Μακάμπι – Μπασκόνια 89-81: Σαν το σπίτι της!

2023-12-19T22:12:03+00:00 2023-12-20T13:30:53+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

19/Dec/23 22:12

Bonzie-Colson-Maccabi-Tel-Aviv-Baskonia

Η Μακάμπι χρειάστηκε ένα καλό (τέταρτο) δεκάλεπτο κόντρα στην Μπασκόνια για να επιβληθεί των Βάσκων με 89-81 στο Βελιγράδι και ανέβηκε στο 9-6 στην φειτνή Ευρωλίγκα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά τη νίκη επί της Εφές, η Μακάμπι επικράτησε στην “Αλεξάντερ Νίκολιτς” και της Μπασκόνια με 89-81 για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Ισραηλινοί χρειάστηκαν μόλις ένα καλό (τέταρτο δεκάλεπτο) για να πάρουν τη νίκη κι να ανεβούν στο 9-6. Από την άλλη, οι Βάσκοι έπεσαν στο 8-7, μετά την δεύερη συνεχόμενη ήττα τους.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζος Νίμπο με 17 πόντους (5/8 δίποντα, 7/8 βολές), 11 ριμπάουντ και 2 λάθη και 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Άλλους 17 σημείωσε ο Τζέιμς Ουέμπ (7 ριμπάουντ) και 24 βαθμούς στο PIR, ενώ στους 14 πόντους σταμάτησε ο Ρομάν Σόρκιν (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και στους 12 ο Μπόνζι Κόλσον (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Για τους ηττημένους, ο Μάρκους Χάουαρντ πέτυχε 19 πόντους (5/11 τρίποντα, 4/5 βολές), 16 έβαλε ο Βάνια Μαρίνκοβιτς και 15 πόντους σημείωσε ο Τάντας Σεντεκέρσκις (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Oι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο ματς, με τον Τζέιμς Ουέμπ να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια και τον Μπόνζι Κόλσον με σουτ από μέση απόσταση ν’ ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (47-38).

Οι Βάσκοι άρχισαν να παίζουν άμυνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και ο Σεντεκέρσκις μαζί με τον Μαρίνκοβιτς όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά έδωσαν ένα ισχνό προβάδισμα στην ομάδα τους λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπασκόνια συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι, μέχρι που ο Ουέιντ Μπόλντουιν πήρε μπροστά και με δικό του σου τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στην Μακάμπι μετά από αρκετή ώρα (64-63).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, μέχρι που ο Μπόνζι Κόλσον με το τέταρτό του τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +6 (85-79) δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Η Μπασκόνια αστόχησε σε δύο σερί επιθέσεις, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα μέσα στο Βελιγράδι.

Για την επόμενη αγωνιστική η Μακάμπι υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (21/12, 21:05) στο Βελιγράδι, ενώ η Μπασκόνια κοντράρεται εκτός έδρας με την Εφές (22/12, 19:15).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 47-49, 68-67, 89-81

ΜακάμπιΚλίβελαντ 3, Γουεμπ 17 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 2, Μπάλντγουιν 10 (7 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν 14 (7 ριμπάουντ), Ριβέρο 6 (7 ριμπάουντ), Κοέν, Μέιερ, Νίμπο 17 (11 ριμπάουντ), Μπλατ 8, Κόλσον 12 (5 ριμπάουντ)

Μπασκόνια: Χάουαρντ 19 (5/11 τρίποντα), Μάνιον, Ραϊέστε, Κιόζα, Σεντεκέρσκις 15 (11 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 16 (3 ριμπάουντ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 10, Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 4, Ντιόπ 3, Κότσαρ 6, Μονέκε

Photo Credits: EuroLeague