην Ευρωλίγκα. Στο πρώτο μισό του αγώνα είχε κάνει κοινό και αντιπάλους να το ξεχάσουν. Όπως άφησε πίσω του το ρεκόρ της σύντομης καριέρας του στη διοργάνωση, που ήταν οι 19π. στην πρόσφατη ήττα από την Παρτιζάν στο Βελιγράδι.

Ο Ναν άρχισε το ματς με την πρωταθλήτρια Ευρώπης με 10π. στο πρώτο δεκάλεπτο και σκόραρε άλλους τόσους στη δεύτερη περίοδο! Ο πρώην γκαρντ των Χιτ, Λέικερς και Ουίζαρντς είχε 3/4 τρίποντα αλλά και 5/9 δίποντα και βοήθησε στην αντεπίθεση των «πράσινων», οι οποίοι είχαν ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 και προσπέρασαν προσωρινά στο σκορ, πριν η Ρεάλ ανακτήσει το προβάδισμα και προηγηθεί με 46-45 στην ανάπαυλα.

«Η διαφορά έγινε στην τρίτη περίοδο, κάναμε λάθη τους δώσαμε εύκολα καλάθια, εύκολους πόντους και πήραν μια διαφορά ασφαλείας. Οι συμπαίκτες μου με βοηθούν συνέχεια. Πλέον έχω καλύτερη αίσθηση του παιχνιδιού και του κάθε αγώνα εδώ, οπότε μπορώ να βγάλω και περισσότερες φάσεις. Έχω παίξει στο ΝΒΑ με καλούς σέντερ όπως ο Ταβάρες. Δεν μπορείς να πας χαλαρός απέναντι του. Χάνουμε τα παιχνίδια σε μικρά διαστήματα,  πρέπει να έχουμε συγκέντρωση για να μην χάνουμε διαφορές που μπορεί να μας κοστίσουν στο τέλος», δήλωσε στην κάμερα της Nova ο Ναν.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η καλή άμυνα του Κοζέρ και η δική του κούραση δεν του επέτρεψαν να είναι το ίδιο αποδοτικός, πετυχαίνοντας μόλις 4π. σε τρίτη και τέταρτη περίοδο. Ο Ναν ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24π., με 6/12διπ., 3/6τριπ., 3/3βολ., 3ριμπ., 4ασ. και τρία λάθη σε 32:11, δίχως να καταφέρει να αποτρέψει την ήττα του “τριφυλλιού”…