Παναθηναϊκός – Ρεάλ 78-90: Βασίλισσα (και) στο ΟΑΚΑ με εμφατική τρίτη περίοδο

2023-12-07T21:57:00+00:00 2023-12-07T23:47:07+00:00.

07/Dec/23 21:57

nunn-real

Η Ρεάλ έκανε τρομερά πράγματα στην τρίτη περίοδο και πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό με 78-90.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

”Βασίλισσα” και στο ΟΑΚΑ.

Λίγες ώρες μετά το διπλό στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό (71-77), η Ρεάλ πήρε τη νίκη και στην έδρα του Παναθηναϊκού με 78-90.

Η αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής τα είχε όλα και ήταν ντέρμπι γεμάτο πάθος. Κυρίως στο πρώτο μέρος, πριν έρθει το… απόλυτο τρίτο δεκάλεπτο.

Γιατί σε εκείνο το σημείο, οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν επιμέρους 1-22 και από το 51-48 βρέθηκαν στο 52-70 μέσα σε 6 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Ναν έκανε απίστευτα πράγματα μέχρι το 20′ με 20 πόντους και νέο ρεκόρ καριέρας, όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του, τελειώνοντας το ματς με 24.

Λεσόρ (18 πόντοι) και Μήτογλου (15) προσπάθησαν επιθετικά για το τριφύλλι του 6-7 πλέον (τρεις σερί ήττες), με τον Γκραντ να παίζει με πρόβλημα στο γόνατο.

Για τους νικητές του 12-1, ο Μούσα έβαλε μεγάλα καλάθια, ο Ντεκ έδωσε πολλές βοήθειες, οι Ταβάρες-Καμπάτσο ήταν πάλι εκεί, με τον Χεζόνια να ξεχωρίζει με 19 πόντους.

Πριν το ματς, αλλά και κατά την παρουσίαση των ομάδων, ο Χεζόνια γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού.

Για την 14η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Βιλερμπάν (14/12), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται στην Μαδρίτη την Μπάγερν (14/12).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Ματσάρα και οριακά Ρεάλ

Η Ρεάλ ξεκίνησε με 3/3 σουτ για το 2-7, με τον Παναθηναϊκό να έχει 1/4 σουτ, πριν οι Μπαλτσερόφσκι και Μήτογλου ισοφαρίσουν σε 9-9. Ο ρυθμός του ματς έγινε πιο γρήγορος, με τον Μήτογλου αρχικά και τον Ναν στην συνέχεια (με δυο σερί τρίποντα) να κάνουν την ανατροπή (21-17). Η είσοδος του Χεζόνια έφερε την ανατροπή για την Ρεάλ, έστω και με την ελάχιστη δυνατή διαφορά, για το 23-24 στο 10′.

Γιουλ και Χεζόνια με τρία σερί τρίποντα εκτόξευσαν την διαφορά στους 9 (26-25), όμως Λεσόρ και Γκραντ (έπαιζε με πρόβλημα) μείωσαν σε 32-35. Και κάπου εκεί, το ΟΑΚΑ πήρε… φωτιά δια χειρός Ναν με οκτώ σερί πόντους και σερί 14-0 για το 40-35. Και δεν έμειναν εκεί, με τους Ναν (20 πόντοι) και Γκραντ να υπογράφουν το 45-39, όμως η Ρεάλ αντέδρασε και με Χεζόνια-Καμπάτσο πήρε ξανά το προβάδισμα με 45-46 στο ημίχρονο.

Απίστευτο τρίτο δεκάλεπτο και τέλος

Ο Ναν συνέχισε ανάλογα για το 51-48 στο 23′, πριν η Ρεάλ κάνει σερί 0-12 με Ντεκ και κυρίως Μούσα για το 51-60 στο 26′. Την ίδια στιγμή, ο Παναθηναϊκός είχε εμφανές πρόβλημα στην επίθεση, για να έρθει το +18 (52-70) από Κοζέρ και Μούσα. Οι γηπεδούχοι είχαν μία εύστοχη βολή μετά το 23′, για να ευστοχήσουν ξανά στο 29′ (55-70), όμως οι Μαδριλένοι είχαν πάρει ήδη μεγάλη διαφορά με 55-72.

Ο Παναθηναϊκός δεν θα τα παρατούσε και με σερί 8-0 μείωσε σε 63-72 στο 33′, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όχι για πολύ όμως, με τους Γιουλ και Χεζόνια να υπογράφουν το +14 (63-77) στο 35′, με τον χρόνο να κυλά υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Χεζόνια έκανε το 69-83 στο 38′ και κάπου εκεί το ματς ουσιαστικά τελείωσε, με το τελικό σκορ να είναι το μόνο που απέμενε. Τελικά, η Ρεάλ πήρε το ”διπλό” με 78-90.

Πού κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 45-39 λίγο πριν το ημίχρονο (45-46), για να βρεθεί πίσω στο σκορ με 55-72 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με την Ρεάλ να κάνει επιμέρους 1-22 (!) από το 23′ μέχρι το 29′.

Πολλοί οι πρωταγωνιστές για την Ρεάλ, με τον Χεζόνια να έχει 19 πόντους (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές) και 4 κλεψίματα. Μάλιστα, έκανε το 6/6 κόντρα στον Παναθηναϊκό σε επίπεδο Ευρωλίγκας με Μπαρτσελόνα, Ούνικς και Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 4, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 6, Γκραντ 5, Ναν 24, Λεσόρ 18, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 3, Μήτογλου 15, Μαντζούκας

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 5, Φερνάντεζ, Αμπάλντε, Καμπάτσο 8, Χεζόνια 19, Αλοθέν, Ντεκ 16, Πουαριέ 2, Ταβάρες 10, Γιουλ 11, Νταγιέ 2, Μούσα 14