Αταμάν: “Ο Λεσόρ έχει πρόβλημα στην μέση, η ομάδα λειτουργεί όπως πρέπει”

2023-12-22T22:48:12+00:00 2023-12-22T23:32:02+00:00.

22/Dec/23 22:48

ataman

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο Ματίας Λεσόρ, ενώ αναφέρθηκε και στον χαρακτήρα που δείχνει τις τελευταίες εβδομάδες ο Παναθηναϊκός.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής της “διαβολοβδομάδας”, καθώς έκανε το 2/2 (σε δεύτερη “διαβολοβδομάδα) μετά από το σημαντικό διπλό στο “Φόρουμ”. Επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με 76-68 κι έτσι ανέβηκε στο 9-7.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κέντρικ Ναν, ο οποίος έβαλε 17 πόντους (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές), με 5 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 6 λάθη σε 26:46 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε στην flash interview για τον άτυχο του αγώνα Ματίας Λεσόρ ο οποίος αποχώρησε τραυματίας δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, ενώ αναφέρθηκε και στον τρόπο με τον οποίο αγωνίζεται το τελευταίο διάστημα το τριφύλλι.

Θα δούμε για τον Ματίας (Λεσόρ). Δεν ξέρω πώς είναι. Έχει πρόβλημα στην μέση. Θα δούμε τι θα μας πουν οι ιατροί και θα εξετάσουμε την κατάστασή του τις επόμενες ώρες. Παίξαμε πραγματικά εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Σταματήσαμε την Αρμάνι στους 27 πόντους. Στην επίθεση παίξαμε έξυπνα την κατάλληλη στιγμή του αγώνα.

Βρήκαμε σουτ και ο Κώστας (Σλούκας) μας οργάνωσε πολύ καλά. Δείξαμε χαρακτήρα απέναντι σε μία ομάδα που κέρδισε την Μπαρτσελόνα. Το Μιλάνο πάλεψε, αλλά εμείς δείξαμε χαρακτήρα κι επιθετικότητα και παίξαμε έξυπνα. Η ομάδα μας τώρα λειτουργεί όπως πρέπει“.

Λίγο αργότερα, ο Τούρκος προπονητής του Παναθηναϊκού μίλησε στη συνέντευξη Τύπου:Αυτή είναι μία εξαιρετικά σημαντική νίκη για εμάς. Στα τελευταία δύο παιχνίδι πήραμε δύο πολύ σημαντικές νίκες και απόψε ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Επιθετικά και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλά σε σετ επιθέσεις. Εμείς δώσαμε πολλούς πόντους στο τρανζίσιον, συγκεκριμένα δώσαμε 20 πόντους στο Μιλάνο και μετά στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε ίσως την καλύτερη άμυνα που έχουμε παίξει μέχρι στιγμής στην Ευρωλίγκα φέτος.

Ήμασταν επιθετικοί απέναντι στους σκόρερς τους, τον Χολ και τον Σιλντς. Πήραμε επίσης τα ριμπάουντ που ήταν πολύ σημαντικό. Όσον αφορά στην επίθεση, ο Κέντρικ Ναν και ο Κώστας Σλούκας, είχαν εξαιρετικό spacing και μαζί με τον Λεσόρ και τον Γκριγκόνις που βρήκε ένα μεγάλο σουτ και πήραμε ένα σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια. Αυτές οι δύο νίκες είναι αδιαμφισβήτητα πολύ σημαντικές για εμάς. Ο Λεσόρ έχει απ’ ό,τι φαίνεται ένα πρόβλημα πίσω στην μέση και πρέπει αύριο να κάνει εξετάσεις και να δούμε την κατάστασή του και πώς να τις διαχειριστούμε”.