Αρμάνι: Κέρδισε εύκολα την Μπασκόνια και τώρα… Ολυμπιακός

2023-12-28T22:47:17+00:00 2023-12-28T22:47:17+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

28/Dec/23 22:47

johannes-voigtmann-milano-baskonia-euroleague-regular-season-round-17

Η ήττα από τον Παναθηναϊκό, ξύπνησε την λαβωμένη Αρμάνι, η οποία κέρδισε κατά κράτος στο Μιλάνο την Μπασκόνια (76-67) και ανέβηκε στο 7-10 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο Μιλάνο, η λαβωμένη (απ’ τους τραυματισμούς) Αρμάνι ξύπνησε και πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στην Μπασκόνια (76-67) ανεβαίνοντας έτσι στο 7-10 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας και πλέον προετοιμάζονται για το πρώτο ματς της νέας χρονιάς κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (2/1, 21:15).

Από την άλλη, οι Βάσκοι μετά την μεγάλη εκτός έδρας νίκη τους την προηγούμενη αγωνιστική επί της Εφές, εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και πλέον έπεσαν στο 9-8, λίγες ημέρες πριν υποδεχθούν τον Παναθηναϊκό (3/1, 21:30).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νικολό Μέλι ο οποίος αγωνίστηκε 31:58 λεπτά και πέτυχε 21 πόντους (7/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα), με 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος. Εξαιρετικός κι ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν που σημείωσε 19 με 4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, με 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Όσο για τους ηττημένους, ο Τσίμα Μονέκε έβαλε 14 με 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη, ενώ 12 έβαλε ο Τάντας Σεντεκέρσκις, έχοντας και 9 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη

Η Αρμάνι δεν είχε τους Μάοντο Λο, Νίκολα Μίροτιτς, Τζιανπάολο Ρίτσι και Σαβόν Σιλντς (που τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός για τις επόμενες εβδομάδες, χάνοντας το ματς με τον Ολυμπιακό, 2/1, 21:15), όμως είχε Νικολό Μέλι και Γιοχάνες Φόιγκτμαν, οι οποίοι μ’ ένα 20-12 στο πρώτο δεκάλεπτο (κυρίως με δικά τους προσωπικά καλάθια) έδωσαν έναν αέρα οκτώ πόντων στην ομάδα τους. Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί που οι Ιταλοί πήραν για πρώτη φορά μία διαφορά πάνω από δέκα πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνα με παγίδες στο μισό γήπεδο δυσκόλεψε την Μπασκόνια, με τον Τάντας Σεντεκέρσκις να παλεύει μόνος του και τον Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους, όμως η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά και να κυνηγήσει αυτό που της αναλογεί. Οι γηπεδούχοι έφτασαν την 7η τους νίκη και θα αλλάξουν χρονιά με… χαμόγελα.

Πού κρίθηκε

Στο πρώτο ημίχρονο και το +15 που πήραν οι Ιταλοί. Μία διαφορά που διατήρησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν ο οποίος πέτυχε 19 πόντους με 4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, με 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 27:47 λεπτά συμμετοχής.

Για την 17η αγωνιστική η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (2/1 στις 21:15), ενώ η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (3/1 στις 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 46-31, 60-48, 76-67

Αρμάνι (Μεσίνα): Πόιθρες 5 (2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπορτολάνι, Τονούτ 7 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μέλι 21 (7/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρον, Καμαγκάτε 2, Φλακαντόρι 14 (1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χολ (0/6 σουτ), Καρούζο, Χάινς 8 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόγκτμαν 19 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 7 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Τσιόζα (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 10 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 4 (2/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 6 (1/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Ντιοπ 3, Κότσαρ 2, Κοστέλο 9 (1/.4 τρίποντα), Μονέκε 14 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη)

Photo Credits: EuroLeague