Κέντρικ Ναν: Κανείς άλλος παίκτης του Παναθηναϊκού με 25 σουτ σε ματς Ευρωλίγκας

2024-01-04T16:08:37+00:00 2024-01-04T16:10:30+00:00.

04/Jan/24 16:08

nunn-baskonia

Ο Κέντρικ Ναν επιχείρησε 25 σουτ κόντρα στην Μπασκόνια, κάνοντας σχετικό ρεκόρ με τον Παναθηναϊκό στην σύγχρονη Ευρωλίγκα.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε το διπλό στα χέρια του κόντρα στην Μπασκόνια, όμως στο τέλος οι Βάσκοι πανηγύρισαν τη νίκη.

Ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ έβαλε το σουτ της νίκης στο φινάλε για το 75-73 και παρά το +17 των πράσινων στο 25ο λεπτό.

Το παιχνίδι κυλούσε καλά για τους φιλοξενούμενους, όμως στο τέλος εμφανίστηκε η… ”κατάρα” της Ισπανίας: 18 σερί ήττες.

Ο Τσίμα Μονέκε βγήκε μπροστά με 20 πόντους-13 ριμπάουντ και είχε όλες τις απαντήσεις στα σουτ των αντιπάλων του.

Κυρίως αυτά του Κέντρικ Ναν, με τον Αμερικανό αστέρα να κάνει την πιο παραγωγική του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα.

Σε 35 λεπτά στο παρκέ, ο ”πράσινος” μέτρησε 25 πόντους (8/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 21 PIR.

Πέρα από τους 25 πόντους, αν κάτι ξεχωρίζει από την συνολική στατιστική του 28χρονου, τότε είναι τα… ισάριθμα σουτ.

Ο Ναν πήρε 25 συνολικά σουτ, αριθμός που πλέον ανήκει στα βιβλία της ιστορίας του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα.

Για να μιλήσουν τα μαθηματικά, ο Ναν ήταν υπεύθυνος για το 37,3% των συνολικών σουτ που πήρε η ομάδα του (26/67).

Στην σύγχρονη εποχή της λίγκας (2000-), κανείς άλλος ”πράσινος” δεν έχει επιχειρήσει 25+ σουτ σε έναν αγώνα, με τον Ναν να γίνεται ο πρώτος.

Ο Ντουέιν Μπέικον πέρυσι είχε 8/24 σουτ στην Βαλένθια (94-91) στις 13/12/22, σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση.

Παράταση είχε και η νίκη επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ (99-93) στις 6/12/19), όταν ο Ταϊρίς Ράις έκανε ρεκόρ με 41 πόντους με 13/23 σουτ.

Μάλιστα, μόνο ο Αλεξέι Σβεντ έχει 25+ σουτ στην Ευρωλίγκα μετά το 2014, με 31 (Ολυμπιακός, 18/12/19) και 26 (Φενέρ, 28/1/21).

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Τζόσιπ Σέσαρ της Τσιμπόνα έχει το απόλυτο ρεκόρ με 33 σουτ (10 εύστοχα) κόντρα στη Μπολόνια στις 8/2/01.